A voksolás után a győzteshez húznak, de akkor miért a Tisza Párt erősödik? A Medián méréséből kiderül

5 perc

2024.07.18. 04:30

2024.07.18. 08:30

A győztes párt népszerűsége rendre tovább erősödik a választás után, mert sokan akarnak a nyertes táborába tartozni. Ehhez képest júliusra csökkent a Fidesz–KDNP előnye a Tisza Párttal szemben, főleg a fiatal szavazók hoznak új színt a politikai versengésbe – derül ki a HVG számára készült Medián-kutatásból. Hann Endre és Nagy Réka írása.

Nem az ország kisebb településeit járja platós teherautójával, hanem repülőn utazik Strasbourg, Brüsszel és Budapest között ezekben a napokban Magyar Péter. A hírekbe viszont elsősorban nem politikai terveivel került be mostanában a Tisza Párt vezetője, hanem szórakozási szokásaival.

A másik oldalon a Fidesznek elvileg kedveztek az elmúlt hetek, megkérdőjelezhetetlen választási győzelme óta Orbán Viktor hatásosan stilizálta magát világpolitikai jelentőségű államférfivá.

Mindebből az következne, ami régi közhely a politikában: a választásokon nyertes párt további erősödése. Csakhogy a legutóbbi, 2024. júniusi európai parlamenti voksolást követően csak felemás módon mutatható ki az a jelenség, amelyet a szakirodalom és a média is „győzteshez húzásként” azonosít. A probléma ott kezdődik, hogy egy erre irányuló kérdésre a második helyezett Tisza Pártot ezúttal jóval többen nevezték a választás valódi győztesének, mint a legtöbb szavazatot szerzett Fidesz–KDNP-t.

Medián

Természetesnek tűnő reakció, hogy a Tisza Párt szavazói kimagasló (85 százalékos) arányban nyilatkoztak így, de az is tény, hogy minél iskolázottabb és minél urbanizáltabb településen él valaki, annál nagyobb valószínűséggel látja győztesnek Magyar Péter pártját. Ez utóbbi összefüggések mögött valójában a politikai érdeklődés a leginkább meghatározó tényező: a politika iránt nagyon érdeklődők 66 százaléka gondolja győztesnek a Tiszát, a „kicsit” vagy „egyáltalán nem” érdeklődők körében a Fidesz győzelmét érzékelők vannak enyhe többségben.

Ezek alapján nem meglepő, hogy a választás után egy hónappal készült (július 4-e és 10-e közötti adatfelvételen alapuló) Medián-kutatás szerint a Tisza Párt a tényleges választási eredményénél egy hajszállal több, a Fidesz–KDNP pedig egy hajszállal kevesebb szavazatra számíthat, és így a két politikai tömörülés közötti különbség 15-ről 12 százalékpontra csökkent.

A „győztes” imázs megszilárdulása pedig a jelek szerint önmagát erősítő folyamatot indíthat be.

A tájékozott közönség úgy ítélheti meg a kialakult politikai helyzetet, hogy Magyar Péterék felfelé tartanak, és akár kormányváltó erővé válhatnak.