Majd kinövi? Mit tegyünk, ha súlyproblémákkal küzd a gyerek?
Egyre több gyermek él túlsúllyal Magyarországon. De kezdjünk-e aggódni, ha a gyerek felszedett magára néhány kilót a nyáron, vagy várjuk meg, amíg megnyúlik? Mit jelent egyáltalán az, hogy gyerekkori túlsúly, milyen betegségekhez vezethet, és mikor érdemes orvoshoz fordulni? Legfőképpen pedig, hogyan kezdjünk bele a családi életmódváltásba, ha mi magunk is szívesebben eszünk süteményt, mint barna kenyeret? Gács Zsófiával, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának endokrinológus szakorvosával beszélgettünk.
HVG: Egy dolgot szeretnék tisztázni rögtön a beszélgetés elején. Mit jelent az, ha egy gyermek túlsúlyos? Hogyan veheti egyáltalán észre a problémát egy elfogult szülő?
Gács Zsófia: Néha nehezen. Az, hogy egy gyermeknek milyen alkata van, persze szemre is megítélhető, de ha orvosként, egészségügyi szempontból beszélünk az ideálisnál magasabb súlyról, objektív mérőszámokra van szükség. A testtömegindex, vagyis a BMI felnőtteknél és gyermekeknél is használható, ez nem csak a súlyt veszi figyelembe, hanem a testmagasságot is. Úgy kapjuk meg, ha a súlyt elosztjuk a testmagasság méterben számított négyzetével, felnőtt korban ennek a normál tartománya 18,5 és 24,5 között van. Efölött már túlsúlyról beszélünk. Gyermekkorban máshol vannak a normál értékek, ott életkor szerint kell megállapítani, hogy valaki a BMI-je alapján túlsúlyosnak számít-e.
HVG: A testmagasság gyermekkorban néha akár egy nyár alatt változik. A szülők is gyakran emlegetik, hogy most ugyan egy picit kövérkésebbnek néz ki a gyerek, de majd úgyis megnyúlik. Aggódjunk, ha kicsit nagyobb súllyal jön haza a nagyszülőktől?
G.Zs.: Ha egy gyermek súlya nem változik, de az évek során mondjuk nőtt 40 centit, valóban igaz, hogy a BMI értéke a szélsőségesen elhízott kategóriából úgy is átkerülhet a normálba, hogy semmit nem fogyott. De vannak helyzetek, amikor életmódbeli változtatás nélkül nem bízhatunk abban, hogy a gyermeknek az egészségét leginkább szolgáló testalkata alakul ki.
HVG: A BMI számolását az elmúlt években gyakran érte kritika, mert nem ad teljes képet az egészségi állapotról, nem veszi például figyelembe az alkatot. Akkor mégis miben segít, ha a fogyásról beszélünk?
G.Zs.: Amikor ez felmerül, sokan a vízilabdásokat hozzák fel. Ők a BMI alapján néha tényleg a túlsúlyos, vagy akár az elhízott kategóriába is esnek, pedig ami rajtuk van, annak egy része zsír ugyan, de nagyon nagy része izom. A válaszom tehát az, hogy nem minden kérdésre válasz a BMI, de szűrésre vagy első gondolkozásra nagyon jól használható: könnyű meghatározni, könnyen feljegyezhető és rengeteg kutatás veszi alapul.
HVG: Most akkor nem orvosi, hanem szülői szempontból kérdezem, mikor érkezik el az a pillanat, amikor érdemes tanácsot kérni a gyermek túlsúlya miatt?