Vígjáték, horror, dráma, dokumentumfilm – csak úgy dőlnek a magyar filmek a következő hónapokban

8 perc

2024.09.23. 13:02

2024.09.23. 13:03

Dömping lesz a hazai film- és mozipiacon: a következő két és fél hónapban közel húsz magyar filmet mutatnak be. A sokszor állami támogatás nélkül készült alkotások premierjei jórészt kényszerből csúsznak össze és válnak egymás konkurenciájává a mozikban.

Hónapokig egyáltalán nem lehetett magyar filmeket látni a mozikban, azonban szeptembertől a forgalmazók valósággal megsorozzák a hazai filmtermés iránt érdeklődő nézőket. Decemberig minden hétre jut belőlük mozipremier, sőt többször előfordul, hogy ugyanazon a napon kettőt is bemutatnak. Lesznek közöttük a Nemzeti Filmintézet szívének kedves, állami támogatásokban dúskáló és egyetlen fillér közpénz nélkül készült alkotások is.

A két és fél hónapos dömpinget a Nemere Istvánról szóló dokumentumfilm, az Addig írok, amíg élek nyitotta, amelyben az ötven év alatt 800 kötetet, a világon a legtöbbet jegyző szerző munkamódszerét, sőt „romantikus énjét” is megismerhetik a nézők. Szintén szeptemberben került a mozikba a magyar–szlovák–cseh koprodukcióban készült sci-fi, a Zenit, amely egy föld alatti börtönben élő csoport szökési kísérletét meséli el párbeszédek nélkül, a tánc nyelvén. Szeptember 19-én mutatják be Szimler Bálint Fekete pont című filmjét, ami egy tízéves kisfiú szemével láttatja az ezer sebből vérző hazai oktatási rendszert. Az állami támogatás nélkül készült alkotás a locarnói filmfesztiválon három díjat is nyert. Vígjátékkal is találkozhat ebben a hónapban a néző: a Lepattanóban a Scherer Péter által alakított főhős a csapatával a gombfoci-Európa-bajnokságra készül. A szereplők között feltűnik Patrick Duffy, a Dallas című sorozat Bobbyja, ő a milliárdos, aki tévedésből 100 millió forintot utal a gombfociőrült társaságnak.

A Lepattanó előzetese:

LEPATTANÓ I HIVATALOS ELŐZETES I JUNO11 I (16)

Kálmánnak (Scherer Péter) a gombfoci nem gyerekjáték, hanem egy véresen komoly sportág. Csapatával épp az Európa-bajnokságra készül. Megszállottak ők, a gombfoci szent őrültjei, a „pöci-foci” aranyujjú titánjai. Komoly esélyük is lenne a kijutásra, ám a selejtező hajrájában pénzügyi okokból kizárják őket. Mindannyiuk élete válságba jut, hiszen elvesztik azt, ami a legértékesebb volt az életükben.

Az októbert a Bolond Istók nyitja, Rohonyi Gábor és Hegedűs Georgina filmje Arany János fiatalkori éveiről szól, amikor a költő otthagyta a Debreceni Református Kollégiumot, és vándorszínésznek állt. Pont ekkor kerül moziba a Január 2. című dráma is. Rendezője, Szilágyi Zsófia előző, Egy nap című, nagy sikerű filmje egy háromgyerekes anyát követett 24 órán át. Ezúttal szintén egyetlen nap történetét örökítette meg: a főhős, Klára elköltözik a férjétől, és a távozásban barátja, Ági segít neki. Majd érkezik Hajdu Szabolcs állami pénz nélkül készült magánéleti trilógiájának záródarabja, az Egy százalék indián is. Az Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán-nap folytatásában egy haláleset hoz újra össze három régi barátot.

Októberre jut még egy magyar dokumentumfilm is, az Akkord, amely a magyar népzene könnyűzenére gyakorolt hatásáról szól olyan szereplőkkel, mint Bródy János, Csík János, Kiss Tibi, Lovasi András és Presser Gábor. A hónap a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjátékkal zárul. A színészotthonban játszódó történetben Kern András a nyugdíjas művész, aki gyilkosságot felderítő nyomozóvá avanzsál. Mellette Koltai Róbert, Jordán Tamás, Bodrogi Gyula és Pogány Judit is feltűnik. A filmet a Nemzeti Filmintézet által sűrűn támogatott producer, Lajos Tamás hozta össze, írója Köbli Norbert, rendezője Fazakas Péter.

Az akkord előzetese: