Népességcsökkenés: a számok nem támasztják alá, amit Novák Katalin és új szervezete állít
Az Európai Unió egésze nagyobb ütemben emelte a családtámogatásokat az elmúlt bő tíz évben, mint a magyar kormány, bár a gazdasága átlagosan lassabban növekedett, mint Magyarországé. Az unió népessége nem is csökkent, igaz, ehhez a vándorlási egyenleg is hozzájárult.
Globális kampányba kezdett Novák Katalin volt államfő új szervezete, az X|Y Worldwide, amely szerint a termékenységi ráta csökkenése miatt közeledik a világ népességének összeomlása. Alapítótársa, Stephen J. Shaw 2021-ben filmsorozatot is készített erről az állításról, most pedig már közösen terjesztik aggodalmaikat, és népszerűsítik a magyar kormány családtámogatási politikáját Japántól és Dél-Koreától Olaszországon át az Egyesült Államokig. Állításuk szerint ha a nők nem mulasztják el az időbeni gyermekvállalást, és a kormányok megfelelő mértékig támogatják a családalapítást, akkor megállítható a folyamat. Csakhogy a számok nem feltétlenül támasztják alá feltevéseiket.
Éppen a leginkább érintett, fejlett országokat tömörítő OECD adatai szerint attól, hogy a huszonéves nők termékenysége manapság sokkal alacsonyabb, mint a Shaw által vizsgált hetvenes években, az összeomlás víziója nem helytálló, hiszen a harmincasok termékenységi rátája sokkal magasabb.
A globális termékenységi ráta szerint egy-egy nőre jelenleg átlagosan 2,3 megszülető gyermek jut, ami azt jelenti, hogy a népesség még mindig körülbelül 80 millió fővel növekszik évente. A The Lancet tudományos folyóirat publikációja szerint a Föld népessége 2100-ra fokozatosan a 2009-es szintre, 6,8 milliárdra csökken, ha megvalósul a fogamzásgátláshoz való teljes hozzáférés.
Ha szűkebb környezetünket, az Európai Uniót nézzük, a termékenységi arányszám valóban csökkent, 2011 és a legutolsó elérhető adat, vagyis 2022 között 1,54-ről 1,46-ra. Az átlagon belül azonban Magyarországon kívül más országok is voltak, amelyek növelni tudták a termékenységet, így például Románia és Bulgária is. Bulgáriában még 2023-ban is nőtt az arányszám, amikor Magyarországon már megkezdődött a visszaesés: ott országos átlagban 1,81 gyermek jut egy nőre, vidéken pedig 2,12 az arányszám. Az Európai Unió leggazdagabb tagállamainak családtámogatásával természetesen nem tudja felvenni a versenyt Magyarország, legalábbis a dotáció egy lakosra jutó összegében, amely az unió egészében még átlagosan is bő kétszerese annak, mint a magyar summa.