Káosz és kamu: az Orbán-kormány családtámogatási rendszere a populista kormányzás tökéletes lenyomata

7 perc

2024.10.17. 04:30

Kiszámíthatatlan, túlkomplikált és diszkriminatív a családtámogatás rendszere: sokszor véletlenszerűen, de tendenciózusan a tehetősebbeknek kedvez. Mindezen a legfrissebb tervek sem módosítanak.

Mennyi? 30! Egész pontosan ennyi családtámogatási eszközt sorol fel a kormány tematikus honlapja, azt bizonygatva, hogy az adókedvezményektől a lakhatási támogatáson át a hitelekig mi mindennel segítik a gyermekvállalást. Így ha egy ifjú pár felteszi magának a kérdést, hogy miből fogják felnevelni a gyerkőcöt, jobban jár, ha egyből felkeres minimum egy adó- és egy ingatlanszakértőt. A családtámogatási rendszer bonyolultságával, ha más nem is, legalább a kormány mögötti szakapparátus tisztában van, a honlapon ugyanis egy kalkulátor segít megválaszolni – tetemes idő feláldozása árán –, hogy mire és milyen összegben lehet jogosult az érdeklődő.

A Fidesz családtámogatási rendszere mára teljesen kaotikussá vált. A konstrukciók folyamatosan változnak az államháztartás teherbírása és a paternalista populizmus igényeinek megfelelően:

a kormánynak cselekednie kell, nehogy tehetetlennek tűnjön, és „adnia” kell akkor is, ha tulajdonképpen nem ad szinte semmit. A cselekvési kényszer azonban éppenséggel ellene hat a párt demográfiai célkitűzéseinek, a termékenység növelésének. A családalapítás előfeltétele ugyanis ideális esetben a biztonság és a kiszámíthatóság.

A családtámogatási rendszer legfontosabb, személyesen Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett, de részleteiben egyelőre nem ismert, küszöbönálló változása a családi adókedvezmény megduplázása. Ezt a kormány kommunikációja hatalmas fegyvertényként igyekszik beállítani, pedig valójában egyáltalán nem az. Az adókedvezmény mértéke – legalábbis az a nettó összeg, ami a kedvezmény érvényesítése után a szülők zsebében marad – a kétgyerekeseket leszámítva a 2011- es bevezetés óta nem emelkedett, így különösen a 2022-ben és 2023 ban elszenvedett, Európa-bajnok infláció miatt jócskán elértéktelenedett.

A kedvezményhez érdemes hozzászámolni a családi pótlékot, mint a másik, a családok havi megélhetését segítő pénzbeli juttatást – ennek összege 2008 óta változatlan. Ha a családi adókedvezmény és pótlék összege 2012 óta követte volna az adott évi inflációt, egy háromgyerekes családnak már az idén minden hónapban 113 ezer forinttal több járna. Ha feltételezzük – a kormányzati nyilatkozatok erre utalnak –, hogy a kedvezmény megduplázása két etapban történik meg, akkor 2026-ban az egy- és háromgyerekesek esetében a havi összeg még mindig nem fogja elérni a juttatások 2011-es értékét.