Nobel-békedíjas veteránt választottak forradalmuk élére a bangladesi fiatalok
A mikrohitelezés úttörőjeként a szegények bankárának tartott Mohamed Junusz közgazdász 84 évesen állt a fiatalok rendszerváltásának szolgálatába Bangladesben.
Ami Bill Gates a számítógépes szoftver esetében, ugyanaz Mohamed Junusz a szegénység elleni küzdelemben – írták régebben a nyári bangladesi diáklázadások után létrejött átmeneti kormány vezetőjének kinevezett közgazdászról. A 84 éves bankárnak nincs könnyű dolga, hiszen hiába mondott le és menekült el augusztusban Sejk Haszina korábbi kormányfő, a múlt héten felgyújtották az őt támogató egyik párt dakkai főhadiszállását.
Junusz bengáli muszlim családban, kilenc gyermek közül a harmadikként született 1940-ben egy Csittagong kikötővároshoz közeli faluban, még a brit Indiában. Apja ékszerész volt, de a megélhetési nehézségek miatt a család beköltözött a nagyvárosba, ahol a fiú elvégezte a középiskolát. Ifjú cserkészként az 1950-es években beutazta a világot: járt az immár független Indiában és Nyugat-Pakisztánban (ahova akkor Kelet-Pakisztán, a későbbi Banglades tartozott), Európában, az USA-ban, Kanadában, a Fülöp-szigeteken és Japánban.
A színészettel is kacérkodott, de végül a Dakkai Egyetemen 1961-ben közgazdaságtanból diplomázott,
majd tanítani kezdett, és ösztöndíjasként a tennesseei Vanderbilt Egyetemen PhD-fokozatot szerzett. Ott ismerkedett meg orosz származású első feleségével, akivel 1970-ben egybekeltek.