Magyar Péter jelöltválogatása: jönnek a lúzerek, a naivak, és akik mindent egy lapra tesznek fel, mint ő
Az országgyűlési választások – amíg esetleg át nem írják a törvényeket – jórészt az egyéni választókörzetekben dőlnek el. A Tisza Párt már toborozza is jelöltjeit 2026-ra, de nem lesz könnyű dolga. A megfelelő indulók kiválasztása hosszú és fáradságos folyamat, a Fidesz és a régi ellenzék pedig ahol tud, megpróbál majd keresztbe tenni nekik. Volt és jelenlegi kampánytanácsadókkal, kampányfőnökkel beszélgettünk, hogy feltérképezzük a buktatókat, és bemutassuk a folyamatot.
A Tisza Párt október 23-ai megemlékezésén egyszer csak elsötétül a színpad mögötti hatalmas kijelző, majd elindul egy videó. Nagy Ervin szólal meg a hangszórókból, a tér másik oldalán is tisztán hallani.
A rendszerváltást akaró tömegek erejével a Tisza Párt meghatározó szereplővé vált a politikai életben, ám még több képzett és elszánt emberre van szükség, akik felelősséget éreznek hazájukért. Sokan érzitek ezt. Akár itt vagytok most, akár otthon néztek minket, szívetek megdobban, lelkiismeretetek megszólal. Tudjátok, hogy hozzátok szólunk. Kössünk szövetséget egymással! Jelentkezzetek a jövő tehetséges vezetőinek, és formáljuk együtt a közös történetünket!
Miközben Nagy ezeket mondja, emberek sziluettjeit látjuk, amint szó szerint felállnak a fotelből, hogy csatlakozzanak egy nagyobb tömeghez, ami aztán az egész országot beteríti. „Legyünk együtt a változás ereje, és tegyünk közösen Magyarország és az unokáink jövőjéért!” – így ér véget a bejátszó, alig hosszabb egy percnél. A tömeg tapsol.
Nem sokkal később, Magyar Péter beszédében be is jelenti, hogy a párt megkezdi az országgyűlési képviselőjelöltek toborzását a 2026-os parlamenti választásokra. Sőt, az államapparátus minden területére keresnek embert, nagykövetnek, állami cégek, kormányhivatalok élére, és így tovább. Jelentkezni a párt weboldalán lehet egy négylépcsős „vezetői pályázat” kitöltésével november 20-ig. Ma zárul tehát az első forduló.
A castingoltatni kívánt sok-sok jelentkezőnek csak egy kis része lesz végül a Tisza Párt országgyűlési képviselőjelöltje, de nekik annál fontosabb szerep jut. A magyar választási rendszer sajátosságai miatt ugyanis egy országgyűlési választás eredménye lényegében a 106 egyéni választókerületben (OEVK) dől el – legalábbis a jelenlegi szabályok szerint, ha át nem írják a törvényeket, mert erre is vannak már ötletek.
A 106 OEVK-ban lehet megszerezni a 199 képviselői hely többségét, és a vesztes-, illetve győzteskompenzációs rendszer miatt az sem mindegy, mennyivel nyer vagy éppen veszít az adott jelölt, mert az első és a második helyezett közötti különbség a listás szavazatokat is befolyásolja. A legutóbbi, 2022-es voksoláson a kormánypártok 87 egyéni választókerületi mandátumot szereztek, míg az egyesült ellenzék mindössze 19-et, miközben a Fidesz–KDNP-lista a szavazatoknak csak valamivel több mint a felét kapta. Vagyis
az, hogy Magyar Péterék milyen jelölteket találnak a 106 egyéni választókerületbe, kulcsfontosságú a 2026-os választás eredménye szempontjából.
Ahhoz, hogy megértsük, milyen feladat vár most Magyarékra, és melyek ennek a buktatói, több olyan volt és jelenlegi kampánytanácsadóval, kampányfőnökkel beszéltünk, akik ténylegesen részt vettek már hasonló jelöltkiválasztási folyamatban, vagy volt rálátásuk ilyenre. Interjúalanyaink névtelenséget kértek, hogy szabadon beszélhessenek a munkájukról, és politikailag érzékeny témákról. Mivel a 2026-os választás szempontjából az egyéni jelöltek személye a döntő, ebben a cikkben rájuk összpontosítunk, más pozíciókról, amikre Magyarék szintén keresnek jelölteket, most nem lesz szó.