Egy atomháborút kevesen élnének túl, de Észak-Korea vezetője köztük lenne. A világ legnagyobb alagútrendszerében
Annie Jacobsen könyve a nukleáris világháborúról hátborzongatóan részletes, de Észak-Koreáról, a képzeletbeli világégés kirobbantójáról keveset tud. Az a kevés is nagyon ijesztő.
Akár atomháborút is kirobbanthat Észak-Korea első számú vezetője, akár az egész civilizáció vesztét is okozhatja – de neki magának elég jó esélye van arra, hogy túlélje a világkatasztrófát. Észak-Koreának van a világon a legnagyobb, legjobban megerősített föld alatti alagút- és bunkerrendszere – írja Annie Jacobsen az Atomháború című könyvében, amelynek magyar alcíme pontosan leírja a nagyon is valóságos adatokon alapuló, bár részben fiktív tartalmat:
a katasztrófa másodpercről másodpercre.
Észak-Korea sajátos helyzete rövid, de érdekes epizód a könyvben, amelynek a hátborzongató lényegét az amerikai megjelenéskor ismertettük:
A könyv vége felé a szerző tisztázza: „Történetünkben nem derül ki, miért döntött úgy az észak-koreai vezető, hogy derült égből villámcsapás jellegű támadást indít Amerika ellen, de szinte biztosan szerepet játszott benne a paranoia“. A gondosan kidolgozott könyvbéli forgatókönyv többi szereplőjéhez hasonlóan az észak-koreai vezető sem szerepel névvel, ahogyan Putyint, Bident, Trumpot vagy bárki mást is az olvasónak kell a történetbe képzelnie. Mindenesetre az irracionális rettegés könnyen feltételezhető Kim Dzsong Un személyéről.
A könyv nem túl valószínű, de nem is kizárható története szerint Észak-Korea mindössze három, az USA-ra célzott atomrakéta indításával (amelyek közül az egyik műszaki hiba miatt nem is csapódik be) képes olyan konfliktust teremteni, amely több szerencsétlen véletlen egybeesése miatt végül az USA és Oroszország közötti totális atomháborúhoz – több száz, hatalmas robbanóerejű fegyver bevetéséhez – és a civilizáció megsemmisüléséhez vezet. Erősen nyugtalanító olvasmány.