Mini-Dubaj: Most van bajban Karácsony!
Annak a fővárosnak kellene egy Magyarországon még példátlan ingatlanfejlesztést levezényelni, amelynek hat év nem volt elég, hogy saját hátsó udvarában egy csöppnyi parkot felépítsen.
Úgy tűnik, a kormány meghátrált, vagy inkább az arab befektető számára vált túl guzmissá a Rákosrendezőn tervezett Mini-Dubaj. Mert ugyan hozzá van szokva, hogy korrupt, korrumpált rezsimmel üzletel, de azt ő sem engedheti meg magának, hogy egyszer egy bíróság kihúzza a lába alól a több milliárdos befektetést. Hatalmas politikai győzelem ez Karácsony Gegely főpolgármesternek, ám ez a győzelem könnyen vereségbe fordulhat.
A kormány persze dühös, hogy az oligarcháinak szánt méretes tőkeinjekciót kiverte a kezéből a főváros, ám most már megpróbálja ebből a helyzetből a legtöbb hasznot kihozni.
Hagyja, hogy a főváros éljen elővásárlási jogával, de minden kötelezettséget nagyítóval fog ellenőrizni, és mindben meg fogja nehezíteni a főváros dolgát.
Akkor is, ha a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely nagyvonalúnak látszott. A szerződés szerint a kormánynak kell megvalósítania számos közlekedési beruházást, az M1 meghosszabbítását, a Szegedi úti felüljárót, és ezeket csak a harmadik részlet kifizetéskor kell prezentálnia. És ott van még az ugyancsak elővásárlási joggal rendelkező Stockton Zrt. várható kellemetlenkedése is – ez az a cég, amely mások mellett a miniszterelnök kötélbarátjának, Garancsi Istvánnak az érdekeltségébe tartozik. És ez az a cég, amelyről Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón azt mondta, hogy vélhetően nem fog élni az elővásárlási jogával – azt már csak mi tennénk hozzá, hogy vajon a miniszter honnan tudja, hogy egy elvileg magántulajdonban lévő cég mit tervez.
Egy hét múlva a Megafon már azon lesz elhűlve, hogy miért nem tisztította ki a tulajdonos a Rákosrendező 85 hektárját, és hol vannak a toronydaruk, amik építenék a szép új világot. Miközben a fejlesztés ezer paraméteréről kell még egyeztetnie a kormánnyal a fővárosnak, leginkább a vasútvonal átépítéséről, ami nélkül semmit nem tud csinálni a főváros a területen, s ez pedig az állam hatásköre. Ezért nevezte Vitézy Dávid csapdának a kormány lépését.
Szakmai és szellemi tőke nélkül
Ráadásul annak a fővárosnak kellene egy ilyen, Magyarországon még példátlan ingatlanfejlesztést levezényelni, amelynek hat év nem volt elég, hogy saját hátsó udvarában egy csöppnyi parkot felépítsen, vagy megoldja a Biodóm-ügyet, rendezze a Népligetet, vagy egyetlen barna zónát felszámoljon. Budapestnek egyelőre sem szakmai, sem szellemi tőkéje nincs egy ekkora horderejű városfejlesztés megvalósítására.