„Csak egészség legyen meg térerő” – a szemünk előtt kezd komolyra fordulni a refrén
A felhasználók egészségügyi adatainak orvosi pontosságú mérése és persze az értékek javítása áll több okostelefon-gyártó új fókuszában. A rendszer agya a mobil, az adatgyűjtéshez pedig sorra érkeznek a szokatlan dolgokra is képes kiegészítők.
Orvostechnikai eszközként vették nyilvántartásba a Huawei új okosóráját. Ez azért nagy dolog, mert nem elég hozzá a marketingosztály néhány félreérthetően ügyes megfogalmazása, e minősítés csak akkor bélyegezhető rá egy készülékre, ha az megfelel az Európai Unió orvostechnikai eszközökre vonatkozó szabályainak. A kontinensen tavaly szeptemberben bemutatott, néhány napja Magyarországon is elérhető Watch D2-ről van szó, amelynek hitelesített 24 órás vérnyomásmérő funkciója a legérdekesebb. Pontosabb eredményt várhat tőle a felhasználó, mint a kizárólag optikai szenzorokkal operáló okosóratársaitól.
360 trend Csak egészség legyen meg térerő (35) Huawei D2 okosóra 08 HVG 2025
A csuklón történő ambuláns vérnyomás-monitorozást (ambulatory blood pressure monitoring, ABPM) lehetővé tevő technológiáját már kilenc éve fejleszti a kínai vállalat. A pontos eredményért egy nagyon vékonyka mechanikus légzsák dolgozik meg. A mérés elve hasonló a hagyományos vérnyomásmérő berendezések által alkalmazott módszerhez, annyi különbséggel, hogy a Huawei Watch D2 légzsákja szélességében ötöde, térfogatában pedig mindössze huszonötöde a közismert, felkaron rögzíthető mandzsettás vérnyomásmérőkének. A gyártó képviselői a tavalyi, barcelonai bemutatón azt mondták, jó üzlet valamit huszonötödére csökkenteni, ha ezért alig két-három százaléknyi pontosságot kell beáldozni. A vállalat ezt a 24 órás vérnyomásmérés során mindenféle életszerű testhelyzetben ígéri: állva, ülve, ledőlve, fekve is.
Nemcsak EKG-t készít, pulzust mér és alvást figyel, hanem többek közt hagyományos vérnyomásmérésre is képes a Huawei orvostechnikai minősítésű okosórája, az akár egészségpénztári számlára is megvásárolható Watch D2.
Nem kisebb a fogadalom a Samsungnál sem, a cég „az alvástechnológia új dimenzióját” ígéri a magyar piacon szintén most debütáló újdonságával. A Galaxy Ring alvás közben érzékeli többek közt az ébrenléti időszakokat, a felszínes és mélyalvásokat, valamint a REM-szakaszt, és nemcsak a pulzust, de a szívfrekvencia változását és a légzésszámot is méri. Az okosgyűrű hátránya lehet a kevesebb szenzor, előnye viszont a sokak számára kényelmesebb viselet és a hosszabb üzemidő mellett az, hogy alvásfigyelésben az okosóráknál pontosabb adatokkal szolgálhat.
Christian Horner egy romokban lévő csapat élére állva a mennyek kapujáig emelte az energiaitalos istállót, majd testközelből élte át a zuhanórepülést is. 20 év után most távoznia kell.
Több programmal, több hullámban telepítenek elektromosautó-töltő pontokat Magyarországra, ám a legszűkebben ellátott régiókba csak évek múlva érnek el.