Sajátos logika mentén csökkentették az államilag támogatott férőhelyek számát az egyetemeken
Furcsa szempontok vezérelték az oktatási kormányzatot az egyetemek államilag támogatott férőhely-kapacitásainak idei meghatározásakor. Az ördög ráadásul a részletekben rejlik.
„Önköltségesek vagy államilag támogatottak a Budapesti Corvinus Egyetem képzései?” – akár egyszerű szövegértési feladatként is szerepelhetne a kérdés egy teszten. A válasz azonban nem egyszerű. Amennyiben ugyanis az elektronikus jelentkezési lapot nézzük, úgy tűnik, mintha államilag támogatott képzésre is lehetne oda jelentkezni. Az intézmény felvételi szabályzatában viszont az áll, hogy „az egyetem a képzéseit önköltséges finanszírozási formában hirdeti meg”.
Az idei tájékoztatójában pedig még rá is erősített erre: „Ez egy alapítványi fenntartású egyetem, így az állami ösztöndíjas képzés helyett szerettünk volna egy kedvezőbb alternatívát nyújtani a hozzánk jelentkező diákoknak.” Ugyanakkor már a tájékoztatóban felhívják a diákok figyelmét arra, hogy „ha szeretnél térítésmentesen, azaz Corvinus-ösztöndíjjal tanulni, akkor a felvi.hu felületén a képzésen az A jelű finanszírozási formát kell megjelölnöd”.
Az Oktatási Hivatal (OH) ezek szerint a Corvinus-ösztöndíjat is úgy tartja nyilván, mintha a hallgatók államilag támogatott képzésre járnának. És nemcsak a Fővám téri intézmény képzéseit hirdetik így, hanem a felvett hallgatókról szóló statisztikában is az szerepel, hogy oda államilag támogatott hallgatókat vettek fel.
Mindez azért került reflektorfénybe, mert a felvételi eljárás indulásakor az OH közli a kapacitásszámot – azaz hogy melyik intézmény milyen képzésterületre hány államilag támogatott hallgatót vehet fel – és az idei felvételi tájékoztatóban a Corvinushoz 40 százalékkal kevesebb diákot írtak, mint tavaly. Az egyetem a HVG-nek küldött levelében azt írta, hogy ugyanannyi hallgatónak adnak ösztöndíjat, mint tavaly, visszakérdezésünkre pedig azt válaszolták, hogy a hivatalos felvételi tájékoztatóban szereplő kapacitásszámról az OH-t kell megkérdezni.