Telegraph: Négy hónap alatt térdre tudnák kényszeríteni a Kremlt egy blokáddal
Történelmi felvilágosítást adott az amerikai elnöknek a Daily Telegraph szakújságírója, és Európát is kioktatta arról, hogyan lehetne gyorsan lezárni háborút.
HVG
30 év sértettségére vezeti vissza a Telegraph világgazdasági szakírója, hogy az Egyesült Államok 25 százalékos vámmal kívánja megterhelni az Európából érkező árukat. Ambrose Evans-Pritchard egy sor dologban igazat ad Donald Trump amerikai elnöknek, például abban is, hogy az elnök megelégelte az EU szabályzási imperializmusát.
Donald Trump azt az európai autóipart sújtaná 25 százalékos vámmal, amelynek Magyarország is fontos szereplője, hiszen az USA-ba közvetlenül és Németországon keresztül is termelnek a hazai gyárak.
Abban viszont nagyon nem ért egyet a politikussal, hogy az Unió azért alakult, hogy kiszúrjon a szovjetekkel. Nyilvánosságra került bizalmas iratokból ugyanis az derül ki, hogy igazából Amerika ötlete volt a szervezet létrehozatala – bár az tény, hogy Washington ezzel is be akart tenni Moszkvának. Az elképzelés a negyvenes évek végén merült fel, és titokban mindenki támogatta Trumantól Nixonig, egészen addig, amíg az EU-kezdemény annyira erős nem lett, hogy meg tudott állni a saját lábán.
Az alapító atya, Jean Monnet a tengerentúlon élt, és Roosevelt szeme, illetve füle volt a háború után Európában annyira, hogy Charles De Gaulle a Fehér Ház kémjének tartotta. Harry Truman elnök 1950-ben a Marshall-segély megvonásával fenyegette meg Franciaországot, ha az nem hajlandó összeállni Németországgal.
A Szén- és Acélközösség alapjául szolgáló Schuman-nyilatkozatot nagyrészt az akkori amerikai külügyminiszter, Dean Acheson főzte ki. Az Egyesült Államoknak ugyanis
a kínai-orosz terjeszkedéssel szemben szükségük volt az újra felfegyverzett és egységes Európára.
Sztálin megszegte a jaltai megállapodást, amikor bekebelezte 1948-ban Csehszlovákiát, két évvel később pedig Észak-Korea megindult Dél ellen. Ekkoriban az amerikai katonai költségvetés elérte a GDP 11 százalékát (amihez képest az Ukrajnának adott jelenlegi támogatás bakfitty).
Az amerikai stratégia a kilencvenes években, a szocializmus bukásával fújt ki, mert Nyugat-Európa biztonságban érezte magát, és már mert ellentmondani. Eluralkodott az erős Amerika-ellenesség, amint az USA ráállt, hogy szuperhatalom legyen.
Az EU azonban félresikeredett – mutat rá a szerző –, nem jeleskedik a versenyképességben és a tudás alapú gazdaságban, a Nemzetközi Valutaalap a németek exportelőnyét szentesítette.
Nincs egy kézben az állami vagyon, nagy a veszélye, hogy széthordják – figyelmeztet Mihályi Péter közgazdász, az MTA levelező tagja, aki szerint az állam rendszerint a piaci árnál olcsóbban ad el és drágábban vásárol.