Az USA nem üzen hadat senkinek, de mindig kimagyarázza, miért háborúzik

Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.

Az USA nem üzen hadat senkinek, de mindig kimagyarázza, miért háborúzik

Hirtelen halált halt a washingtoni szenátusban a múlt héten a demokraták azon javaslata, amely megtiltaná Donald Trump amerikai elnöknek, hogy a kongresszus jóváhagyása nélkül további katonai hadműveleteket indítson Irán ellen, ha esetleg az Izraellel kötött tűzszünet megbukna vagy Teherán folytatná az atomfegyver fejlesztését. A voksolás kimenetele papírforma volt, hiszen a többségben lévő republikánusok azt vallják, hogy az elnöknek mint a hadsereg főparancsnokának alkotmányos joga elrendelni a nukleáris létesítmények lebombázásához hasonló akciókat, ha meg kell védeni az USA nemzeti érdekeit, a szövetségeseit vagy a fegyveres erőit.

Iráni külügyi vezető: Nem mérünk több megtorló csapást amerikai célpontokra, de az urándúsítást folytatjuk

Az iráni külügyminiszter-helyettes szerint Teherán magyarázatot vár Washingtontól a nukleáris létesítményeit ért bombázások után.

Az amerikai alkotmány rendelkezik a háborúindítás jogáról, ám azt nem rendezi világosan. Az első cikkelyben kimondja, hogy „a Kongresszus hatáskörrel bír arra, hogy hadat üzenjen, adjon ilyenkor zsákmányolási és megtorlási engedélyeket, és szabályokat alkosson a szárazföldi és tengeri foglyokra vonatkozóan”. A második cikkelyben viszont úgy rendelkezik, hogy „az elnök a főparancsnoka az Egyesült Államok hadseregének, hadihajóhadának és a tagállamok milíciáinak, mikor ezt az Egyesült Államok tényleges szolgálatába hívják”.