A mezőgazdasági termelés ontja az adatokat
Hamarosan valódi vízválasztóhoz érkezik a hazai agrárium is. Egyre nagyobb a jelentősége a termőhelyi adottságokat és a piaci igényeket maximálisan figyelembe vevő, adatalapú gazdálkodói döntéseknek. A közeljövő hálózatba kötött gazdaságaiban (connected farms) IoT-eszközök és -érzékelők, drónok és autonóm munkagépek, agribotok tömegei jelennek meg. Intenzív adat- és információcserét folytatunk, műszerekkel követjük a termőhelyi változásokat, a gépek munkavégzését és állapotát, felügyeljük haszonállatainkat, automatizáljuk istállóinkat, sőt, a termelés és termesztés egész folyamatát is.

Az adatokat is be kell takarítani
Sokszor még felesleges plusz tevékenységnek tűnik a digitális eszközök használata. Időt és pénzt emészt fel, és kevés eredményt ad. Azonban a releváns adatok rögzítése – bármennyire is terhesnek tűnik – évek múltán rendkívül értékes adatsorrá fejlődik, mely pénzben is kifejezhető értéket jelenthet. Egyre pontosabbá teszi a döntéseket, növeli a termőterület forgalmi értékét, valamint kedvezőbb bankhitelek és biztosítások megkötéséhez segíthet hozzá. Ezenfelül támogatja az üzleti partnerek felé szükséges ESG-adatközlést, de alternatív bevételi forrást is teremthet, például hiteles szénmegkötés-tanúsításon (carboncredit) keresztül.
Mi a cél az informatikai rendszerintegrációval?
Ha nem kapcsoljuk hozzá az ekét a traktorhoz, nem tudunk szántani, haszontalan vas mind a kettő. Az egyre többféle informatikai eszköz összekapcsolása, az adatáramlás biztosítása ugyanilyen fontos. Tegyük hasznossá informatikai „vasainkat”, alakítsuk ki hardver- és szoftvereszközeink egységes platformját! Automatizált folyamatokkal a szükséges adatok begyűjtése, feldolgozása és a kívánt eredményértékek előállítása mélyebb informatikai tudás és állandó kézi beavatkozás nélkül történik. Egy modern technológiai platformtól elvárt a különböző szoftverek (terepi adatgyűjtés, precíziós műveletirányítás, üzemirányítás, ügyfélkezelés, logisztikai megoldás, adatelemzés vagy üzleti adatok, kimutatások előállítása) funkciófüggetlen összekapcsolása – gyorsan, egyszerűen és a megrendelő igényeinek megfelelően.

Egységes adattér nélkül nem megy
Különböző gyártók eltérő formátumú és működési logikájú termékeit együttműködésre bírni komoly kihívás. Egy lépéssel közelebb járunk, ha a rendszerek elemei nyílt protokollokat és szabványokat használnak, megkönnyítve az érzékelők integrációját, a különböző elemek közötti átjárhatóságot és adatcserét. A Közös Európai Mezőgazdasági Adattér kezdeményezés olyan átfogó megközelítést választott, amely heterogén technológiákat, platformokat és rendszereket integrál, miközben stratégiai irányként támogatja a gördülékeny adatcserét a teljes agrár-élelmiszeripari láncban.
Európai adatstratégia
Az egységes adatpiac létrehozását célzó stratégia összetett szabályozási keret, amely magában foglalja az adatkezelési rendeletet, az adatkormányzási rendeletet, az adatmegosztásról szóló rendeletet, a nyílt adatokról szóló irányelvet és az ágazati adattereket.Mára 14 ágazati adattér létrehozása van folyamatban, amelyek célja, hogy adatok összegyűjtésével és megosztásával elősegítsék az innovációt, a gazdasági növekedést, valamint a fenntarthatósági célok elérését. Az adatterek biztosítják az érzékeny üzleti adatok biztonságos kezelhetőségét és hozzáférhetőségét, továbbá, hogy a kis- és középvállalkozások, valamint a nagy gazdasági szereplők egyenlő versenyfeltételek mellett férjenek hozzá a releváns információkhoz. Technikailag az ágazati adatterek integrálják a már kialakult helyi adattérmegoldásokat, azok együttműködő hálózataként, decentralizált rendszerként jönnek létre. Az átjárhatóság négy pillérre épül:
- Jogi és etikai keretrendszer
- Többszereplős irányítási modell
- Fenntartható üzleti modell
- Agnosztikus technológia alkalmazása – nyílt szabványokra és protokollokra épülő, harmadik féltől származó szoftverekkel és hardverekkel együttműködő architektúra
„Helyzet van”
A Közös Európai Mezőgazdasági Adattér kialakítása az összes ágazati szereplő együttműködésével valósul meg. Adatgyűjtő és adatfeldolgozó eszközeinket alkalmassá kell tenni a technikai ajánlásokban megfogalmazott adatcsere-követelményeknek. Adataink – az adattulajdonosok integritását nem sértve – bekerülnek egy olyan rendszerbe, amely lehetővé teszi a felhasználók igényeinek megfelelő adatok hatékony integrálását, szükség szerint egyesítve a környezeti információkat a terményjellemzőkkel, valamint az erőforrás-felhasználással és egyéb üzemirányítási adatokkal.
Ez első körben a kormányzati és szabályozó szervezeteket, valamint a technológiaszállítókat és az adatfeldolgozó szolgáltatókat érinti. Azonban a mezőgazdasági termelők, üzleti és ipari szereplők, kutató és akadémiai intézmények, pénzügyi és biztosítási szolgáltatók, szakmai szervezetek közreműködését, illetve alkalmazkodását, az új keretrendszer adaptálását is igényli.

A vállalat vertikális megoldásai a teljes IT-életciklust lefedik, az infrastruktúra-üzemeltetéstől a kiberbiztonsággal kapcsolatos feladatokig. Platform- és gyártófüggetlen, teljes körű informatikai termék- és szolgáltatásportfóliója kialakításánál kiemelt figyelmet fordít a tipikusan több telephelyes szervezetek szükségleteire.
A 4iG Csoporttal a mezőgazdaság digitalizációja többé nem a jövő ígérete, hanem a jelen lehetősége.