A tél csak hóval az igazi, nem is kell lemondanunk róla
Ki ne emlékezne a gyerekkori fehér karácsonyokra, amikor még sűrű pelyhekben hullt a hó? Sajnos, az elmúlt tíz-tizenöt évben már nem látszik összejönni a hóesés az ünnepek idején: ha januárban – amikor már senki nem vágyik rá – esik is egy kevés, az is hamar elolvad. A globális felmelegedés örökre megváltoztatta hazánk téli arculatát, és lesz, amit soha nem fogunk tudni átadni a gyerekeinknek a karácsony romantikájából. Nem kell azonban messzire látogatnunk, hogy felidézzünk belőle amennyit csak lehet.
“Emlékszem, milyen izgatottan vártuk, amikor még volt rá esély, hogy fehér karácsonyunk legyen. Most már olyan ritka, hogy sajnos nem is igazán jut eszembe. A nagy havazásokat kötöm a gyerekkori karácsonyokhoz, amikor ajándékozás előtt még a nagypapámmal és dédnagymamámmal énekeltük a Mennyből az angyalt. Habár a szokás megmaradt, ők nagyon hiányoznak a közös ünneplésből – ahogyan a hóesés is” – meséli a 32 éves Noémi.
A 41 éves Kinga is nosztalgiával gondol rá, milyen volt, amikor már advent első hetében hó borította az iskolaudvart:
“Különös varázsa volt, amikor mézeskalácsot sütöttünk, gyakoroltunk a karácsonyi műsorra a kórussal és papírból kivágtuk a hópelyheket – közben pedig az ablak túloldalán szakadt a hó. Imádtam hóembert építeni, szilveszterkor a havas utcán vonulva trombitálni. Fájlalom, hogy az én gyerekeimnek már nem adatik meg ez az élmény. Minden évben reménykedek egy kicsit, de látom, hogy sajnos elenyésző rá az esély.”
A legtöbben egyetértenek, hogy a havas tél az igazi – nemcsak a látvány és a hangulat miatt, hanem azért is, mert hóval a gyerekeknek és a felnőtteknek is több lehetősége van az aktív pihenésre. Szerencsére azonban nem feltétlenül kell az időjárás kegyeiben bíznunk, hiszen néhány órás autózással garantáltan mesébe illő télbe csöppenhetünk.
Az ausztriai Salzburg tartomány például egyedülálló helyszín ahhoz, hogy átélhessük a téli élményeket. A családdal vállalkozhatunk az év első sítúrájára, de velük oszthatjuk meg a romantikus erdei séták és az azt követő hüttézés élményét is. Ha pedig nem érdeklődünk kifejezetten a téli sportok iránt, az adventi vásárok és a közös szánkózás is elhozhatja számunkra a tökéletes havas karácsonyt.
Az idilli Dachstein például a Grimm-mesék varázsát idéző falvakkal várja az ide látogatókat. A belső-salzkammerguti települések mindenkit lenyűgöznek festői szépségükkel, ráadásul a téli sportok végtelen választékát nyújtják. Ezek közt megtaláljuk a hótalpas túrázást éppúgy, mint a sífutást, a snowboardozást vagy a lovas kocsis kirándulást.
Utóbbi során elénk tárul a téli táj nyugalma, ahogy elhaladunk a hólepte fák között. Közben meghallgathatjuk a kocsis történeteit, és ha mellé ülünk a bakra, akár egy korty saját készítésű snapszot is elfogyaszthatunk, ami remekül véd a hideg ellen.
A téli Alpok rejtett útjain
A mozgást kedvelők és a családok a Raurisertal régióban számtalan kikapcsolódási lehetőség közül válogathatnak – nem véletlenül nevezik a régiót a sítúrázók eldorádójának. A túraösvényen, a Hohe Sonnblick felé szemet gyönyörködtető kilátás várja a rutinos erdőjárókat. A kezdők ezzel szemben a Rauriser Hochalmbahnen kijelölt útvonalain szerezhetik meg a kellő tapasztalatot, ahol a hegyi felvonó több mint kétezer méter magasra visz fel.
Itt sem lesz hiány a kalandokból, hiszen az üdülőrégióban több mint 400 kilométernyi túraútvonal várja a felfedezőket. Ezek a kiválóan karbantartott utak behavazott erdőkön át vezetnek a csúcson álló kilátókhoz, az idilli völgyekbe és a meghitt menedékházakhoz.
A hófödte, érintetlen természet csendjét élvezhetjük a Raurisból kiinduló, összesen 35 kilométeres téli túraútvonalon, amely egészen a Kolm Saigurn völgyfőig vezet. A sífutás szerelmeseit ugyanitt 30 kilométernyi tökéletesen karbantartott pálya várja.
Ha a teljes útvonalon végiggyalogolunk, akár friss vadnyomokat is felfedezhetünk a hóban. Ha pedig a hegyek ölelésében fekvő Wolfgangsee vagy Fuschlsee partjára látogatunk, télen is élvezhetjük a hegycsúcsokat tükröző tavak látványát.
A Wildkogel-Aréna is kiváló helyszín, legyen szó kirándulásról vagy síelésről: a 2100 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő hegységből káprázatos kilátás nyílik a Hohe Tauernre. A magaslati fekvésnek hála itt decembertől húsvét utánig kitart a hó.
A sípályák túlnyomó többsége kék és piros, így a régió ideális választás a kezdőknek és azoknak is, akik visszarázódnának a korábbi rutinjukba. A gyerekeket ki sem lehet majd rángatni a Family Fun Arenából, amely élménypályával és családi parkkal is rendelkezik. Itt a legkisebbeket a gyermekbirodalmak, a törpe síkurzusok és a régió kabalafigurái, Kogel-Mogel és Kogel-Mia szórakoztatják.
Neukirchen am Großvenediger és Bramberg am Wildkogel tökéletes terep a síeléshez, snowboardozáshoz, szánkózáshoz és hótalpas túrázáshoz. Itt találjuk a világ leghosszabb, 14 kilométeres szánkópályáját is. Ezen az este tízig kivilágított, tökéletesen karbantartott pályán a saját tempónkban csúszhatunk le, háttérben a Hohe Tauern Nemzeti Park háromezer méteres csúcsainak kulisszáival.
Itt mindenki megtalálja a számításait. A tartomány gyakran hallható mottója, hogy „a téli sport a DNS-ünkben van”. Ez a szenvedély itt kézzel fogható, szemmel látható: annyira erős, hogy valódi hidat épít az egyes korosztályok között, és valódi, T(éli) generációvá kovácsolja őket össze, megteremte ezzel a hagyományt, a folytonosságot, ami a jelen élvezetére, a télre vonatkozik, és hogy hozzuk mindebből azt, amit csak lehet.
Ha romantikus lelkek vagyunk, akkor akár lovas szánon is kirándulást tehetünk a téli tájon, a hóval borított fenyők közt, miközben meleg gyapjútakaróba burkolózva hallgatjuk a lovak csengettyűit és patadobogását. Menet közben megcsodálhatjuk a lelógó jégcsapokat éppúgy, mint a befagyott vízeséseket.
Napközben a jégpályákon korcsolyázhatunk és tekézhetünk, vagy hótalpas túrára indulhatunk: a hóban mozogni nem csupán testet-lelket frissítő, hanem kifejezetten egészséges elfoglaltság is, hiszen óránként akár 4-500 kalóriát is elégethetünk vele. A hideg téli levegő 30 százalékkal több oxigént tartalmaz, így jótékony hatással van a bőrre, sőt a szív- és érrendszeri betegségeket és a migrént is segít megelőzni.
Amikor már kellően átfagytunk és kipirult az arcunk a hidegben, a legjobb, ha egy téli hütte felé vesszük az irányt, ahol a helyiek legendás vendégszeretetét élvezhetjük: előkerülnek az olyan közkedvelt klasszikusok, mint a császármorzsa, a gőzgombóc vagy a sült oldalas. Ha pedig este fáradtan hazagyalogolunk a szállásra, az alpesi táj addig soha nem látott, sejtelmes, mégis békés arcát mutatja majd a holdfényben.
További információ a havas élményekről – irány Salzburg tartomány!
Nyitókép: SalzburgerLand Tourismus/Branislav Rohal
Az oldalon elhelyezett tartalom az "Üdülés Ausztriában" márka közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.