Az önismeret útján: ismerjük meg saját vasszükségletünket!
Némi túlzással, de kijelenthető, hogy ahány ember, annyiféle napi vasszükséglet. Hiszen mindannyian egyedi, megismételhetetlen létezők vagyunk, más-más vérképpel, azon belül vasigénnyel. Ezért meg kell ismernünk magunkat ebből a szempontból is, hogy a csak ránk jellemző vasszint megfelelően támogasson minket a mindennapokban.
Helga nem vette komolyan a jelzéseket. Bár legbelül sejtette, hogy valaminek kellett történnie, hogy ilyen gyakran tör rá a megmagyarázhatatlan diszkomfortérzés, de sokáig csak legyintett rá. Például arra, hogy mire felért második emeleti munkahelyére, lihegett és fújtatott. Vagy hogy egyre többet forgolódott éjszakánként, volt, hogy alig bírt elaludni. De még ha ki is aludta magát, akkor is állandóan fáradt, nyúzott, kedvetlen volt. Valahogy az étvágya sem volt a régi, a számára lételemként működő rendszeres sport pedig kifejezetten kimerítette.
„Azt hittem, hogy a civilizációs ártalmak vagy a rohanó életmódom az oka, sőt, még az életkoromra is gondoltam, de bíztam benne, hogy majd magától elmúlnak ezek a furcsaságok. De mivel nem így történt, rávettem magam egy vérvételre. Meg voltam róla győződve, hogy minden értékem rendben lesz, mint egy évvel ezelőtt, de nem így történt” – meséli a 43 éves account manager. Két nap múlva kíváncsian nyitotta meg az EESZT-oldalára feltöltött leletét, s megdöbbenve látta, hogy az egyik laborértéke jócskán kilóg a többi közül. A listán található adatok közül szinte ordított a vashiány.
Helgán kívül a világon élő emberek egyharmadát érinti a vashiány. A vasat a szervezetünk nem tudja előállítani, ezért a naponta veszített vasat nekünk kell visszapótolni. Egy jól működő felnőtt szervezetnek napi 10-20 milligramm vas bevitelére van szüksége, amelynek legbiztosabb forrásai a hús, a hal, a tenger gyümölcsei, a belsőségek, a magvak, a cékla, a spenót, máj és a szója, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Nemhiába nevezik a nők hiánybetegségének, mivel szervezetükből egy-egy menstruáció alkalmával akár 30 - 50 milliliter vért és ezzel együtt vasat is veszíthetnek. De műtétek után, egyes betegségek alatt vagy bizonyos gyógyszerek – pl. aszpirin, gyulladáscsökkentők – szedésekor szintén csökken a vér hemoglobinszintje, ahogy a gluténérzékenységtől vagy a túlzott kalciumbeviteltől is bekövetkezhet vashiány. És a vesebetegségben szenvedők, a dialízis-kezelésben részesülő betegek esetében szintén gyakran alakul ki vérszegény állapot.
Jelzésértékű tünetek
Mindebből jól látszik, és Helga számára is tanulság volt, hogy a tüneteket, amelyek egyáltalán nem specifikusak, viszont rendkívül változatosak, komolyan kell venni. Hogy tovább fokozzuk: van, akinél csak egy-egy jel utal az elégtelen vasszintre, másoknál a tünetek egész tárháza felvonulhat. Ilyen a kábaság, a kimerültség, a fáradékonyság, a fizikai gyengeség, a sápadtság, a fejfájás, a szédülés, a légszomj, az erős szívdobogás, a hideg kezek és lábak, a fokozott ingerlékenység, az alvászavarok, az étvágytalanság, a közönyösség, a hajhullás, vagy a töredezett körmök.
A legtöbb embernél a táplálkozásnál mennek félre a dolgok. Ugyanis igaz, hogy míg napi szinten csak kis mennyiségű, 1-2 mg vasat veszít a szervezetünk, addig pótlásához mintegy 10-20 mg vas bevitelére van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy egészséges maradjon. Az ok pedig az, hogy a szervezet az élelmiszerekben található vasnak csak a töredékét képes felszívni. Az élelmiszerekkel bevitt vasnak két formája van: a hem- (állati) és a nem hem-vas (növényi). A szervezet általában a hem-vas 15-35 százalékát, míg a nem hem-vasnak csak 2-20 százalékát tudja hasznosítani.
Ráadásul az eleve nehezen felszívódó vas (legyen az táplálékvas vagy vaspótló) hasznosulását sokféle étel- és italösszetevő, valamint egyes gyógyszerek is csökkentik.
Egyedi vasszükséglet?
Egy egészséges ember vasszükséglete számtalan tényezőtől függ, például az életkortól, a nemtől, hogy sportol-e az illető, fizikai vagy szellemi munkát végez-e, az életmódjától (például, hogy változatosan étkezik-e vagy húsmentesen), hogy ad-e rendszeresen vért, túlsúlyos-e, vannak-e betegségei, vagy szed-e gyógyszereket. Ennek tükrében alakul ki az egyedi vasszükséglet, amely olykor átmenetileg, vagy néha tartósan változhat is egyes életesemények során.
Ennek fényében az ajánlott napi vasbevitel változik a különböző életkorokban és állapotokban:
- 0-6 hónapos csecsemő: 6 mg
- 7 hónapos csecsemő-3 éves gyermek: 8 mg
- 4-10 éves gyermek: 11 mg
- 11-60 éves fiúk/férfiak: 12 mg
- 11-60 éves lányok/nők: 18 mg
- Terhes nők: 28 mg
- Szoptató nők: 9-10 mg
- Dohányzó férfiak: 18 mg
- Dohányzó nők: 20 mg
Ezért fontos pótolni a vasat
„Most már odafigyelek a táplálkozásomra, sokkal változatosabb étrendet követek, emellett vaspótló gyógyszert is szedek. Mivel tudtam, hogy a drogériákban és a gyógyszertárakban a bőség zavarával küzd az ember, de csak alacsony vastartalmú étrend-kiegészítőket találhatunk, ezért a háziorvosomat kértem, hogy ajánljon egy valóban megfelelő minőségű és mennyiségű, jól hasznosuló vasat tartalmazó készítményt. Az orvosom figyelmeztetett, hogy legalább 3 hónapig szednem kell a vastablettát ahhoz, hogy valóban fel tudjam tölteni a szervezetem vasraktárait. És valóban, 2 hónap után kezdett visszatérni az energiám, és ma már reggelente kipihenten ébredek, már meg se kottyan megmásznom több emeletet, és ismét rendszeresen tudok edzeni” – meséli Helga, mi történt vele a problémás laborlelet átvételét követően. Sőt, a 3 hónappal későbbi lelete is bizonyítja, nem csak ő érzi úgy, hogy a szervezete újra a régi.
A kezeletlen vashiány egyébként komolyabb problémákat okozhat, mint gondolnánk. Ha annyira alacsony a hemoglobinszint, a vér nem tud elegendő oxigént juttatni a sejtekhez. A vas elengedhetetlen az emberi szervezet működéséhez, szerepe van a DNS-szintézisben, az agyfejlődésben, a sejtszintű energiatermelő folyamatainkban, enzim- és immunrendszerünk működésében, az idegrendszeri folyamatainkban, vagy a szív és vázizomzat megfelelő oxigén-ellátásában.
És hogy még motiváltabbá váljunk egy egyszerű vérvétel elkészíttetéséhez: a nem kezelt vashiány hallásvesztéshez is vezethet, de a sokáig fennálló és nem kezelt állapotok esetén nagyobb az esély a demenciára és az Alzheimer-kórra is. Ezenkívül több, mint hétszeres a koraszülés esélye a vashiányban szenvedő kismamáknál, és többször fordul elő náluk autizmus spektrumzavarral vagy figyelemzavarral (ADHD) születő gyermek is.
Tehát nincs más hátra, mint egy egyszerű laborvizsgálatot kérni, ha egy ideje nem érezzük magunkat 100 százalékosnak. Hiszen lehet, hogy csak a hemoglobinszintünk helyreállítására és szervezetünk vasraktárainak feltöltésére van szükség a megfelelő étrenddel, valamint a gyógyszertárakban kapható recept nélküli vagy orvos által felírt vaskészítmény szedésével. Ha szerencsénk van, ilyen roppant egyszerűen és könnyen visszakaphatjuk a megfelelő életminőséget, ha szánunk elég időt és energiát magunkra.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Maltofer forgalmazója a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.