Kellemetlen titkunk, a székrekedés
Aranyere mindenkinek van, hiszen ez az anatómiai egység nem más, mint egy érpárna, azaz a végbél záróizomzata felett elhelyezkedő vénás fonat. Ha azonban működésében zavar támad, az napokig vagy akár hetekig tartó szenvedést okozhat. Az aranyeres megbetegedés kialakulásáért a genetikát is okolhatjuk, kiváltó okait legtöbbször mégis az életmódunkban kell keresnünk. Leginkább a kevés mozgás, az elhízás, az egészségtelen ételek és a székrekedés az, amelyek miatt újra és újra fellángolhatnak a kínzó tünetek. Fontos, hogy tudjuk: már egy kis változtatással is enyhíthetünk az aranyeres panaszokon, amelyeket kellő tudatossággal akár hosszú távon kordában tarthatunk.
A székrekedés szinte mindenkit érintő probléma: életében legalább egyszer mindannyiunk találkozott már vele. A hosszú ideig fennálló panaszoktól a felnőtt lakosság egyötöde szenved, időskorban pedig még inkább jellemző a székrekedés. Ekkorra a probléma már két és félszer gyakoribb, mint fiatalkorban, hiszen a bélperisztaltika gyengülésével és a hasizmok folyamatos leépülésével a székletürítés is nehezebbé válik.
De mikor beszélhetünk székrekedésről? A szakértők az úgynevezett Thompson-kritérium nyomán állapítják meg a székletürítés zavarát, azaz ha valaki az elmúlt 1 év alatt, három hónapon át, az alábbiakból legalább két vagy több tünetet megtapasztalt:
- heti háromnál kevesebbszer van széklete
- minden harmadik vagy negyedik alkalom kifejezett erőlködéssel társul
- minden harmadik vagy negyedik alkalommal a széklet kemény állagú
- a beteg úgy érzi, nem sikerült teljesen kiüríteni a székletét
Miért küzdünk székrekedéssel?
Ahogyan az aranyeres panaszok, úgy a székrekedés is számos okra vezethető vissza. Bár a szakemberek sokáig csak a nem megfelelő étrendet okolták a kialakuló tünetekért, ma már egyértelmű, hogy számos egyéb tényező is hajlamosíthat rá. Íme néhány példa:
- Szégyenérzettel társuló ürítés. A társas helyeken érzett szégyen következtében, amely általában iskolában, munkahelyen alakul ki, illetve a nyilvános illemhelyekkel szemben érzett fóbia miatt sokszor „elhalasztjuk” a dolgunkat, hogy azt majd inkább otthon, nyugodt körülményekkel között végezzük el. Csakhogy a visszatartott inger miatt a székletürítés később sokkal nehezebb lesz. Ezért lenne fontos, hogy már az első késztetéskor elvégezzük a dolgunkat, mert ha halogatjuk, azzal csak növeljük a székrekedés kockázatát.
- Szorongás, stressz, lelki problémák, konfliktusok, megváltozott környezet. A székrekedés számos lelki okra is visszavezethető, hiszen szorongásos helyzetekben a testünk görcsössé válik, és csak a legfontosabb ingerekre figyel, ezért ez a görcsös állapot fenntarthatja a kellemetlen panaszokat.
- Rostszegény, egészségtelen ételek. Ha rohanunk, ha stresszesek vagyunk, hajlamosak vagyunk gyorsan elérhető, általában magas kalóriatartalmú, ugyanakkor rostszegény élelmiszerekkel csillapítani az éhségünket. Az ilyen ételek azonban csak tetézik a bajt, mert könnyen okoznak székrekedést.
- Kellő mennyiségű folyadék hiánya. A salakanyagok optimális kimosódásához és az ideális állagú széklethez szükséges a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel is. Erre azonban csak ritkán figyelünk, pedig szervezetünk egészének működéséhez elengedhetetlen az optimális napi folyadékbevitel.
- Mozgásszegény életmód. A mozgás segít, hogy a bélrendszerünk, valamint az emésztésünk kellő ütemben működjön. A mozgásszegény életmóddal beleink egyre renyhébbekké válnak, emésztésünk pedig lelassul.
- Gyógyszerek mellékhatása. A görcsoldók, a fájdalomcsillapítók, illetve a különböző pszichés betegségekre szedett gyógyszerek és a vízhajtók mellékhatásai között gyakran előfordul a székrekedés.
4 hasznos praktika székrekedés ellen
Ha le akarunk számolni a székrekedéssel, vele együtt pedig az újra és újra ránk törő aranyeres problémákkal, számtalan könnyen beszerezhető és elsajátítható eszközt bevethetünk. Például az alábbiakban bemutatott négy praktika együttes alkalmazása szinte minden páciens számára enyhülést hozhat.
1. Sajátítsuk el a helyes székelési technikát!
Bár szinte minden családban tabuként kezelik, egyáltalán nem mindegy, megtanítjuk-e gyermekeinket az erőlködésmentes székletürítés technikájára, amellyel megelőzhető a felnőttkori székrekedés és az aranyeres panaszok nagy része. A civilizáció velejárója lett a vécécsésze használata, amely azonban nem segít a székrekedéses panaszokon, hiszen a záróizmok ellazításához a guggoló pozíció lenne természetes. Valójában csak guggolva tudjuk kiegyenesíteni a vastagbél alsó traktusát, így biztosítva a könnyed székelést. Ezt a pozíciót azonban akár a vécén ülve is felvehetjük, ha fellépőt, lábtámaszt vagy dobogót teszünk a talpunk alá, amivel legalább 20 centiméterrel megemelhetjük a lábunkat. Manapság erre a célra már úgynevezett vécésámlit is vásárolhatunk, amelynek ergonómiája, kialakítása révén megkönnyíthető a székelés, egyúttal pedig a székrekedést is megelőzhetjük.
2. Zárjunk ki az étkezésből néhány alapanyagot!
A túlzott sófogyasztás, a fűszerek, valamint az alkohol irritálhatja a bél nyálkahártyáját, ami a bélflóra károsodásához és az aranyeres tünetek súlyosbodásához vezethet. A tejtermékek is fokozhatják a gyulladásos állapotot, ahogyan a cukor, illetve a csokoládé is elősegíti a székrekedés kialakulását. Ha hajlamosak vagyunk a szorulásra, mindezeket az ételeket tegyük tiltólistára vagy legalább igyekezzünk mérsékelni a fogyasztásukat.
3. Vezessük be „aranyérdiétát”!
Legalább napi 15-30 grammnyi rost szükséges ahhoz, hogy az emésztésünk megfelelően működjön és hogy a mindennapjainkat ne árnyékolják be a kellemetlen aranyérpanaszok. Hogy mindezt a rostmennyiséget bevigyük, körülbelül 50-80 dekagrammnyi zöldség vagy gyümölcs elfogyasztására lenne szükség. Ez napi szinten szinte lehetetlen, ezért érdemes az étrendükbe további rostforrásokat beépítenünk. Az olajos magvak mellett rendkívül jótékonyan hatnak az emésztőrendszer működésére például a magas nyálkatartalmú növények, így a zab, a lenmag vagy az útifűmaghéj. Megfelelő, bőséges folyadékbevitel mellett segítik a rendszeres székletürítést, ahogyan a fermentált, vagyis természetes úton savanyított savanyúságok is az erőlködésmentes székletürítést támogathatják.
4. Vessük be a természet patikáját, használjunk gyógynövényeket!
Az édesgyökér, az aranyvessző, a bengekéreg vagy a bodzatea egyaránt segíthet a panaszokon: érdemes ezeket lefekvés előtt és felkelés után, éhgyomorra, teaként fogyasztani. A kamilla, a körömvirág, a varázsmogyoró-levél pedig külsőleg alkalmazva segíthet az aranyérproblémák kezelésében, a gyulladás visszaszorításában, valamint nyugtatja a fájdalmas, érzékeny területeket. Mivel sosem tudhatjuk, mikor törnek ránk a kellemetlen tünetek, érdemes a házi patikánkat néhány megbízható gyógynövénnyel, illetve vény nélkül kapható, gyógyhatású készítménnyel felszerelnünk, így mindig kéznél lesz a segítség, ha jelentkeznének az első váratlan, kellemetlen aranyeres panaszok.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.