Proxelan
Proxelan
Tetszett a cikk?

A prosztata meglehetősen rejtelmes szerv – sokan csak annyit tudnak róla, hogy olyan helyen van, ami a végbélnyíláson keresztül közelíthető meg. A britek kétharmadának például fogalma sincs arról, mire való. De mi vajon tudjuk?

Tudjuk, hogy létezik, és azt is, hogy megbetegedhet, azt meg végképp, hogy hogyan szokták megvizsgálni. De pontosan mi a prosztata szerepe, milyen betegségei lehetnek és milyen életkorokban? Mik a prosztatarák kockázatát növelő tényezők, és hogyan élhetünk úgy, hogy egészséges maradjon e misztikus szerv?

A közvetlenül a húgyhólyag felett elhelyezkedő, dió nagyságú nemi mirigy, a prosztata fő feladata a spermiumok számára tápanyagokat biztosító nedv, az ondó termelése. A prosztatán keresztül fut a húgycső, amely a húgyhólyagból eljuttatja a vizeletet a péniszbe.

Könnyen megbetegedhet

A prosztata érzékeny szerv, ezért bármelyik életkorban lehet vele probléma: megnagyobbodhat, gyulladttá válhat, fertőződhet és akár jóindulatú, akár rosszindulatú daganat is kialakulhat benne. A különböző prosztatabetegségek leggyakoribb tünetei között van az éjszakai vizelési inger, a fájdalmas vizeletürítés, de a vizeletsugár gyengesége is figyelmeztető jel lehet. További, kevésbé jellemző tünete lehet a herefájdalom, az erekciós zavar, vagy a fájdalommal járó magömlés, de akár vér is kerülhet a vizeletbe. Most nézzük meg részletesen is a betegségeit.

1. Prosztatamegnagyobbodás 

A hatvan feletti férfiak 60%-ánál fordul elő a prosztata jóindulatú megnagyobbodása (BPH). A megnövekedett szerv nehezíti  a vizeletürítést, ugyanakkor az inger gyakoribbá válik. Ha a tünetek enyhék, a prosztatamegnagyobbodás nem igényel kezelést, ám súlyosabb esetekben gyógyszer szedésére, vagy akár sebészi beavatkozásra is szükség lehet.

2. A prosztatitisz, vagyis prosztatagyulladás

A prosztata egyik leggyakoribb betegsége a prosztatitisz, köznapi néven prosztatagyulladás. A gyulladásos folyamatok miatt megduzzadt prosztata a vizelési problémákon kívül alhasi diszkomfort érzést, lágyéki, ágyéktáji, illetve herékbe sugárzó fájdalmat okozhat, de fájdalmassá válhat a vizelés, vagy az ejakuláció (magömlés) is. Lehet hirtelen fellépő, akut vagy hosszan fennálló, krónikus, anélkül, hogy baktérium vagy gyulladás kimutatható lenne a háttérben. Mivel számos kiváltó oka lehet – fertőzéstől kezdve, sérülésen vagy nemi betegségen át a felfázásig –, így a gyulladás pontos okának kiderítése, és a megfelelő terápia kiválasztása gyakran komoly kihívást jelenthet. A prosztatagyulladás már fiatalabb korban (30-40 évesen) is jelentkezhet, a gyógyulás pedig hónapokig, súlyosabb esetekben akár évekig is elhúzódhat.

3. Prosztatarák

A prosztatarák rendkívül gyakori betegség: kilencből egy férfi szenved tőle. Az esetek kétharmada a 65 évnél idősebb korosztályban fordul elő, a Brit Rákkutató Intézet adatai szerint a legtöbb esetet a 70 és 74 év közötti férfiak körében diagnosztizálták. Huszonöt páciens közül egy bele is hal a betegségbe, a frissen diagnosztizáltak közül pedig 10-ből 7-en számíthatnak 5 évnél hosszabb túlélési időre.

Azok, akik fiatalkorukban átestek valamilyen nemi betegségen, hajlamosabbak a prosztatarák kialakulására, de a betegségre való hajlam családi ágon is öröklődhet. Az esetek nagyjából 10%-nál szerepel a kialakulás okai között a genetika.

A prosztatarák általában lassan fejlődik ki, a betegség korai szakaszának tünetei – esetleg hát- vagy csípőfájdalom – nem jellegzetesek, és eleinte még vizelési zavar sem lép fel. Később fájdalom alakulhat ki a medencében és a csontokban is, illetve vér is megjelenhet a vizeletben. A daganat okozta megnagyobbodás mértéke nem mindig mutat összefüggést a prosztatarák súlyosságával. Vizeletürítési zavar pedig gyakran csak előrehaladott stádiumban alakul ki.

Milyen a „prosztatabarát” étkezés?

Az étkezés nagy hatással lehet a prosztata egészségére. Ajánlott napi hat adag gyümölcsöt és zöldséget enni, és heti háromszor halat fogyasztani – lehetőleg lazacot, heringet, szardíniát vagy makrélát, amelyek gazdagok D-vitaminban, zsírsavakban, omega-3-ban és omega-6-ban. Ajánlott a szelén fogyasztása is, amely megtalálható a brokkoliban, a brazil dióban, tengeri ételekben, spárgában, barna rizsben és a hagymában is. Továbbá E-vitamin és cink fogyasztása ugyancsak hasznos lehet.

Több tanulmány is kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik több olyan ételt fogyasztanak, amelyben sok a likopin (karotintartalmú antioxidáns) – a legjobb példa erre a paradicsom, és a paradicsomot tartalmazó ételek – kisebb eséllyel alakul ki prosztatarák. A mediterrán férfiak körében kevésbé gyakori a prosztatarák előfordulása, sokak szerint azért, mert sok zöldséget és gyümölcsöt, fokhagymát, olívaolajat, halat és paradicsomot fogyasztanak.

Az elhízás és a prosztatarák között is találtak összefüggést: a túlsúlyos férfiaknál 50%-kal magasabb a betegség kialakulására való hajlam.

Ha a prosztata egészségéről van szó, fontos a megfelelő, napi 1,5-2 liter folyadék fogyasztása is. Egyes feltételezések szerint a japán és kínai férfiak körében azért alacsonyabb a prosztatarák előfordulási gyakorisága, mert sok zöldteát fogyasztanak, amely gazdag antioxidáns hatású polifenolokban. Az alkohol és a cukros italok azonban kerülendők, ha vigyázni akarunk a prosztatánkra.

Hogyan éljünk az egészséges prosztata érdekében?

Az életmódunkkal is sokat tehetünk a prosztata betegségeinek kialakulása ellen. A dohányzás kerülése, az ideális testsúly megtartása és a rendszeres testmozgás, sport csökkentheti a prosztatabetegségek kialakulásának esélyét. A mozgás mellesleg különböző tanulmányok szerint akkor is hasznos, ha valaki már küzd a betegséggel. Prosztatagyulladás esetén azonban vannak olyan sportok (pl. biciklizés, súlyemelés), amelyek nem ajánlottak. Tanácsos a só- és az alkoholfogyasztás korlátozása is.

A gyakran előforduló prosztatagyulladás ellen is hatásosan védekezhetünk: fontos, hogy folyamatosan tisztán tartsuk a péniszt és környékét, illetve próbáljunk meg minél többet állni, mozogni. A szorongás és stressz, illetve ezek következményei ugyancsak lehetnek okozói a prosztatagyulladásnak, különösen akkor, ha a betegség krónikussá válik. Akár ok, akár okozat, rendszeres mozgással, különböző relaxációs technikákkal és a stressztényezők csökkentésével sokat tehetünk ellene.

A prosztatához a baktériumok a húgycsövön keresztül jutnak el, ezért nem csupán a megfelelő folyadékbevitelről, hanem a hólyag gyakori ürítéséről is gondoskodjunk! Ezzel meggátolhatjuk a baktériumok hólyagban való megtapadását és szaporodását. Vese- vagy szívproblémák esetén azonban érdeklődjünk orvosunknál, hogy mit tehetünk a megelőzés érdekében. 

Vigyázzunk a csípős, fűszeres ételekkel! Bár ezek nem okozhatnak gyulladást, a kialakult betegség tüneteit sokkal kellemetlenebbé tehetik. Törekedjünk emellett a minél több gyümölcs és zöldség beépítésére étrendünkbe, ez az ideális testsúly megtartásában szintén segíthet. A túlzott kávé- és alkoholfogyasztás ugyancsak növelheti a gyulladás kialakulásának esélyeit.

Bár sokan női problémának tartják a felfázást, de a férfiaknak sem ajánlott, hogy hideg felületen üldögéljenek, hiszen ez is vezethet gyulladáshoz. Mivel különböző nemi betegségek szintén szerepelnek a prosztatitisz lehetséges kiváltó okai között, ezért az óvszer használata a prosztata védelme miatt is fontos. És persze a legkisebb tünet esetén azonnal keressük fel az urológust, illetve rendszeresen vegyünk részt szűrővizsgálaton.

Hirdetés

OTT ENYHÍTI A TÜNETEKET, AHOL A PROBLÉMA VAN

A Proxelan végbélkúp hialuronsav és gyógynövények kombinációja a prosztatagyulladás okozta panaszok enyhítésére.

www.proxelan.hu/

Proxelan Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz


Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Proxelan BrandChannel

"A prosztatavizsgálat egy abszolút elviselhető dolog"

Ha a sokféle tünetet produkáló, nem kevés fájdalommal és kellemetlenséggel járó prosztatagyulladás kezeletlen marad, hosszú távon – amellett, hogy tartós vizelési panaszokhoz vezet –, akár a nemzőképességre is hátrányos hatással lehet. Ám a férfiak, amíg tehetik, mégsem járnak szűrővizsgálatra – állítja Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus szakorvos. Interjú.

Proxelan BrandChannel

Te irányíts, ne a prosztatagyulladásod!

„Hosszas kálvária után ma már pontosan tudom, hogy a prosztatagyulladás nagyon makacs és kellemetlen dolog, ami nem múlik el magától. Ahogy azt is, hogy mi, férfiak nem szemérmesek, hanem inkább felelőtlenek vagyunk, amikor nem figyelünk magunkra, és nem kérünk időben segítséget”. Egy prosztatagyulladás és egy gyógyulás története.

Proxelan BrandChannel

Hedonista útmutató prosztataproblémák ellen

Frissítő smoothie az edzés után, forró csalántea egy jóleső fürdővel a nap végén. Ilyen és ehhez hasonló tippeket és trükköket gyűjtöttünk össze azoknak a férfiaknak, akik szeretik élvezni az élet minden percét, méghozzá úgy, hogy közben az egészségükről – egészen pontosan a prosztatájuk jólétéről – sem feledkeznek meg.

Proxelan BrandChannel

Hétköznapi trükkök, melyek segítségével megelőzhető a prosztatagyulladás

A prosztatagyulladás igencsak kellemetlen, nehezen múló betegség, mely a komoly „alsó fertályi” fájdalmaktól a vizelési nehézségekig változatos tünetekkel járhat. Ugyanakkor a prosztatagyulladás kellő odafigyeléssel, és már néhány egyszerű, ám kevésbé ismert hétköznapi trükkel megelőzhető. Mutatjuk, melyek ezek.