
A kiújuló prosztatagyulladás életmódváltással legyőzhető
A különböző prosztataproblémák közül a prosztatagyulladás a fiatal férfiak körében gyakori, a betegség sokszor valamilyen vizeletürítési panasszal jelentkezik, és tönkre teheti a mindennapokat.
Bár a férfiak körülbelül 90 százaléka találkozik az élete során prosztatapanaszokkal, egy kanadai vizsgálat eredményei szerint az urológusok havonta átlagosan mindössze huszonkét prosztatagyulladással küzdő pácienst látnak el. Amerikában évente kétmillió férfi fordul szakemberhez ilyen panaszokkal, négy százalékuk pedig már csak akkor, amikor a betegség magas lázzal jár.
A különböző prosztataproblémák közül a prosztatagyulladás a fiatal férfiak körében gyakori, a betegség sokszor valamilyen vizeletürítési panasszal jelentkezik, és tönkreteheti a mindennapokat.
Az akut bakteriális prosztatagyulladás antibiotikumokkal gyógyítható. A rendszeresen kiújuló prosztatitisz esetében a vizsgálatok idővel már nem találnak kórokozót. Az ilyen típusú, nem bakteriális prosztatagyulladást krónikus prosztatitisznek, vagy a későbbi szakaszában krónikus kismedencei fájdalom szindrómának (CPPS) hívja a szakirodalom. Sajnos a betegek nagy része eljut a betegségnek ebbe a stádiumába, amelynek a kezelése sok türelmet igényel mind az orvos, mind a beteg részéről. A CPPS-ben szenvedő betegnél a terápia célja csupán a tünetmentesség elérésére lehet, amelyre csak egészséges, kiegyensúlyozott, stresszmentes életmóddal van esély.
Íme néhány tipp ahhoz, hogy ne kerüljünk bele a prosztatagyulladás ördögi körébe, vagy ha már belekerültünk, ne jussunk el abba a stádiumba, amely már igen hosszadalmas kezelést igényel.
1. A stressz visszaszorítása
A prosztatagyulladás CPPS-nek nevezett szakasza nem bakteriális eredetű, kiváltó oka az esetek túlnyomó részében ismeretlen, a szakemberek a betegség megjelenését legtöbbször a stresszes életmóddal magyarázzák. A hétköznapok terhét és az azzal járó feszültséget nem tudjuk megszüntetni, a stresszkezelésre azonban érdemes időt szakítanunk. Ezáltal ugyanis nemcsak a lelki békénket nyerhetjük vissza, de a magas vérnyomás, a szívbetegség, a fekélyek, a gyulladásos kórképek, a fertőző és a mozgásszervi betegségek, továbbá a rák kialakulásának esélyét, valamint a hormonális egyensúly eltolódását, az immunrendszer gyengülését is csökkenthetjük. Érdemes elsajátítanunk – például pszichoterapeuta segítségével – egy számunkra alkalmas stresszkezelési technikát, legyen az meditáció vagy akár autogén tréning. Ez utóbbi egy önállóan, terapeuta segítsége nélkül alkalmazható relaxációs technika, amely napi 10-20 percnyi gyakorlással nemcsak a szorongással járó izommerevségen, de az egész életminőségen is javít.
Ha a betegség pszichoszomatikus eredetű, a hipnózis is segíthet a gyógyulásban, a fájdalomcsillapításban, valamint a szorongás leküzdésében.
2. Tudatos, egészséges táplálkozás és életmód
A prosztatitisz kialakulását nagyban befolyásolja a táplálkozás, és a túlsúly ugyancsak hajlamosíthat a megjelenésére. Ezért kerüljük a csípős, fűszeres ételeket, amelyek esetenként felerősíthetik a tüneteket, fogyasszunk inkább esszenciális zsírsavakban és cinkben gazdag táplálékot! A tökmag, a kelbimbó, a brokkoli, a kelkáposzta mellett a sovány húsok és a tengeri alga fogyasztása is ajánlott, csakúgy, mint a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel. Utóbbi a bakteriális fertőzések alatt segíthet átmosni a húgyutakat és kimosni a baktériumokat a szervezetből. A személyes intimhigiénia fenntartása szintén a tudatos életmód része, enélkül a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázata nem csökkenthető.
3. A dohányzás és az alkohol kiiktatása
Minden, ami negatívan hat a szervezet működésére, előidézheti a prosztatagyulladás kialakulását vagy újbóli fellángolását. Ilyen az alkohol is, amely felborítja szervezetünk vízháztartását. Kerüljük a dohányzást is! A dohányzás gyengíti az immunrendszert, ezért a dohányosoknál nagyobb a gyulladásos megbetegedések kockázata. A legjobb, ha az egészségünkért és az életminőségünk javulásáért lemondunk erről a rossz szokásunkról.
4. Mozgásban gazdag, aktív élet
A sport, a fiatalkorban elkezdett rendszeres testmozgás csökkenti a betegség kialakulásának esélyét. Minden segíthet, ami a kismedence vérkeringését serkenti. Természetesen nem mindegy, milyen sportot űzünk, ha prosztataproblémáink vannak. A tartós üléssel járó sportok – így a kerékpározás, az evezés vagy a kajakozás – nem számítanak prosztatabarát mozgásformának, hiszen az ülés nyomást gyakorol a medencefenékre és a kismedencei szervekre, ami elősegítheti a betegség kialakulását vagy kiújulását. A téma hazai és külföldi szakértői vizsgálati eredményekkel is alátámasztják, hogy a kerékpározás akár a prosztatititsz kialakulásáért is felelős lehet.
Érdemes valamilyen más, könnyű sportot választani, amit rendszeresen űzhetünk. Ilyen az úszás, amely a szakemberek szerint a legjobb mozgásforma azoknak, akik valaha prosztatagyulladásban szenvedtek, de a túrázás, a kocogás vagy egyes csapatsportok is biztonsággal űzhetők.
5. Lazító technikák és fizioterápia alkalmazása
A nem bakteriális eredetű prosztatitisz tüneteinek csillapítása komplex feladat, sokszor már a lazító technikák alkalmazása is segíthet. A prosztatamasszázsra vagy az izomlazítást célzó módszerekre a tünetek – köztük a fájdalom – jelentősen mérséklődhetnek, vagy akár el is múlhatnak. Előnyös lehet olyan módszereket kipróbálni, amelyek nemcsak mozgásformaként értelmezhetők, de stresszkezelésre, izomlazításra is kiválók. Ilyen például a jóga, amely amellett, hogy egyszerű, otthon is végezhető gyakorlatokból áll, oldja a szorongást és segít ellazulni. A fizioterápiás módszerek, így a medencefenék, illetve a gátizmok erősítését szolgáló gátizomtorna szintén bizonyítottan jelentős javulást hozhatnak a betegségben szenvedő pácienseknek.
6. Természetes módszerek, valamint gyógynövények, növényi kivonatok használata
Gyulladásgátló, nyugtató hatása több gyógy- és fűszernövénynek van. Az oregánókivonat például segíthet a tünetek visszaszorításában, ahogyan a fűrészpálma, az ázsiai gázló, a zsálya, a csalán és a kisvirágú füzike is. Nyugtató, gyulladáscsökkentő hatásuk mellett antibakteriális hatással is bírnak, sőt, a prosztatanagyobbodás folyamatát is lelassíthatják. A szerv egészségének védelméhez bevethetjük a kurkumát és a zöld teát, amelyek kivonatként vagy teaként is fogyaszthatók.
7. Gyakori, legalább évente egyszer elvégzett szűrővizsgálat
A prosztatitisz nehezen gyógyítható betegség, ezért az első tünetek észlelésekor keressünk fel urológus szakembert! A prosztata más megbetegedése, így akár a prosztatarák kialakulása ellen is védekezhetünk, ha évente legalább egyszer szűrővizsgálatra megyünk. Mivel a kockázat az életkor előrehaladtával egyre nagyobb, és a prosztatatrák tünetmentesen is kialakulhat, megfelelő gyakoriságú szűrés nélkül a betegség nem fedezhető fel időben. Még ha nincsenek is tüneteink, szánjuk rá az időt és az energiát, hogy egy szűrővizsgálaton megbizonyosodjunk róla: minden rendben az egészségünkkel!
A Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a fellángoló fájdalmak esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.