Az otthon, ami 3 kívánságnál sokkal többet teljesít
A pandémia alapjaiban változtatta meg az otthonról alkotott képet. A bezártság és a négy fal között töltött idő új szintre emelte szűk környezetünk iránti igényünket: olyan személyre szabott, kényelmes megoldásokra vágyunk, amelyek ismerik és felismerik elvárásainkat, alkalmazkodnak stílusunkhoz és megkönnyítik mindennapjainkat. Ez a jövő otthona, ahol a design, a funkció és a technológia olyan ökoszisztémát alkot, amelynek célja a személyre szabott, automatikus működés.
Az elmúlt két év során annyi lakberendezési tárgyat és okoseszközt vásároltunk, mint előtte még soha. Megértettük és átláttuk, hogy otthonunk – ha időnk nagy részét ott töltjük – csak akkor lesz kényelmes, ha a megvásárolt eszközök nem csupán tárgyak halmaza, hanem organikus, egymással kommunikáló ökoszisztéma. Olyan egység, ami öntanuló módon, napi programozási és más beállítási műveletek nélkül, a saját igényeinkre szabva szolgál bennünket. Alkalmazkodik hangulatunkhoz, ismeri ízlésünket, sőt, ha kell, úgy változik, mint a kaméleon: egyik nap még beleolvadnak lakásunk enteriőrjébe, de ha úgy kívánjuk, a háztartási gépek másnap már otthonunk formabontó, merész darabjai lesznek. Az általuk nyújtott, holisztikus élmény középpontjában ugyanis a felhasználók állnak: egy olyan világ ez, ahol nem mi olvasgatjuk a használati utasításokat, hanem a bennünket körülvevő eszközök kapnak és gyűjtenek útmutatást rólunk. Mindez nem is olyan távoli jövő, mint azt elsőre hinnénk. Hiszen már ma is kiépíthetünk egy saját igényeinkhez alakított ökoszisztémát. Íme, öt tipp, hogyan kezdhetünk neki:
1. Legyen intelligens a konyhánk
A jövő háztartási eszközei az eddig megszokott fehér „dobozok” helyett egészen új élményt kínálnak. Nemcsak funkciójuk, de megjelenésük is hozzánk igazodik majd: az új háztartási gépeket ugyanis úgy színezzünk majd, ahogyan kedvünk tartja. Egy költözéskor vagy festéskor elég lesz – akár a mobiltelefonokon a tokot – előlapot cserélnünk rajtuk, és konyhai eszközeink új otthonunkba is tökéletesen illeszkednek majd. Többé nem kell elrejtenünk őket, és szégyenkeznünk sem kell miattuk: pontosan úgy néznek majd ki, amilyenre mi magunk formáljuk. Ahogy a háztartási gépek sztenderdizált, unalmas belső kialakításával is leszámolhatunk majd: a hűtők, fagyasztók, sütők belső tereit, polcait mi alakítjuk éppen aszerint, ahogyan az életmódunknak megfelel. Így bármikor félbehajthatunk egy polcot, megemelhetjük a páratartalmat, vagy kettéválaszthatunk egy rekeszt, hogy két külön hőmérsékletű tárolót alakítsunk ki benne. A jövőben ugyanis már nem mi alkalmazkodunk a tárgyak paramétereihez, hanem azok hozzánk.
2. Költöztessünk tisztítószalont a gardróbszekrénybe
A házimunka jelentős részét a ruhák tisztítása, vasalása, hajtogatása adja, a jövő háztartásában mindez azonban már csak egy furcsa, múltbéli szokás lesz. Hiszen a ruhásszekrények képesek lesznek arra, hogy a visszaakasztott ruháinkat az éjszaka leple alatt felfrissítsék, fertőtlenítsék és szagtalanítsák, továbbá eltávolítsák róluk a nem kívánt gyűrődéseket. Vagyis a tisztító beköltözik a gardróbunkba, és onnan szolgál majd ki bennünket. A mesterséges intelligenciával működő eszközök felmérik, monitorozzák és megértik szokásainkat, így a leggyakoribb funkciókat újra és újra felajánlják majd nekünk. A rólunk tárolt adatokat pedig más eszközökkel is megosztják, így a ruhatisztítás a jövőben a család egyetlen tagjának se okoz majd fejtörést.
Bespoke termékcsalád, ami a jövőből jött |
A Samsung olyan ökoszisztémát alkotott Bespoke termékeiből, amelyek saját, speciális igényeinkhez alakíthatók: mindegy, hogy külső formavilágáról vagy belső kialakításáról van szó, a Bespoke termékcsalád a végletekig illeszkedik elvárásainkhoz. A Bespoke hűtő például rugalmasan alakítható belső tere, többfunkciós Rack & Shelf tárolója vagy a két mozdulattal összehajtható polca segítségével variálható, levehető előlapja pedig bármikor átcserélhető, így mindig alkalmazkodik változó ízlésünkhöz, hiszen 9 különböző színből és anyagból válogathatunk. Akárcsak a Bespoke AirDresser, ami, ha kell, észrevétlenül beleolvad az enteriőrbe, vagy ha úgy kívánjuk, extravagáns darabja is lehet otthonunknak. De nemcsak szépsége lenyűgöző: ez a ruhásszekrény ugyanis leveszi vállunkról a tisztítóba járás nyűgét. Köszönhetően a szagtalanító szűrőnek és a JetSteam gőzölős fertőtlenítőnek a ruhák reggelre mindig tiszták és frissek lesznek, hiszen az öltözőszekrény egyszerre szabadítja meg őket a szagoktól, a gyűrődésektől, miközben fertőtleníti a belerakott holmikat. A Samsung wifire csatlakoztatott okos mosógépeihez a SmarThings alkalmazás Mosási tervezőjével be lehet állítani a megfelelő mosási programot, majd pedig a Mesterséges Intelligenciával vezérelt Auto Cycle Link automatikusan kiválasztja és átküldi wifin keresztül az AirDressernek vagy a szárítógépnek a mosási programhoz rendelt szárítási programot. |
3. Szerezzünk saját moziban saját élményeket
A médiafogyasztási szokások – azon belül a hagyományos értelemben vett televíziózás – jelentősen átalakult az elmúlt években, ezért a tartalomfogyasztás ma már nem a kanapén tévézést jelenti. A fiatal generáció ugyanis ott és akkor és azt szeretné nézni, amihez éppen kedve van. Olyan megoldásokat keresnek, amely nem köti őket helyhez és időhöz: ami használható kertben, kirándulás alkalmával, egy házibulin vagy bárhol, ahol éppen moziélményre vágynak. Ha pedig olyan megoldást szeretnének, amely otthonuk dísze lehet, ahhoz az okosfunkció, az ultravékony kialakítás már kevés lesz: ma már az elvárás, hogy a tárgy maga is lenyűgözzön minket, vagy egyszerűen maradjon észrevétlen a bennünket körülvevő enteriőrben.
Szépművészeti az otthonunkban |
A pandémia óta felismertük, hogy a minket körülvevő tárgyak csak akkor árasztanak otthonosságot, ha olyanok, mint mi magunk. A Samsung The Frame televíziói ezt kínálják a vásárlóknak. Ez a TV nem csupán egy eszköz az otthonunkban: formavilága szinte a festmények adta élményeket kínálja még akkor is, ha éppen nem kapcsoljuk be. A The Frame egyedi keretezésével és az Art Store kínálta, több mint 1500 műalkotás segítségével mindig hangulatunkhoz és stílusunkhoz illeszkedő műremeket állíthatunk ki otthonunkban. Mindegy, hogy a Szépművészeti Múzeum, a Prado vagy a Louvre alkotásai a kedvenceink, egy kattintással virtuálisan felakaszthatjuk azokat a nappalink falára, és ott lóghat addig, míg le nem cserélnénk valami újabb, „megfizethetetlen” darabra. Az alkotások közötti válogatás sem túl megerőltető, mert a mesterséges intelligencia alapú technológia saját preferenciánk figyelembevételével mindig újabb darabot kínál nekünk otthoni „kiállításra”. Így elég, ha csak rábólintunk az The Frame televízió által felkínált, legújabb festményre. |
4. Legyen a mesterséges intelligencia otthonunk Hyppolitja
Jól felépített háztartási ökoszisztéma nélkül nincs hatékony és testre szabott háztartás. Ehhez pedig olyan rendszerre van szükségünk, amely mesterséges intelligenciára épül, képes alkalmazkodni saját szokásainkhoz, kommunikál az otthon található eszközökkel, és tudását nem mi, hanem saját maga, önműködően gyarapítja. A jövőben nem kell minden egyes háztartási berendezést egyesével programoznunk, egyetlen alkalmazás, egy digitális „háztartási alkalmazott”, egy virtuális Hyppolit képes lesz arra, hogy minden otthon található eszközt hozzánk és preferenciáinkhoz igazítson, így egyszerűsítve és kényelmessé téve életünket.
5. Ne csak az erőnket, a jóllétünket is bízzuk a technológiára
A wellbeing, vagyis a jóllét művészete évszázados tradíció, de csak manapság kezdjük felismerni fontosságát. Csakhogy sokszor éppen mi magunk szabunk határokat jóllétünknek: hiszen úgy szocializálódtunk, hogy a lelki, a pszichés egészségünk megőrzésére fordított idő bármikor kiiktatható napi rutinunkból. Ezért életminőségünk javítását sokszor jobb, ha a digitális technológia kezébe adjuk, az ugyanis képes arra, hogy öntanuló módon lekapcsoljon bennünket a külvilágról, a sokszor nyomasztó információáradatról, és a befelé figyelésre sarkalljon. A jövőben tehát nem mi, hanem intelligens alkalmazásaink írják majd elő nekünk a digitális méregtelenítést úgy, hogy ideiglenesen szüneteltetik a zavaró tényezőket, vagy éppen korlátozzák számunkra a digitális eszközök túlzott használatát.
SmartThings: egy egyszerű alkalmazás, melyben ott lapul minden lehetőség |
A Samsung által megalkotott SmartThings olyan alkalmazás, amellyel nemcsak otthonunkat, de egész életünket automatizálhatjuk. Legyen szó mosásról, szárításról, porszívózásról, otthonunk biztonságáról, a megfelelő levegőminőségről vagy éppen az otthoni hőmérsékletről, a SmartThings mindenről gondoskodik. Mindezt akkor teszi, amikor éppen nem vagyunk otthon, így nem zavar minket a háztartási munka zajával. Sőt, képes arra is, hogy reggeli ébredésünkhöz és esti lefekvésünkhöz igazítsa a teendőinket, és arra is figyel, hogy akkor kapjunk értesítéseket vagy e-maileket, amikor van időnk azokkal foglalkozni, és nem valami másra fókuszálunk. Ezt az alkalmazást pedig nemcsak a kompatibilis telefonunkon, hanem akár a Samsung okos televíziónkon keresztül is elérhetjük, tehát akár egy reklámszünetben, tv-nézés közben is elindíthatunk egy ruhafrissítő programot. |
Az oldalon elhelyezett tartalom a Samsung megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.