Concorde Csoport
Concorde Csoport
Tetszett a cikk?

2025 első hónapjaiban alapvető változás következik be számos lakossági állampapír kamatozásában, erre pedig minden befektetési szolgáltató komoly lehetőségként tekint. A lakossági állampapírokról a legtöbbeknek az Államkincstárnál vezetett számlákon lévő kisebb megtakarítások jutnak eszébe, arra kevesebben gondolnak, hogy a megváltozó kamatfeltételeknek a privátbanki ügyfelek portfólióiban is lényeges következménye lehet. Erről kérdeztük Tabányi Mónikát, a Concorde privátbanki üzletágának igazgatóját.

A lakossági állampapírnak mintha a nevéből is az következne, hogy nem elsősorban a privátbanki ügyfelek portfólióiba szánta őket az ÁKK. Mennyire érvényesül ez a gyakorlatban, milyen szerepe van a privátbanki ügyfelek vagyonának kezelésében a lakossági állampapíroknak?

Tabányi Mónika: A lakossági állampapír valóban nem feltétlenül, nem minden helyzetben triviális építőköve egy privátbanki portfóliónak, ugyanakkor az ügyfelek pénzügyi tudatossága és a befektetési szolgáltatások szakmai színvonala egyaránt a privátbanki szolgáltatásokban a legmagasabb szintű. Ebből pedig az következik, hogy ha kivételesen jó lehetőségek adódnak valamely befektetési eszköz piacán, akkor a privátbanki ügyfélkör lesz az első, amely megtalálja ezeket a lehetőséget. Ez pontosan így történt az elmúlt években kivételes hozamokat biztosító lakossági állampapírok esetében is. A nagy különbség a privátbanki ügyfelek és a valóban „lakosságinak” nevezhető megtakarítók között az, hogy a professzionális szakmai támogatásra építeni tudó, pénzügyileg tudatos privátbanki ügyfelek a másik irányba is gyorsan szoktak reagálni, tehát ha egy befektetési eszköz veszít a vonzerejéből, az adott eszköznek nagyon gyorsan le szokott csökkenni a súlya a portfóliókban.

Tabányi Mónika, a Concorde private banking igazgatója

Ez tehát azt jelenti, hogy a privátbanki ügyfelek fogják a leggyorsabban más befektetésekre cserélni a jövő évtől kevésbé vonzó kamatozású lakossági állampapírjaikat?

Tabányi Mónika: Igen, ez biztosra vehető, és ez nem jelentéktelen tényező akkor sem, ha a lakossági állampapírpiac egésze felől nézzük, ugyanis ez a piac lényegesen koncentráltabb annál, mint amit ennek az értékpapírfajtának a neve sugall. Az állomány igen jelentős része kifejezetten nagy portfóliókban van, és ezek egyszerre, és valóban az elsők között fognak mozdulni a vonzóbb befektetési lehetőségek felé, amint változnak a feltételek.

Ebből mintha az következne, hogy a nagy vagyonok felett rendelkező, ráadásul profi befektetési szakemberek által segített befektetők kiszállnak ebből az eszközből, és éppen a jövőre lecsökkenő kamatozás teszi majd ezeket valóban lakossági megtakarítási termékké. Nem okozhat zavart ez a változás?

Tabányi Mónika: Ha egy kicsit is hosszabb perspektívából nézzük, akkor éppen azt látjuk, hogy a fenntarthatatlanul magas kamatozás volt a piaci anomália. Ez egyfajta szükségintézkedés volt, senki nem kalkulálhatott azzal, hogy ez hosszú távú megoldás lehet az államadósság finanszírozására. Ahogy a jegybank irányadó kamatának alakulásában, úgy a lakossági állampapírok kamatozásában is lehetnek és vannak is válsághelyzetek által indukált kiugrások, amelyeket szükségszerűen egy rendezett normalizációnak kell követnie, és el kell érni a hosszú távon fenntartható kamatszinteket. Ennek jön el az ideje most a lakossági állampapírok piacán.

Az Önök tapasztalatai szerint a privátbanki ügyfelek milyen eszközök és milyen szolgáltatások felé veszik az irányt, ha a lakossági állampapírokból kiáramló pénzüknek új helyet keresnek?

Először is szögezzük le, hogy igaz ugyan, hogy jövőre drasztikusan csökken a lakossági állampapírok vonzereje, és emiatt a privátbanki ügyfelek részéről ritkán látott mértékű átsúlyozások várhatók a portfóliókban, de ettől még az állampapíroknak megvan a maguk helye minden szakszerűen kezelt portfólióban, ebben nem lesz változás. A változás az arányokban lesz tetten érhető.

Ami a Concorde-ot illeti, mi a piac legfelsőbb szegmensét látjuk a legjobban, hiszen a privátbanki szolgáltatások nálunk 120 millió forinttól, az írországi leányvállalatunkban 500 ezer eurótól érhetőek el.

A Concorde-ban hagyományosan erős mind a globális kitekintésű, a nemzetközi részvénypiacokra és a külföldi devizában elérhető kötvényekre fókuszáló tanácsadás, mind pedig a vagyonkezelés, amelyben a Concorde portfóliókezelő csapata leveszi az ügyfél válláról a befektetési döntések terhét. Így az a tapasztalatunk az állampapírok vonzerejének jelentős csökkenésekor, hogy a tanácsadási szolgáltatásainkban elsősorban a külföldi devizában kibocsátott, ugyanakkor vonzó hozamú kötvények felé, vagy a döntést ránk bízó vagyonkezelési szolgáltatásaink felé mozdulnak el az ügyfelek.

Az oldalon elhelyezett tartalom a Concorde Csoport megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.

Méregdrága portéka ez az alig használt régi Fiat Panda 4x4

Méregdrága portéka ez az alig használt régi Fiat Panda 4x4

Nagyon drága „internetkávézót” nyit az Amazon, közvetlenül tölthetik fel az adataikat a felhőbe a felhasználók

Nagyon drága „internetkávézót” nyit az Amazon, közvetlenül tölthetik fel az adataikat a felhőbe a felhasználók

Megírja ön helyett a szöveget, sőt, akár be is vásárol: jön a teljesen új böngésző – videó

Megírja ön helyett a szöveget, sőt, akár be is vásárol: jön a teljesen új böngésző – videó

Utcajogász: Nem elég a legszegényebbek megsegítésére a végrehajtási szabályok módosítása

Utcajogász: Nem elég a legszegényebbek megsegítésére a végrehajtási szabályok módosítása