
Kijelöli a kereteket a bizalmi vagyonkezelés, de ezek szükség esetén módosíthatók
Pontosan meghatározható, hogy mi történjen a családi vagyonnal és vállalkozással, ha bizalmi vagyonkezelésbe kerülnek, de a szerződés nincs kőbe vésve. A feltételek életszerűen alakíthatók, ez pedig még hatásosabbá teszi ennek a megoldásnak a fő erényét. Nevezetesen azt, hogy egyben tartja a tulajdonosi jogokat.
Sokan gondolják – tévesen – visszafordíthatatlannak a bizalmi vagyonkezelésről (bvk) szóló megállapodást, pedig ez egyáltalán nem jelent kőbe vésett állapotot. Inkább rugalmas alkalmazkodóképességet és gördülékeny átmenetet nyújt egy olyan helyzetben, amelyet sok esetben gyász és a bizonytalanság árnyékolhat be.
A legtöbb félelem a vagyonkezelő kijelöléséhez kapcsolódik, hiszen ő az, akire a vagyonrendelő rábízza a családi vagyon elemeit. Bármennyire is nagy a bizalom, bármekkora is a jóindulat, a legjobb választásnak vélt jelöltről is kiderülhet, hogy nem lesz képes maradéktalanul ellátni ezt a feladatot. „A bvk olyan szinten paraméterezhető és cizellálható, hogy a vagyonkezelőt is el lehet távolítani a tisztségéből, ha nem felel meg az előzetesen megszabott feltételeknek” – hangsúlyozza Bozsogi Tamás, az OTP Private Banking vezetője.
Noha ez valószínűleg komoly érv lehet amellett, hogy egy, a bizalmi körbe tartozó magánszemély helyett professzionális vagyonkezelő cég kapja meg ezt a feladatot a bvk megállapodásban, Magyarországon inkább az előző megoldás jellemző. Pedig ez sokszor amiatt sem feltétlenül szerencsés, mert az illető jó eséllyel a bvk összes kedvezményezettjét ismeri, márpedig egy családi viszály kellős közepén ez gyakran szül rossz vért. Arról nem is beszélve, hogy egy méretesebb cég- és befektetésvolumen szakszerű kezelése jelentős energiát és szakértelmet kíván meg – nem véletlen, hogy nem a háziorvoshoz megyünk szemműtétre.

A jól összerakott bvk szerződés egyébként a szétfeszített családi állapotokra is gyógyírt nyújthat. Azzal, hogy nem engedi széthullani a vagyont, anyagi stabilitást vihet egy amúgy forrongó rendszerbe. Leegyszerűsítve: akkor is garantált például a családi vállalkozás működtetése vagy a befektetések megfelelő kezelése, ha a civakodó családtagok közül épp senki sincs, aki akarna vagy tudna ezekkel foglalkozni.
A kellően körültekintő vagyonrendelő persze azt is megteheti, hogy nem a teljes vagyont viszi be a bvk-ba, hanem csak bizonyos részeit és azt célzottan elkülöníti a kedvezményezettek javára. Magyarán előre gondoskodhat arról, hogy mindenki megkapja a neki járó részt, elkerülendő ezzel az anyagi természetű vitákat. A megoldás nagy előnye továbbá, hogy olyan kedvezményezetteket is ki lehet jelölni benne, akik még meg sem születettek, vagy akik nem tartoznak a vagyonrendelő természetes örökösei közé. A vagyonrendelő feltételeket is szabhat: például unokái nagykorúvá válásához kapcsolhatja a nekik járó vagyonrész átadását, vagy akár kikötheti azt is, hogy a teljes jussukat kizárólag egy felsőfokú diploma megszerzését követően kaphatják meg.
A vagyonrendelőnek persze nem kell feltétlenül ragaszkodnia hozzá, hogy a családi vállalkozás a család tulajdonában maradjon. A szerződésben rendelkezhet azokról a feltételekről, amelyik megteremtik a lehetőséget az értékesítésre, de ehhez többnyire az összes kedvezményezett egyetértésére is szükség van. Ugyanakkor, ha egy családi vállalkozás több generáción átívelő működtetése a cél, ehhez ideális megoldás a bvk Bozsogi Tamás szerint. Ez a megoldás Magyarországon azért is hasznos lehet, mivel a magántulajdonnak ez a formája a rendszerváltozás környékére vezethető vissza: még nem alakult ki tehát annak a gyakorlata, hogyan is kéne átadni a stafétát az elkövetkező generációnak.
Elsőre talán meglepő, de a bvk egy cégeladás esetén is hasznos lehet. Egy adásvételnek ugyanis jelentős adóügyi vonzata van, bizalmi vagyonkezeléssel viszont lényegesen kedvezőbb feltételekkel valósítható meg a transzfer. Amennyiben a vagyonrendelő és a kedvezményezettek is magánszemélyek, tartós befektetési számlával ők további adóelőnyt is elérhetnek. Ehhez jól kell megválasztani a számlavezető bankot, hiszen Bozsogi Tamás szerint egyáltalán nem mellékes szempont, hogy az valóban képes-e teljeskörű pénzügyi hátteret nyújtani ehhez a jellemzően bonyolult konstrukcióhoz.
A tájékoztatás nem teljes körű, csupán a figyelem felkeltését szolgálja és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak, befektetési elemzésnek vagy adótanácsadásnak. Az OTP Bank Nyrt. bizalmi vagyonkezelési szolgáltatást nem nyújt, amennyiben ilyen szolgáltatást venne igénybe, forduljon bizalmi vagyonkezelési szolgáltatásban jártas szakértőhöz. Ha bővebb információra van szüksége a bizalmi vagyonkezeléshez kapcsolódó banki szolgáltatásról, forduljon privát banki tanácsadójához.
A tartalom az OTP Private Banking megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu nem vett részt.