szerző:
automenedzser.hu
Tetszett a cikk?

XVI. Benedek pápa egy különlegesen felszerelt Phaetont vett át minap a Volkswagen elnökétől. A hosszú tengelytávolságú luxusautót 450 lóerős, tizenkét hengeres, hatliteres motor hajtja. A német autópályán 270-el is kipróbáltuk az új pápamobilt.

© VW
Jó a kérdés: mit kezd a pápa egy ilyen erőgéppel? És miért ad ingyen a VW egy luxusautót a pápának? Ratzinger bíboros és a VW kapcsolata hosszabb keletű, gondoljunk csak arra a négyes VW Golf-ra, amelyet, a bíboros alig használta egy párszor, és a fehér füst égbe emelkedése után pár nappal 189 ezer euróért adtak el az eBay-en. A pápa a világ legismertebb személyisége, ráadásul német, így a VW jobb marketingeszközt akarva sem találhatott volna ahhoz, hogy újra népszerűsítse a 2002-ben megjelent luxus népautót.

Az átlátszó üzem Drezdában
© VW
Ráfér a fényezés a Phaetonra, hisz azt pletykálták, hamarosan leállítják a gyártását, mert, hogy finoman fogalmazzunk, nem egy sikerszéria. A drezdai Gläserne Manufakturban tett rövid látogatásunkor azonban felvilágosítottak, hogy bár valóban nem az elvárt szinten adják el a Phaetonokat, de gyárbezárásról, modell felfüggesztésről szó sincs. Az évi 6-7 ezer eladott autó zömét Amerikában és a Távol-Keleten, főként Koreában (májusban adták el ott az ezrediket) értékesítik, ahol ezek az autók igen kedveltek, és valódi presztízsautók. A Bentey Continentalokkal egy gyártósoron készülő autó előállítása valóban különleges. Az áttetsző gyárban fehér ruhás, fehér kesztyűs szerelők kézzel építik össze a luxusautót, a robotok csak néhány kiemelt fázisban kapcsolódnak be. A vásárlók betekinthetnek a munka folyamatába, sőt, ha kívánják változtathatnak az előre megrendelt elképzeléseken, természetesen azelőtt, hogy az alkatrészt, vagy a kárpitot beépítették volna. A Gläserne Manufaktur, mint építészeti csoda és kulturális centrum is megér egy misét, de jelen esetben egy felejthetetlen utazás kiindulópontja.

[[ Oldaltörés: Phaeton, Kraft, Autobahn (Oldaltörés) ]]



Az alap...
© hvg.hu
A Deutsche Zentrale für Tourismus szervezésében a német automobilizmus olyan fellegváraiba juthattunk el, mint a már említett Phaeton-gyár, vagy a lipcsei BMW Werk, a szintén lipcsei Porsche gyár, a drezdai Melkus manufaktúra vagy a wolfsburgi Autostadt. A helyszínek között nyolc Phaeton, az összes kényelmi és technikai felszereltségével állt a rendelkezésünkre. Abban a szerencsés helyzetben lehetett részem, hogy ezt a két típusát is kipróbálhattam, mindegyikkel közel 300 kilométert tettem meg városi forgalomban és a hírhedt német Autobahnokon.

Egyik jobb, mint a másik
© hvg.hu
Az egyik kocsi az alap háromliteres, hathengeres, összkerekes dízel, normál tengelytávval, de annak is a négyüléses luxusváltozata. Ennek itthoni indulóára 20,7 millió forint, de az általam hajtott példány jobban fel volt szerelve, a masszírozós memóriás fűthető ülésektől, a házimozi hangzású hifirendszeren keresztül, a több kiló nemes fa intarziás betétig minden technikai és kényelmi extrája benne van a német autóiparnak. Mindez körülbelül 25-26 millióért.

A beltér elrendezése annyira távol van a hétköznapi autóktól, annyira nem VW-jellegű, hogy szinte nem is látjuk jónak a kormányon lévő márkajelzést.

...és a csúcs
© hvg.hu
A Phaetonnak az az alapvető baja, hogy egy Volkswagen. És ezt már német szakújságírók mondják néhány stampedli mogyorópálinka mellett. Ők sem értik, hogy minek kellett egy ilyen grandiózus autó a VW-nek. Hogy Schröder, Merkel, a portugál miniszterelnök, a Hong Kong-i kormány és még rengeteg politikus ezt használja? Még jó, többen közülük ingyen kapták. Mert ha van ennyi pénzem, akkor miért ne vennék inkább Audi A8-ast? A Phaeton belső tere ad választ ezekre a kritikákra. Beülve úgy érezzük magunkat, mint egy Bentley-ben, vagy akár abban a Rolls Royce Phantomban, amelyet nemrég Budapesten is bemutattak egy budai luxusvilla avatásán.

Pápamobilok
A Vatikán mélygarázsában a Phaeton és a harmadik generációs, elektromos, hivatalos üvegkalitka mellett, a szentatyának van egy különleges Lancia Dialogosa, páncélozott Mercedes-Benz G-osztálya, Range Roverje, egy Volvo XC90-es terepjárója és sok BMW-je (C1-es robogó, 525ix, 740i, X5).
Királyi, mondhatnám császári a kényelem, a célcsoport nálunk a leggazdagabb százban keresendő. Nem is annyira az ára riasztó, hanem a luxus, amit kínál. És hogy jön ez össze a pápával, a katolikus hittel. Ezt is meg lehet magyarázni: olyan, mint egy templom, díszes, fennkölt, jó az akusztikája és hinni lehet benne. Sohasem gondoltam volna például magamról, hogy egy ilyen értékű autót biztonsággal tudok vezetni Drezdában, Lipcsében, mélygarázsokban vagy a háromsávos autópályákon, néhol kétméteres szélesség korlátozásokkal.

Ha itt ülünk, nem lehet nagy a baj
© hvg.hu
Sok dolgom nem volt az autóval. Sportfokozat be a váltón, sportfutómű be a középkonzolon, és szóltam az ADAC mellettem ülő újságírójának, akinek szerencsémre fájt a lába (és így nem jelentett konkurenciát), hogy ez gyors lesz. A GPS sem mindig tudott követni. A városokban nehéz volt 60-70-nel menni, a pályán annál könnyebb padlógázzal. A háromliteres TDI-motorból nem tudtam (nem is akartam) 230-240-nél többet kiszedni. Ez még csak az első nap volt. A megszállottság előtti nap. Akkor még nem tudtam, hogy többféle motorizáltsággal suhan Németország-szerte konvojunk. A dízel Phaeton méreteit és tömegét meghazudtolva nagyon jól vezethető autó, ugrik, mint a nyúl, soha egyetlen pillanatig nem éreztem, hogy nélkülözné az erőt. Izgalmas, dinamikus.

[[ Oldaltörés: A bűvös tizenkettes (Oldaltörés) ]]



Tesók
© hvg.hu
Aztán megláttam a padlizsánszínű csúcsmodellt. Egyedi verzió, a VW-nél úgy nevezik VW Individual, a bal oldalán rajta is volt a logó, azonban engem a W12-es felirat izgatott fel. Beleszerettem. Úgy éreztem, hogy belehalok, ha nem vezethetem. Először a BMW-gyár hatalmas parkolójában vehettem kezelésbe. Körbe sem néztem, mennyivel másabb, mint az „enyém”, csak tapostam a gázt, ahogy a csövön, bocsánat, a négy csövön kifért. Szédületes lendület áramlik ki a 12 hengerből, a katapultszerű, 4,4 másodperces meglódulás szinte a mennyekbe repített. Tudtam, hogy másnapra enyém lesz. A sors is besegített, a német kolléga vérében szinte meghűlt a vér, amikor a jobb első gumiabroncs oldalfelületén felfedezett egy négy-öt centis vágást, egy éppen leváló gumidarabot. Odajött hozzám, látta, hogy ébren is miről álmodok, és felajánlotta a cserét. Engem nem érdekelt, hogy csak három kerék maradt, kezet ráztunk. Mivel a hosszított Phaetonban nem volt pótkerék, csak kompresszor, ezért a dízel változatból vettük ki azt. Szerencsémre a kerék mérete azonos volt, csak a felni volt más. Újabb rendkívüli esemény: kerékcsere egy 40 milliós Phaetonon. Ráadásul 15 perc alatt, mert várt a pezsgős vacsora.

© hvg.hu
Másnap enyém volt a világ. Az Autobahn poros kis utcácskává szűkült. Kétszáz alá csak a legszükségesebb esetben mentem, amikor építkezést kellett kerülgetni. Németországban mindenütt építkeznek, az az ország valahogy sohasem veszít a lendületből. Talán a Phaeton energiája hajtja. Tizenkét hengeres gépembe 450 ló ereje szorult – ehhez az erőhöz természetesen összkerékhajtás jár -, kíváncsi voltam, mit lehet ebből kihozni. Az Audi S8-asban ugyanilyen erős moci dolgozik, igaz az tízhengeres és nyomatéka nem 560 Nm. Azzal 235-öt mentem, de korlátozva volt a végsebessége 250-nél.

Mit gondolnak, mi a helyzet a Phaetonnal? Ez mégiscsak a pápa új autója. Persze, hogy nem volt lekorlátozva. 230, 240, 250, 260, innen már nem volt visszaút, 270-ig toltam a verdát, úgy hogy nem remegett a kormány, nem nyomtam tökig a pedált és nem izzadt a gesztenyefa kormányon a tenyerem. Ha nem kell Wolfsburgnál kijönni a pályáról, talán meg sem állok háromszázig.

[[ Oldaltörés: Egy reaktor erejével (Oldaltörés) ]]



© hvg.hu
Az autó gyorsulása leírhatatlan, olyan elemi erő szabadul fel belőle, ami egy reaktort is lepipálja. A fogyasztás azonban ennek megfelelő, míg a többiek, még a nyolchengeres FSI is, simán megjárták az utat, a dízelek fél tankkal, addig nekem az utolsó métereken fel kellett keresnem egy üzemanyag-állomást. A dízel Phaeton fogyasztása 11-12 liter körül volt száz kilométerenként, a benzines csúcsgép 18-20 litert kért átlagban, de ezt is csak azért, mert voltak olyan szakaszok, ahol kipróbáltam a távolságkövető tempomatot, ami csak óránként 150 kilométeres sebességig működik. A GPS-navigáció kis színes képernyőn a műszerfalon is követhető, így nem kell mindig lenézni a középkonzolra, elég hallgatni, ahogy a kedves hölgy dirigál.

A pezsgőnek
© hvg.hu
Tévézni csak álló helyzetben lehet, de akkor szinte a világ összes adóját. A fűtés mind a négy fotelhez külön beállítható, az elektromosan mozgatható, memóriás kényeztető négy ülésről már volt szó. A hátsó sor könyöktámasza mögött egy méretes hűtőszekrényt is találtunk, egy Dom Perignon, vagy egy palack misebor simán elfér benne. A csomagtartó hatalmas, egy tábori szárnyas oltár szállítása sem lehet akadály. Ha jól emlékszem a hátsó ülések sem osztottan, sem anélkül nem dönthetők, de biztos vagyok benne, ha drezdai gyárban rendeljük az autót, ez nem lesz akadálya az üzletnek.

Melyiket vegyem meg?
© hvg.hu
A két erőforrás közül egyértelműen a 12 hengeres az izgalmasabb, de a dízel sokkal ésszerűbb választás, már csak azért is, mert a nagyobb változatban nem volt akkora élmény a 270, mint a kisebben a 230. A mai világban a takarékosság sem utolsó szempont, még egy uralkodónak, vagy miniszterelnöknek sem.






Volkswagen Phaeton V6 TDI és W12 6.0L
MOTOR
Hengerűrtartalom (cm3) 2967, illetve 5998
Környezetvédelmi besorolás EURO 4
Max. teljesítmény lóerő225 lóerő 4000-es fordulaton, illetve
450 lóerő 6050-es fordulaton
Max. nyomaték: Nm 450 Nm 1400-3250-es fordulat között, illetve 560 Nm 2750-5200 fordulat között
MÉRETEK
Tengelytáv (mm) 2881, illetve 3001
Hosszúság/szélesség/magasság (mm) 5055 / 1903 / 1450, illetve 5177/1903/1450
Csomagtér500 liter
Saját tömeg (kg) 2372, illetve 2383
MENETTELJESÍTMÉNYEK
Végsebesség (km/h) 234, illetve 250 (korlátozva)
Gyorsulás automatikus váltóval/tiptronikkal 0-100 km/h (mp)6,1/9,1, illetve 4,4/6,1
FOGYASZTÁS (l/100 km)
Vegyes9,6, illetve 14,5
Tesztfogyasztás12, illetve 19
CO2 kibocsátás (g/Km) 259, illetve 348
ÁRA A négyüléses luxuskivitelű Phaeton 20,74088 millió Ft, illetve 32,2244 millió Ft alapáron. A tesztelt változatok ára: dízel 26 millió Ft, benzines 40 millió Ft

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

automenedzser.hu Autó

VW-teszt: benzingőz a lényege

Nehezen lehet ellenállni a csábításnak, ha a kiszemelt szépség 25 másodperc alatt ledobja ruháit és belső értékeit is elénk tárja. A kabriók hercegnője, az Eos fényben született. Ha felbukkan, a nap is kisüt.

automenedzser.hu Autó

Audi S8 teszt: gőzkalapács Lambo szívvel

Szinte szűz volt még, alig 800 kilométert futott előttem. Azt csináltam vele, amit akartam, mindent megtett nekem. Az együtt töltött háromnapos frigy übergotti hangulata kiradírozhatatlan emlékezetemből. Meghajtottam az Audi S8-ast.

automenedzser.hu Autó

Tizenhat tipp, hogyan spórolj a benzinnel

Sok kicsi sokra megy, szabad szemmel is látszik, hogyan kúszik lassan fel a benzin ára. A nyár folyamán hozzá kell szoknunk, hogy a térségben továbbra is a legdrágábban, 300 forint felett kaphatunk egy liter benzint. Íme tizenhat ötlet, hogyan spórolhat az üzemanyaggal.

automenedzser.hu Autó

VW Jetta teszt: álcázott playboy

A Jetta visszafogott, konzervatív és elegáns, ugyanakkor jól álcázza, hogy valójában egy izgalmas, sportos autó. Elég ránézni, sugározza az erőt. Kár, hogy a belseje mellőzi a fantáziát.