szerző:
Radovits Dávid
Tetszett a cikk?

Nincs könnyű helyzetben, aki manapság középkategóriás szabadidő-autót szeretne vásárolni, hiszen márkapreferencia nélkül nehéz feladat kiválasztani a legjobbat a számtalan vonzónak tűnő ajánlat közül. Megnéztük hát, hogy a mezőnyből mire képes a Mazda nemrég megújult versenyzője csúcsfelszereltséggel, automataváltóval és összkerékhajtással szerelve.

Még javában tart ugyan a SUV-láz a vásárlók körében, de a szabadidő-autók piaca egyre inkább telítődni látszik, hiszen egy-két kivétellel az összes gyártó megjelent a legfontosabb méretosztályokban. Ennek egyenes következménye, hogy a személyautókhoz hasonlóan, a szabadidő-autók között is a kompakt modellek között zajlik a legnagyobb harc a vásárlókért, főleg azokért, akik márka-preferencia nélkül szeretnének maguknak autót venni.

A vevő szempontjából ez egy kellemes helyzet, hiszen jobbnál jobb ajánlatok közül válogathat, amiből a győztes nem biztos, hogy az ár/érték alapján kerül ki, hanem életmódautó révén bizony fontosabb lehet a formavilág, a márka presztízse, a vezetéstámogató-asszisztensek megléte, illetve a fedélzeti extrák változatossága. Tudják ezt a Mazdánál is, ezért tavaly egy mérsékelten alapos ráncfelvarrásnak vetették alá a középkategóriás CX-5-öt, hogy tartani tudja a lépést a konkurenciával.

Mazda CX-5 - galéria
R.D.

A megújulásból a külsejét érintő változások a legkevésbé feltűnőek, de ez egyáltalán nem válik a kárára, hiszen a 2012-ben bemutatott Kodo alapformát olyan jól eltalálták a japánok, hogy a hullámzó vonalaival még mindig az egyik legvagányabb a piacon. Ehhez jöttek most olyan apró módosítások, mint az új, vízszintesen tagolt hűtőmaszk, az átrajzolt lámpaburák, valamint a ködlámpák légbeömlőre hajazó fészke.

Az utastérben ennél alaposabb munkát végeztek, melynek legfontosabb hozadéka a többi modellből ismerős MZD-Connect információs rendszer megjelenése. Ennek köszönhetően már csak a 7 colos, süllyesztett érintőképernyő trónol az áttervezett és áttekinthetőbb középkonzol tetején, a kapcsolók és a hangerőszabályzó a váltókar mögé, illetve a tekerőkapcsoló köré kerültek. Apró, de annál hasznosabb újítás még, hogy a két pohártartó mellett egy okostelefon-rekesz is helyet kapott a kézifékkar helyén, annak köszönhetően, hogy utóbbit elektromosra cserélték.

R.D.

A helykínálatra, az összeszerelés minőségére és a beltér formai megoldásaira most sem lehet panasz, a tesztautó Revolution Top csúcsfelszereltsége pedig azt jelentio, hogy minden földi jóval tele van. Egyebek közt fűthető első bőrfotelek, kilenchangszórós Bose hangrendszer, navigáció és napfénytető gondoskodik arról, hogy hosszabb távon se váljon kényelmetlenné az utazás. A csomagtartó 503 litere korrekt értéknek számít, a 40/20/40 arányban (síkba) ledönthető hátsó üléstámlákkal pedig 1,6 köbméteren szállíthatjuk a lapra szerelt bútort.

A legújabb Mazdák híresek a vezetési élményről, és ez alól a CX-5 sem jelent kivételt, viszont a tesztautó a hatfokozatú automataváltóval és a selymesen járó, feltöltő nélküli 2.5 literes, soros négyhengeres benzinmotorjával inkább a higgadt és udvarias közlekedőt hozza elő a sofőrből. Pedig a puszta számadatok alapján nem ez az első gondolata az embernek, hiszen a 192 lóerő és 256 Nm csúcsnyomaték, valamint a 8 másodperces nulla-százas gyorsulás a 194 km/h-s végsebességgel karöltve már-már egy sport SUV-t vetít előre.

Mindez 225/55 R19-es Toyo Proxes gumikkal, látványos alufelnikkel, illetve a közvetlenebbre hangolt futóművel és kormányzással tényleg élvezetessé teszi a kanyargós országutakat, de élmény vele az lassabb tempójú krúzolás is. Azt azért hozzá kell tenni, hogy aki családi sportkocsiban gondolkodik, annak kézenfekvőbb egy puttonyos sportkompakt, viszont a vezetni szerető, és a kreszt betartó sofőrök számára ideális választás a japán SUV is. Főleg úgy, hogy a magasabb építés révén a rosszabb minőségű (átlagos hazai) utakon is kimagasló menetkomfortra képes.

R.D.

A szokásosnál nagyobb, szívó benzinmotor, az összkerékhajtás és az automatán kapcsolgatott hat fokozat révén dörzsölhetik a tenyerüket a fogyasztás-fetisiszta kritikusok. A Mazda nem is titkoltan 9,3 litert ad meg a városi átlagra, ami a teszthét alatt 80 százalék várossal, 20 százalék országúttal és némi autópályával két decivel többre jött ki. Ez teljes mértékben vállalható érték egy 2.5-ös szívó négyhengerestől, ilyen komfort és teljesítmény mellett. Nyilván a hasonló erejű turbódízelekkel szemben hendikeppel indul, de ezt vissza is adja kifinomult járáskultúrával, tisztább üzemmel és alacsonyabb fenntartási költségekkel.

+: jól eltalált formaterv, közvetlen és precíz vezethetőség, kiváló összeszerelési minőség, fejlett vezetéstámogató asszisztensek

: átlagon felüli fogyasztás, feketében kissé komor utastér

A menettapasztalatok között szót érdemelnek a vezetéstámogató extrák is, amiből nem szenved hiányt a CX-5, egyebek közt (visszakormányzásra képes) sávtartó automatika, távolságtartó tempomat, ügyesen kalibrált start/stop rendszer, feláras adaptív LED-fényszórók, városi fékasszisztens, és hátsó keresztforgalom figyelő is rendelhető bele, amelyek mind nagyon hasznosak tudnak lenni a hétköznapokon.

R.D.

Ezek után bátran kijelenthetjük, hogy a CX-5 a ráncfelvarrás után még inkább kényelmes, praktikus és élvezetesen vezethető szabadidő-autó lett, amely úgy tud izgalmas és stílusos lenni, hogy közben nem vált ki ellenszenvet a többi közlekedőből. Ennek viszont meg is kérik az árát, az általunk kipróbált csúcsmodell 10,6 millió forintról indul, néhány extrával pedig könnyedén átlépi a 11-et. Ez nem kevés pénz, de tekintettel arra, hogy mit tud, hogy hol készül, és hogy sosem lesz belőle tucattermék, a leendő tulajdonosoknak nem kell majd magyarázkodniuk, hogy miért választották.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!