szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy hete beszédtéma az autósok körében, hogy a rendőrség civil rendőrautókkal is figyeli a szabálytalankodó autósokat a forgalomban. Nemrég viszont felmerült a gyanú, hogy a mérésre használt készülékeket valójában nem is lehetne alkalmazni.

Alig egy hete számoltunk be arról, hogy a rendőrség új módszerrel, észrevehetetlenül is traffipaxoznak – az egyenruhások ugyanis civil, vagyis jelzés nélküli rendőrautókat is bevetnek, hogy kiszűrjék a szabálytalankodókat az utakon. Az ügyben az elmúlt napokban többször is megszólalt a rendőrség: Óberling József főosztályvezető rendőrezredes, rendőrségi főtanácsos először elmagyarázta, hogyan működik a rendőrség civil elfogóautós projektje, a hatóság pedig egy közleményt is kiadott a sofőröket izgalomban tartó módszerről. (Sőt, a működéséről még egy videót is láthattunk.)

Az ügy hétfőn kapott új lendületet, amikor a 24.hu megírta: nincs hatályos hitelesítési engedély azokra a régi típusú traffipaxokra, amelyeket a rendőrség az elmúlt hetekben kezdett újra használni a közutakon cirkáló civil személyautóiban. Röviden arról van szó, hogy a civil rendőrautókban lévő eszköz nem képes online továbbítani a felvételt, emiatt pedig nem felel meg a jelenlegi magyar előírásoknak.

A rendőrség nemrég azonban kiadott egy közleményt, amelyben határozottan cáfolják, hogy ne mérnének hitelesen. Szerintük a 24.hu megtéveszti az autósokat, mert a szóban forgó

FámaLézer készülékeket a rendőrség soha nem selejtezte, használatukat a VÉDA-rendszer üzembe állításakor felfüggesztette. A FámaLézer eszközöket – mint a cikkíró által is hivatkozott rendőrségi közlemény tartalmazza – 2018. április 16-ai felszerelésüket megelőzően felújították és hitelesítették

– írja a rendőrség közleményében.

Mint írják, a mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény 10. § (3) szerint a hitelesítést bizonyító jel és/vagy a hitelesítési bizonyítvány másolata minden esetben ott van a mérés helyszínén is,

melyről a megállítást követően, a jogsértésekről készített felvételek megtekintésekor mindenki meggyőződhet. A hiteles mérésnek pedig nem feltétele, hogy a hitelesítésre feljogosított hivatal honlapján az ezzel kapcsolatos információ elérhető legyen.

A rendőrség azt is cáfolja, hogy a felvételeket csak online lehetne továbbítani, szerintük ugyanis a FámaLézer készülékeket kizárólag a járművezető felelősségén alapuló eljárások lefolytatására alkalmazza a rendőrség. Vagyis mindezek alapján úgy tűnik, csak a helyszínen történik a bírságolás, így nem szükséges online továbbítani a felvételt és így arra sincs lehetőség, hogy valaki "utólag nyúljon bele" a videóba.

A 24.hu szerint ugyanakkor az ORFK egy 2015-ben kiadott rendelete szerint azokat a rendőrségi autókat, amelyekben kép- és hangfelvétel rögzítésére alkalmas eszközt helyeztek el, Képfelvétel rögzítés feliratú matricával kell ellátni. A rendelet azt is előírta, hogy "a feliratot – legalább ideiglenes módon – a nem rendőri jelleggel ellátott szolgálati gépjárműveken is fel kell tüntetni" - írja a 24.hu.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!