Skizofrénia: teszten a családi dízel BMW, ami 400 lóerős sportkocsi is egyben

Miközben egyre többen fordulnak el a dízelektől, a bajorok készítettek egy elképesztően erős, de alig fogyasztó gázolajos kombit, amiben a sofőr és a komplett család is folyamatosan vigyorog. Kipróbáltuk a BMW M550d Touringot, aminek talán csak az árával van bajunk.

Skizofrénia: teszten a családi dízel BMW, ami 400 lóerős sportkocsi is egyben

Autóvásárláskor az ész és a szív folyamatosan harcot vív egymással. Józan gondolkodással közelítve a témához egy olyan járgányt választana az ember, amely tágas, kényelmes és keveset fogyaszt. Ha viszont a szívünkre hallgatunk, akkor hajlamosak vagyunk a kiszemelt modellek motorspecifikációit vizsgálni, meg belefeledkezni a sok-sok lóerőbe, a hegyomlásnyi nyomaték és sportfutóművek világába.

A BMW most kísérletet tesz arra, hogy egyszerre szolgálja ki az eszünket és a szívünket. Teszten a szürke hétköznapokban csendes igavonóként viselkedő, a hétvégi szerpentinezésen pedig M5-ösökkel versengő M550d Touring.

László Ferenc

In medias res

Kellemes hathengeres orgánummal lágyan jár a már üzemmeleg dízelmotor, az automataváltót D-be húzzuk, kezünk a kormányon és megtiporjuk a gázpedált. Ezt követően 4,6 másodperc telik el addig, amíg a sebességmérő vetített mutatója bele nem nyal a 100-as értékbe.

Eközben az autó képzeletbeli pulzusszáma semmit sem emelkedik, a technika szimplán amolyan unott módon csak teszi a dolgát, a sofőr viszont szaporán kapkod a levegő után. És jobban teszi, ha leveszi a lábát a gázpedálról, mert néhány másodperc múlva már csak az autobahnon tolerálható 200-as tempóval száguld a járgány.

László Ferenc

Érdemes egy picit ízlelgetni a fenti 0-100-as gyorsulási értéket. Főleg annak ismeretében, hogy az E60-as sorozatú, 507 lóerős M5-ösnek ennél több időre, konkrétan 4,7 másodpercre van szüksége egy hasonló sprinthez. És abban egy V10-es 5 literes benzinmotor található, nem egy "büdös, zakatoló" olajkályha.

Ennyit számít a modern technika, néhány turbó és persze az összkerékhajtás, ami simán többet nyom a latban, mint a kombi M550d korábbi M5-öshöz képest számított 200 kilogrammos extra tömege.

Zárójelben pedig még annyit, hogy az M550d szedán 4,4 másodperc alatt ugrik 0-ról 100-ra, és így csak 0,1 másodperccel lomhább az 560 lóerős F10-es M5-ösnél. No comment kategória.

László Ferenc

Mitől megy ennyire?

A 3 literes lökettérfogatú dízelekből ma már nem különösebben nehéz 250-280 lóerős teljesítményt kicsiholni, de ha ennél többre vágyunk, akkor oda már extra okosságok kellenek. Így például 2500 baros befecskendezési nyomás és 210 baron történő égés. Illetve négy darab turbó.

Míg a legtöbb gyártó általában egy-két turbót alkalmaz, a BMW-nél már évek óta létezik háromturbós motor, és egy ideje már a négy turbó sem számít ördögtől való dolognak. A két kisnyomású és két nagynyomású turbóra nem egyszerűen csak azért esett a gyártó választása, mert ily módon tovább lehetett növelni a teljesítményt, hanem amiatt is, hogy a turbólyukat teljesen el lehessen felejteni, és a motor reakcióideje közelítsen a zéróhoz.

László Ferenc

A 400 lóerős csúcsteljesítmény ugyan csak 4400-as percenkénti fordulatszámon hívható le, de ennél sokkal fontosabb, hogy amikor a főtengely percenként 1000-et fordul, már akkor 450 Nm-nyi nyomaték áll rendelkezésünkre. 2000 és 3000 között pedig ott a stabilan 760 Nm, aminél még az aktuális M5-ös is szerényebb 10 Nm-rel.

A literenként 133 lóerőt, illetve 253 Nm-t tudó dízelmotorba szinte lehetetlen belekötni. Még a tankolás sem fájdalmas procedúra, hiszen óvatos gázpedálkezeléssel akár 7,5 literből is meg lehet úszni 100 kilométert, de még sportos használat esetén is 9-10 literrel el lehet autózni. Vagyis az M5-öshöz képest körülbelül fele akkora fogyasztásra lehet számítani.

László Ferenc

Milyen vezetni?

A soros hathengeres motornak egyedül hidegen és alapjáraton kellemetlen egy picit a hangja, minden más esetben a petrolhead fülek számára tompítottan kellemes muzsika érkezik elölről. Gázolajos erőforrás ide, vagy oda.

A motorhang sosem tolakodó, inkább valahonnan a messzi távolból morajló, és ha Sport módba váltunk, akkor még némi sportosság is felfedezhető benne. Ilyenkor azonban már valószínűleg a hangszórókból jön a zenei aláfestés, de ebbe is nehezen lehet belekötni. Az viszont megjegyzendő, hogy az automatikus start/stop rendszer működése lehetne hajszálnyival finomabb. Még szerencse, hogy bármikor egyszerűen kikapcsolható.

A turbólyuk nem létező fogalom, bármilyen sebességnél azonnal ugrik az autó a gázpedál lenyomására. Ebben nemcsak a motornak, hanem a gyorsan, tétovázás nélkül és finoman működő nyolcfokozatú automataváltónak is komoly érdemei vannak. Utóbbi olyan remekül végzi a dolgát, hogy a kormány mögötti váltófülekkel nem is nagyon váltogattunk a teszt során.

László Ferenc

Az adaptív sportfutómű 1,2 millió forintba kerül, de ez egy a hazai utakon megfizethetetlenül hasznos extra: ha kell akkor a makulátlan minőségű útszakaszkon kőkemény lehet az M550d, és ha kell, akkor teljesen kilágyítja a hátul alapáron légrugós felfüggesztést. A komfortosságra egyáltalán nem lehet panasz, igaz ebben az is szerepet játszik, hogy hozzánk a 18 colos téli kerékszettel érkezett a kocsi, aminél a 19-es nyári kerekek biztosan sprődebb rugózási komfortúak.

A 2 tonnás tömeg nem kevés, és leginkább kanyarokban érződik, hogy az M550d 4 mázsával nehezebb egy alap 520i-nél. Ha már itt tartunk, a négykerék-kormányzás miatt lényegében sínautóként viselkedik a kombi 5-ös, amiben persze az összkerékhajtásnak is szerepe van. Tény, hogy ez nem egy hátsókerék-hajtású M2-es mókagép, de amit egy nagy és nehéz családi kombiból vezetési élmény fronton ki lehet hozni, azt a BMW egyértelműen kihozta.

László Ferenc

Utastér, exták

A műszerfal még nem az aktuálisan legújabb BMW fejlesztés, azt ugyanis egyelőre még csak az X5-ösben és a 8-as sorozatban lehet elérni. Ennek megfelelően senki se várjon high-tech tűzijátékot, ha erre vágyunk, akkor sokkal jobban járunk egy A6-os Audival.

A kormány mögötti vetített műszeregység enyhén ódivatú, de persze van, aki pont emiatt szereti az 5-ös sorozatot. A műszerfal közepén lévő érintőkijelző egyszerűen kezelhető mind odanyúlással, mind pedig az iDrive kezelőgombbal. Gesztusvezérlés itt is van, de ezt a levegőben hadonászós, tökéletesen felesleges funkciót nyugodtan kihagyhatjuk az extralistáról. Csakúgy mint az első ülések hátára szerelt kijelzőket, melyekért meghökkentően sokat, 777 ezer forintot kér el a gyártó. És akkor a tv-funkcióért felszámított 388 ezer forintos tételről még nem is tettünk említést.

László Ferenc

A Bowers & Wilkins 1,3 millió forintos tétel, cserébe viszont makulátlan hangminőséget produkál bármilyen hangerő mellett. A Lexus-tulajok pedig egyelőre csak álmodhatnak ilyen kvalitású hangzásról. Az éjjellátó 675 ezer forintba kerül, és a szuper fényszóróhoz hasonlóan aktívan javítja a biztonságot.

A motorosan állítható ülések elöl és hátul is rendkívül kényelmesek, tökéletesen az alkatunkra lehet szabni őket, villámgyorsan felfűthetők, a hosszú utakat pedig sokfunkciós masszázs teheti kényelmesebbé. A szedán 530 literével szemben a kombiban alaphelyzetben 570 liternyi pakk fér el, és a tér az ülések ledöntésével 1700 literesre bővíthető.

Az új A6-os kombit (565-1680 liter) ezzel ugyan veri a puttonyos 5-ös, de az etalon E-osztályt (640-1820 liter) nem tudja beérni. Arról nem is beszélve, hogy a minden tekintetben sokkal szerényebb Skoda Octavia kombiba is 610 liternyi csomagot lehet behelyezni.

László Ferenc

Árak, riválisok

Az M550d Touring alapára 27 millió forint, vagyis 7 millió forinttal többe kerül, mint a 320 lóerős 540d, arról nem is beszélve, hogy az alaposan felextrázott tesztautó konkrétan 39,5 millió forintot kóstál. Összehasonlításképp egy fapados 520d már 15,1 millió forintból megúszható, és ennek 190 lóerős négyhengeres dízelmotorja sem nevezhető gyengének.

A 231 lóerős 525d 17,2 millió forinttól startol, ha pedig hathengeres élvezetekre vágyunk, akkor a 265 lóerős 530d a legjobb ár-érték arányú 5-ös kombi, melynek árcéduláján 18,1 millió forintos összeg olvasható. Illetve 19 millió forintos, ha az xDrive összkerékhajtásra is igényt tartunk.

A nagy német riválisok jelenleg nem kínálnak olyan überdízelt, mint az M550d. Az Audi 18,6 millió forintért adja a 286 lóerős az A6 Avant 50 TDI-t, a Mercedesnél pedig a 19,9 millió forinttól induló 340 lóerős kombi E400d jelenti a csúcsot.

Amennyiben a turbók száma alapján keresünk riválist, akkor csakis a négy turbóval megfújt Bugatti Chiron jöhet szóba, ami körülbelül 800 millió forint ellenében lehet a miénk. De ez már egy nagyon más történet.

László Ferenc

Konklúzió

+ : általánosan kiváló minőség, lehengerlő teljesítmény és nyomaték, korrekt fogyasztás, tágas utastér, praktikus kombi kivitel.

: magas ár, drága extrák, a csomagtartó lehetne nagyobb, még nem a legújabb fedélzeti elektronika van benne.

A BMW M550d Touring a lehetetlennel próbálkozik, vagyis egyszerre próbál megfelelni számos különböző elvárásnak. Meglepő módon ez lényegében sikerül is neki, cserébe viszont olyan komoly összeget kér el a gyártó, melyet csak igen kevesen tudnak megfizetni.

Az M550d-t emiatt érdemes egyfajta motorgyártás-technológiai erődemonstrációnak tartani, amivel várhatóan ritkán találkozhatunk majd az utakon, de megmutatja, hogy a megannyi botrányt követően hol tart ma a dízel technika.

Az átlagos BMW-vásárlóknak tökéletesen elég beülniük egy 530d-be, az árkülönbözetből pedig szinte élete végéig tankolható a gázolajos bajor.

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.