szerző:
Tetszett a cikk?

A "semmire sem jó"-tól egészen a "csak ezt szabad venni" kategóriáig mindenféle vélemény kering a fejekben a négy évszakos gumikról, de vajon mi a helyzet velük a gyakorlatban? Gyárlátogatáson és közúti teszten vettünk részt.

Nyáron a nyárigumi-abroncsok a legjobbak, télen pedig értelemszerűen a télre optimalizált társaik biztosítják a legjobb tapadást – ezt bátran ki lehet jelenteni. De mi a helyzet a négy évszakos gumikkal? Tényleg minden időjárási körülmény mellett jó megoldást jelentenek? Vagy esetleg arról van szó, hogy igazából nyáron és télen sem az igaziak?

Ezekre a kérdésekre nem lehet egyértelmű, fekete-fehér választ adni, mert sok minden függ a felhasználási körülményektől. Kipróbáltuk, hogy milyenek a gyakorlatban a legújabb ilyen abroncsok, előtte azonban felkerestük a gyárat, ahol készülnek.

László Ferenc

Apollo? Vredestein!

Az Apollo márkanév sokak számára ismeretlenül cseng, kevesen tudják, hogy ez az 50 éves múltra visszatekintő indiai vállalat gumik gyártásával foglalkozik. A Vredestein viszont már sokak számára ismerős lehet, ennek a közel 115 éves történettel rendelkező holland cégnek a termékei jó ideje ott feszítenek megannyi hazai személyautón.

A két vállalat útjai 2009-ben találkoztak egymással, amikor is az Apollo felvásárolta a Vredesteint. A globálisan 19 ezer alkalmazottal rendelkező vállalat kínálatában a Vredestein fedi le a prémium kategóriát, Apollo néven pedig olcsóbb személyautó-gumikat, illetve teherautó- és buszabroncsokat forgalmaznak.

László Ferenc

A Heves megyében található Gyöngyöshalászon 2017 nyitották meg az Apollo második európai gumigyárát, a 470 millió eurós beruházásból épített üzem folyamatosan bővül, jelenleg mintegy 700 ezer négyzetméteren folyik a termelés. Viszonyításképp, a Vredestein hollandiai gyára mindössze 90 ezer négyzetméteres, ezenkívül pedig öt indiai üzemben folyik még gyártás.

Mint megtudtuk, az 1100 gyöngyöshalászi alkalmazottnak körülbelül a 60 százaléka magyar, a többi indiai. A szimmetrikus felépítésű gyár egyik felében személyautókra-, a másikban pedig haszonjárművekre szánt gumik készülnek. Az üzemet átjárja a laikusok számára zsigerig hatoló gumiszag, amit a 12 órás műszakban dolgozók persze már rég megszoktak.

A javarészt Ázsiából érkező alapanyagból körülbelül 1 nap alatt készül el a végtermék. A vulkanizáló részlegen körülbelül 15 perc alatt "sütnek meg" egy személyautó-gumit, melynek így fest a keresztmetszete:

László Ferenc

Ugyanitt négyszer ennyi ideig, mintegy 1 óráig tart egy teherautó-abroncs megsütése. Ezeknek körülbelül ilyen a keresztmetszete:

László Ferenc
László Ferenc

Az Apollo éves forgalma 2,3 milliárd dollárra tehető, amit 2026-ra 5 milliárd dollárra kívánnak növelni. A vállalat le akarja támadni az amerikai piacot, és hamarosan új, kifejezetten a villanyautókra optimalizált gumikkal fog előrukkolni.

A többek közt szöges gumit, helytakarékos pótkereket és bicikligumit is árusító Vredestein jó ideje gyári beszállítója a Volkswagennek, a Mercedesnek, a BMW-nek, a Fordnak és a Seatnak. Nemrégiben az Audival is szerződést kötöttek, és idén várhatóan újabb hasonló OEM beszállítói projektektről számolnak majd be.

László Ferenc

Négy évszak, egy gumi?

Míg 2010-ben még csak 2, addig 2020-ben már 14 százalékos volt a négy évszakos gumik piaci részesedése. Az igazán kemény tél nélküli országokban egyre népszerűbb abroncsok előretörése miatt a téligumi-eladások csökkennek, a nyárigumik forgalma lényegében stagnál.

Nyilvánvaló, hogy nyáron a nyárigumi, télen pedig a téligumi tapad a legjobban, de adott esetben remek kompromisszumot jelentenek a négy évszakos gumik, melyek rengeteget fejlődtek az elmúlt években.

Használatuk révén meg lehet spórolni a tavaszi és őszi gumicserét, azt viszont ne gondoljuk, hogy a négy évszakos termékekre szavazók kevesebb gumit fognak vásárolni, hiszen adott kilométer alatt továbbra is adott mennyiségű gumit fognak elkoptatni.

László Ferenc

A Vredestein kínálatában négy évszakos fronton a 13-14 colos Quatrac 5 jelenti a belépőszintet, a 15-16 colos Quatrac a középkategória, a 17-21 colos méretben gyártott Quatrac Pro pedig a nagyobb teljesítményű kocsikra lett kitalálva. Utóbbiakat olyannyira komolyan gondolják, hogy még 315 milliméteres szélességben is meg lehet vásárolni őket.

A gumik oldalán nemcsak a "Made in Hungary", hanem a hópihe logó is büszkén ott figyel, vagyis megfelelnek az EU téligumikkal szemben támasztott elvárásainak. Bár a design erősen másodlagos tényező, megjegyzendő, hogy a Vredestein abroncsok külcsínjéért a neves olasz designstúdió, a Giugiaro felel.

László Ferenc

A fagypont és +4 Celsius fok közötti hőmérséklet mellett, enyhén havas, javarészt nedves felületű hazai közutakon megejtett tesztre egy Volvo XC60-as szabadidő-autót és egy kompakt Ford Focust kaptunk. Laboratóriumi pontosságú teszteket értelemszerűen nem tudtunk lefolytatni, azonban a pilisi szerpentineken mindkét autót rendesen meghajtottuk, feszegettük a határaikat.

Erős provokálás mellett sem tapasztaltunk jelentős tapadásvesztést, a kanyarok előtti fékutakat rövidre lehetett venni, és az 1-2 centiméteres hóban történő elindulás sem jelentett gondot. Laikusként lényegében semmi különbség nem volt felfedezhető egy normál téli abroncshoz képest.

László Ferenc

Az általában hatalmas felnivel és peres gumival szerelt átlagos tesztautókhoz képest sokkal komfortosabb autózásban volt részünk, ami persze nem a négy évszakos kivitelnek, hanem az XC60 esetében például 235/60 R18-as méretnek volt köszönhető. Hasonló tapasztalatokat gyűjtöttünk a Focusra szerelt 205/60 R16-os abroncsok esetében is.

Nem túl szépek ezek a kerekek, cserébe viszont kényelmes autózást tesznek lehetővé, még a rossz minőségű hazai utakon is.

A Bridgestone, a Continental, a Hankook és a Michelin is gyárt itthon gumit
László Ferenc

Az Auto Zeitung német munkatársai a közelmúltban alaposan letesztelték a Quatracot és társait: a 205/55 R16-os méretkategóriában a Continental négy évszakos abroncsával holtversenyben az élen végzett a Vredestein terméke.

Az Auto Bild tesztje a 225/50 R17-es mezőnyben a negyedik helyre hozta ki a Quatrac Prót, melyet a GoodYear, a Continental és a Hankook négy évszakos abroncsai utasítottak maga mögé. Mint kiderült, a Vredestein gumi nedves úton érzi magát a legjobban, de kopás és fogyasztás fronton van még hova fejlődnie.

László Ferenc

Kinek ajánlható?

A négy évszakos gumik elsősorban az olyan országokba ideálisak, ahol évente általában csak néhány napig esik a hó, amit aztán ráadásul viszonylag gyorsan el is takarítanak az utakról. Az Alpokba, de még a Mátrába sem valók ezek a gumik, de például egy leginkább Budapesten vagy az agglomerációban használt, évente viszonylag keveset futó kocsira remek alternatívát jelenthetnek.

Tény, hogy nyáron nem tudunk olyan kanyartempót venni velük, mint egy drága nyárigumival, és mély hóban sem virgonckodunk majd úgy velük, mint egy felsőkategóriás téligumival, viszont ma már nem kell olyan komoly kompromisszumokat kötnünk a négy évszakos gumik esetén, mint például tíz évvel ezelőtt. És kijelenthető, hogy minden évszakban tökéletesen biztonságos a használatuk.

És az is biztos, hogy egy jó minőségű, korrekt nyomásra felfújt, nem elöregedett négy évszakos gumi sokkal jobb választás, mint télen nyári abronccsal, nyáron pedig téligumival közlekedni.

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!