Varázsszőnyeg egyenesen a turmixgépből: kipróbáltuk a vadonatúj Citroën C5 X-et
A francia tervezők nemes egyszerűséggel bedobáltak néhány, egymástól merőben eltérő dizájntervet a turmixgépbe, és a végeredményül kapott különcködő modell alá olyan futóművet pakoltak, amit szinte csak a varázsszőnyegekkel lehet egy napon említeni.
Egy szedán, egy sportkombi és egy SUV. Az Andy Cowell által vezényelt dizájnercsapat azt a feladatot kapta, hogy nemes egyszerűséggel mossa el az említett kategóriák közötti határokat, a végeredményt pedig úgy hívják, hogy Citroën C5 X.
A Stellantis legújabb "nagy autója" hordoz magában egy keveset a szedánok eleganciájából, mégsem hagyományos négyajtós modell, hiszen ma már ugyebár a Mondeo és a Passat szedán is halott.
A hátuljába bele lehet látni egy sportos hangulatú kombit, melynek praktikussága is tetten érhető csomagtér fronton, de 2022-be ugyebár már egyre nehezebben simulnak bele a kombik.
De nyugalom, került egy kis SUV-ság is a képletbe, hiszen a legfrissebb trendeknek mindenképpen meg kell ám felelni.
Minek nevezzelek?
A Citroën kínálatába 2001-ben érkezett meg a C5, melynek 2008-ban debütált második generációja 2017-ben közvetlen utód nélkül tűnt el a süllyesztőben.
Kevesen emlékeznek rá, de utóbbi modellt az utolsó három évben enyhén megemelt szabadidő-autós változatban is gyártották, ez volt a C5 Cross Tourer, és tulajdonképpen ennek a kései leszármazottja az általunk Barcelona környékén kipróbált C5 X.
Az újdonság 4,8 méter hosszú, vagyis 30 centiméterrel hosszabb a nemrégiben ráncfelvarrt C5 Aircrossnál, ellenben 20 centiméterrel alacsonyabb annál, és ily módon sokkal kevésbé hasonlít egy normál SUV-ra.
A tengelytáv mindössze 5 centiméterrel gyarapodott az Aircrosshoz képest: a 2,78 méteres tengelytáv jelentősen elmarad a mai modern elektromos modellek szintjétől, hiszen például az Ioniq 5 tengelyei között nem kevesebb, mint 3 méteres távolság feszül.
A frontrészt a vékonyka felső hűtőrácsba gyönyörűen integrált márkaembléma uralja, no és persze az űrhajó-szerű fényszórók, melyeket mi egy kicsit túlgondoltnak találunk. Oldalról olyan a C5 X, mint egy Audi A6 Allroad vagy egy Volvo V90 Cross Country, jól látszik, hogy a futómű rendesen meg lett emelve.
A hasmagasság 19,4 centiméter, ami jelentős növekményt jelent a C5 Cross Tourer 18 centiméteréhez képest, ellenben komoly terepjáró-képességekre ezúttal sem számíthatunk, ugyanis továbbra sincs összkerék-hajtás. Hátul nagyméretű és egyedi formájú hátsó lámpákat találunk, és két jókora légterelőt, mely a sportos mivolt hangsúlyozására hivatott.
Milyen belül?
A helykínálat nagyon rendben van, mind elöl, mind hátul, fejtér és lábtér tekintetében egyaránt, ami többek közt a visszafogottabb méretű kardánalagútnak is köszönhető. Az ülések a nagy sűrűségű belső habszivacs rétegnek köszönhetően messze átlag feletti kényelemmel szolgálnak, és nemcsak hűthetők/fűthetők, hanem elöl masszírozni is képesek.
A kellemes fogású, alul-felül enyhén csapott kormány mögötti 7 colos kijelző nem túl nagy méretű, de szerencsére ott a szélvédőre vetítő kiváló HUD, mely egyrészt informatív, másrészt a tükörállító multifunkciós gombjával egyszerűen személyre szabható.
A középső érintőkijelző kiviteltől függően 10-12 colos, a felhasználói felület egész gyorsan teszi a dolgát és könnyen kiismerhető, de a grafikája kicsit lelketlen, amolyan darabos, informatikus hangulatú.
Remek dolog, hogy a klímát az érintőpanel alatti dedikált gombokkal hagyományos módon lehet kezelni, illetve ha azt mondjuk a digitális asszisztensnek, hogy fázunk, akkor "ő" finoman feljebb tekeri a hőmérsékletet. Magyarul persze nem tud a rendszer, időjárást és viccet mondani viszont igen.
A hifi a várakozásaink felett teljesít, a hangerőt a kormányról, illetve az utashoz közeli tekerőgombbal is szabályozhatjuk. A felhasznált anyagok minősége jónak mondható, bántóan kemény műanyagokkal sehol sem találkozhatunk.
Praktikum fronton elbukjuk a C5 Aircross külön-külön mozgatható remek hátsó üléseit, és a csomagtartó sem 580, hanem csak 545 literes. A plugin hibrid verzió puttonya 480 literes, szemben a SUV-osabb testvérmodell 460 literével, vagyis az aksit ezúttal sikerült kicsit ügyesebben integrálni.
3 és 4 henger
4,8 méter ide vagy oda, a C5 X alapmodelljét egy 1,2 literes 3 hengeres turbós benzinmotor hajtja, melynek 130 lóereje és 230 Nm-es nyomatéka 10,4 másodperces 0-100-as szintidőhöz, illetve 210 km/h végsebességhez elegendő. Kéziváltó nincs, az összes kivitelt nyolcfokozatú automatával szerelik.
Az alapmotort nem tudtuk kipróbálni, ellenben a "big block"-ot, az 1,6 literes 4 hengeres turbós egységet nagyon is. Ennek 180 lóereje és 300 Nm-es nyomatéka már bőségesen elegendő az előzések gyors és biztonságos megoldásához, amiben persze a relatíve alacsony, 1,5 tonna alatti tömeg is fontos szerepet játszik. A számháború kedvelőinek: 8,1 másodperc és 230 km/h a fontosabb adatok.
A csúcsot az utóbbi belsőégésű motor villanymotorral kiegészített változata, vagyis a plugin hibrid C5 X jelenti. Ennek 225 lóereje és 360 Nm-es nyomatéka 7,8 másodperces 0-100-as sprinthez és 233 km/h végsebességhez elegendő.
A PHEV technika 255 kilogramm extra terhet jelent, ez azonban a gyakorlatban kevesebbnek érződik, és a villanymotor úgymond remekül kisimítja a benzines egység ráncait. Egy 120 kilométeres szakaszon kereken 5 literes átlagfogyasztást mértünk úgy, hogy a megtett távolság 52 százalékát elektromos módban tettük meg.
A 13,2 kWh kapacitású akkumulátor alaphelyzetben 3,7 kW-tal, 190 ezer forint felár ellenében 7,4 kW-tal tölthető. A legrosszabb esetben 7 órás, a legjobb esetben pedig 1 óra 40 perces teljes töltési időre lehet számítani. Az üzemanyagtartály mindössze 40 literes, szemben a többi kivitel kicsit nagyobb, 52 literes egységénél.
Milyen vezetni?
A hidrós futómű sajnos már jó ideje a múlté, de nem kell félni, a 17-19 colos kerekekkel szerelt C5 X felfüggesztését is sikerült olyan remekül komfortosra hangolni, mint a C5 Aircrossét. A normál benzinmotoros modellek futóműve valahogy úgy puha, hogy miközben remekül kimozogja az úthibákat és szinte csak úgy átlibben a fekvőrendőrökön, addig a tempósabb kanyarokban sem teszi imbolygóssá az utazást.
Ha ennél is nagyobb kényelemre vágyunk, akkor a plugin hibridet kell választanunk, ugyanis csak abban van adaptív futómű. Normál módban is adott a varázsszőnyeg effektus, és ha komfortra váltunk, akkor egy picit még finomabb lesz a C5 X mozgása.
A Sport mód szerintünk felejtős, mert ugyan kicsit feszesebbé válik tőle a futómű, az igazán dinamikus kanyarvadászat a magas fordulatszámon nem éppen kellemes orgánumú motor és a minimális oldaltartású ülések miatt valahogy nem áll jól ennek a francia újdonságnak.
Konklúzió, árak
+: egyedi formaterv, általánosan korrekt minőség, tágas utastér, kényelemre hangolt vezetés/utazás. –: nincs belőle dízel és összkerekes verzió, a plugin hibrid sokba kerül és kicsi az üzemanyag-tartálya. |
A DS 9 limuzinhoz hasonlóan a kínai Sencsenben gyártott Citroën C5 X az első személyes találkozás során elsősorban azzal nyűgözött le bennünket, hogy olyan vezetni, illetve utazni benne, mintha bevennénk egy komolyabb hatású nyugtatót. Csend, béke, nyugalom, varázsszőnyeg és masszírozás, francia stílusban.
A formaterv abszolút egyedi lett, és bár a szépség megítélése meglehetősen szubjektív dolog, szerintünk jó lóra tett a Citroën, amikor bedobott a turmixba egy szedánt, egy kombit és egy szabadidő-autót.
Tisztán elektromos változat nem lesz belőle, amivel még együtt tudnánk élni, azért viszont nagy kár, hogy egy korrekt 2 literes dízelmotorral sem rendelhető a típus.
A 130 lovas alapmodell 11 millió forinton nyit, a 180 lovas verzió jobban felszerelt kivitele alaphangon 13,56 millió forintba kerül. A 225 lóerős és zöld rendszámos csúcsmodell alapára 15,69 millió forint. Viszonyításképp, a C5 Aircross hasonló automata váltós kivitelei 10,26-14,42 millió forintba kerülnek, és ez a régebbi típus még kéziváltóval, illetve dízelmotorral is rendelhető.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.