46 vár mellett halad el a legújabb magyar kisvasút – felpattantunk rá
A Velencei-tó partjának közelében található Magyarország legújabb kisvasútja, ami mellett nemcsak megannyi apró vár, hanem egy Áprád-kori település skanzenje és templomkert is található.
Szombat délután új kisvasutat, pontosabban kerti vasutat adtak át a Velencei-tótól nem messze található településen, Dinnyésen.
Az 540 méter hosszú sínpáron futó, TÜV által bevizsgált kisvonat a 2014-ben megnyitott helyi Várpark legfrissebb nevezetessége, melyre a park látogatói egységesen 1000 forint ellenében ülhetnek fel.
Mint azt a Várpark megálmodójától és tulajdonosától, Alekszi Zoltántól megtudtuk, a 7,1 colos nyomtávú sínt Svájcból szerezték be, a rajta üzemelő mozdony pedig magyar gyártmány.
Dinnyési kisvasút
László Ferenc
A Kos nevet kapott apró mozdonyt egy 13 lóerős teljesítményű 400 köbcentiméteres Honda benzinmotor hajtja, mely kis sebességgel haladva egyszerre maximum 20-30 főt képes vontatni a ráakasztott nyitott kocsikon.
A későbbiekben egy Jerke nevezetű második vonatot is üzembe szeretnének helyezni, mely az időjárásnak jobban ellenálló fedett kivitelű lesz.
2025.02.22-én adták át a legújabb magyar kisvasutat, mely a Velencei-tó közelében vármakettek és egy skanzen közelében üzemel.
Bár Aleksziék fejében megfordult az ötlet, hogy elektromos hajtású legyen a kisvasút, az ötletet végül elvetették, mondván, hogy nem árt, ha a mozdonynak régimódi hangja és illata van.
A szombati hivatalos megnyitón a tulajdonos negyedik osztályos kisfia, Zolta vezette a rendkívül egyszerűen kezelhető vonatot, aki ekkora már túl volt 60-70 próbakörön.
A kisvasút ötlete az ő fejéből pattant ki, és a megvalósításban nemcsak ötletekkel, hanem kétkezi munkával is segített édesapjának.
A hivatalos megnyitón Alekszi Zoltán és fia, Zolta
László Ferenc
A kis masiniszta
László Ferenc
Alekszi Zoltán elmondta, hogy nem támaszt különösebb elvárásokat a Várpark új látványosságával szemben, nem igazán foglalkoztatja, hogy mennyi idő alatt térül meg a legújabb befektetése, melynek anyagi vonzatait nem kívánta taglalni.
A Várpark 2014-ben 18 magyar vár kicsinyített másával nyitotta meg kapuit, 2025 tavaszán pedig már 46 várat vonultat fel, melyeket az építők igyekeztek a leginkább valósághűen megvalósítani.
Háztáji állatok mellett halad a vonat
László Ferenc
A tavaly mintegy 30 ezer látogatót fogadott létesítmény miniatűr várai anyaghűen, vagyis kőből, téglából és fából készülnek, az egyszerűbbek 7-10 nap, az összetettebbek 3-4 hónap alatt.
2019 óta skanzen is várja az ide érkezőket, akik egy Árpád-kori települést és egy látványos templomkertet is megtekinthetnek, illetve időszakosan különböző kézműves és egyéb foglalkozásokon is részt vehetnek.
Dinnyési Várpark
László Ferenc
A kéthektáros terület külső részén húzódik az úgynevezett Szentek Fala, mely 300 méter hosszan 614 keresztény szentnek állít emléket. A kis kerámiaszobrok közül három darab 2023 nyarán Ferenc pápához is eljutott.
A dinnyési Várpark a világon egyedülálló makettgyűjteménye révén a közelmúltban ötször került be a Guinness Rekordok Könyvébe, és tervek szerint a közeljövőben 65-70 várra fog növekedni a kínálata.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.