szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Minden szempontból nagy a változás: míg 2015-ben 54 különböző autómárka volt jelen a magyar piacon, tavaly már kilencven.

Tíz év alatt gyökeresen átalakult a hazai újautó-piac: új márkák jelentek meg, régiek tűntek el az élmezőnyből, és közben a modellkínálat is teljesen kicserélődött – írja a Vezess.hu összeállítása. 2015-ben még az Opel volt a legnépszerűbb autómárka Magyarországon 8839 eladott járművel, 2024-re viszont már a top 10-ből is kiesett, mindössze 3431 új személyautót helyeztek forgalomba tőlük. Hasonló sorsra jutott Renault is – amely tíz éve még stabilan az élvonalban szerepelt, ma már nincs az első tízben. Ezzel szemben a Suzuki megduplázta eladásait (7500-ról 15 732-re), a Toyota megnégyszerezte (3881-ről 14 622-re), és új szereplőként a BMW, a Hyundai és a Mercedes is beverekedte magát az élmezőnybe.

A piaci struktúra mellett a választék is látványosan bővült. Míg 2015-ben 54 különböző autómárka kínálatából helyeztek forgalomba legalább egy autót, 2024-ben már 90 ilyen márka szerepelt a statisztikákban – köztük több olyan, amelyről tíz éve legfeljebb telefonmárkaként hallottunk. A Xiaomi például a 90. helyen nyitott. A kínai gyártók előretörése különösen figyelemre méltó: az MG 1659 eladott autóval a legnagyobb új szereplő lett, őt követi a BYD (1437), majd a Cupra (847) – utóbbi először előzte meg a „szülőmárkát”, a Seatot.

Meredeken csökken a benzines autó eladása, a hibridek veszik át a vezető szerepet

Az európai piac több mint harmadát adják már a kisebb-nagyobb mértékben alternatív hajtásra is képes autók.

Az átrendeződés mögött részben az elektrifikáció áll: a legtöbb gyártó mára jelentős villanyautó-portfólióval rendelkezik. A BMW például 2015-ben még csak az i3-at kínálta, ma már 11 villanyos modellt forgalmaz (pl. i4, i5, i7, iX), a Mercedesnél is teljes EQ-almárka épült fel. A Hyundai az Ioniq 5 és 6 révén, a Toyota a bZ4X-szel, míg a Suzuki idén debütáló első elektromos modelljével igyekszik tartani a lépést.

A trend egyértelmű: a következő években azok a márkák tudnak az élmezőnyben maradni, amelyek képesek gyorsan reagálni a technológiai és fogyasztói változásokra – és ehhez úgy tűnik, már nem elég „csak” jól ismert névnek lenni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!