Találtak 27 000 000 tonna veszélyes szemetet, amit egyszerűen nem lehet eltakarítani a vízből
Az Atlanti-óceán északi részén a becslések szerint 27 millió tonna nanoműanyag úszik – állapította meg egy új holland kutatás.
Az Atlanti-óceán északi részén a becslések szerint 27 millió tonna nanoműanyag úszik – állapította meg egy új holland kutatás.
Néhány egyszerű jel felhívja a figyelmünket arra, ha eljött az idő az ételtároló dobozunk kidobására. Az sem mindegy, miből készült, a silány minőségű dobozokból ugyanis sok mikroműanyag oldódik ki.
Vannak a hétköznapi életben olyan dolgok, amelyeknek sosincs vége. Ilyen a vásárlás és az ezt követő folyamatok is: az elpakolás, főzés, mosogatás és végül a szemét kihordása. Hazafelé szatyrokat cipelünk, indulásnál a szemetet visszük ki magunkkal. De miért van az az érzésünk néha, hogy több szemetet termelünk, mint amennyi az étel vagy a ruha volt, amit megvettünk?
Amerikai és brit kutatók olyan újrahasznosítási eljárást fejlesztettek ki, ami nemcsak környezetkímélőbb az eddigieknél, de olcsóbban termeli a műanyagot, mintha újat kellene gyártani.
Az Edinburgh-i Egyetem kutatói szerint a globális műanyaghulladék problémáját is segíthet orvosolni az az eljárás, amely során baktérium készít fájdalomcsillapítót a PET-palackokból.
Francia kutatók vizsgálata szerint sokkal több a veszélyes mikroműanyag az üvegpalackokban lévő italokban, mint a műanyagban tároltaknál – az eredmények a szakembereket is meglepték.
A műanyagok közismerten lassú lebomlása fényében ígéretes egy japán kutatók által létrehozott olyan új műanyag, ami éppen annyira erős, mint jelenlegi alternatívái, viszont igen könnyen lebomlik, méghozzá veszélytelen vegyületekre.
Mindössze 80–90 napos lehetett az a madárfióka, ami bizonyára az elfogyasztott műanyag mennyiségétől pusztult el. A kutatók még sosem láttak ilyet.
Új, molekuláris szintű megoldás hozhat forradalmat a jelszavak tárolásában. Ugyan egyelőre még nem tökéletes, de ígéretes, és ha beválik, annak a környezet is örülhet.
Norvég kutatók szerint a műanyagban lévő vegyi anyagok olyan hatással vannak a szervezetre, mint a kávé, de annál sokkal gyorsabban lépnek működésbe.
Brit kutatók vizsgálata kimutatta, hogy bizonyos, a kórházi fertőzésekért felelős baktériumok lebonthatják az orvosi műanyagot, így pedig bekerülhetnek az emberi szervezetbe is.
Noha a fekete színű műanyagot még a szokásosnál is nehezebb újrahasznosítani, emiatt sok helyen tiltják is az alkalmazását, még mindig sokszor botlani bele egyszer használatos termékcsomagolásoknál, élelmiszerek tárolásánál, elvihető poharaknál. A felhalmozódó szemét feldolgozására találtak most ki egy frappáns és hatékony megoldást.
Az elmúlt hónapokban összes európai munkavállalójától megszabadult az ikonikus dobozok gyártója, mostanra az is kiderült, hogy nem véletlenül. A csődből kilábalni próbáló Tupperware hátrahagyja Európát, az új vezetés néhány kulcspiacra összpontosítva állítaná talpra az egykor az amerikai konyhákat és munkaerőpiacot egyaránt forradalmasító céget.
Donald Trump nemcsak Amerikát akarja naggyá tenni, hanem a saját életét is meg akarja könnyíteni, és mi sem kézenfekvőbb ehhez, mint egy elnöki mandátum.
Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.
A sejtekbe is behatolnak a mikroműanyagok, melyekből elképesztő mennyiségű oldódik ki a filteres teák fogyasztásával – mutat rá egy új vizsgálat.
A mikroműanyagok olyannyira a mindennapjainik részévé váltak, hogy immár az állatok és az emberek szervezetében is megtalálhatók. Él azonban egy egészen furcsa, szinte mindennek ellenálló állat, amelyik – úgy tűnik – még a mikroműanyagokat is elkerüli.
Egyszerű gépelési hiba vezetett ahhoz, hogy elképesztően veszélyesnek tűnt valamennyi műanyag fekete eszköz.
Ausztrál kutatóknak sikerült olyan adatelemző rendszer kifejleszteniük, amely segítségével egy akkora műanyag szeméthalom is felfedezhető a tengerpartokon, ami kisebb, mint a műhold kamerájának egyetlen pixele.
Bár sokak számára bosszantó lehet, hogy nem lehet úgy levenni egy műanyag palack kupakját, mint korábban, az, hogy az európai döntéshozók rögzíttették azt a flakonhoz, régóta az egyik legjobb dolog, ami a környezetvédelem terén történt.