-99%: megvan a megoldás, ami véget vethet a műanyag palackok jelentette problémának
Amerikai és brit kutatók olyan újrahasznosítási eljárást fejlesztettek ki, ami nemcsak környezetkímélőbb az eddigieknél, de olcsóbban termeli a műanyagot, mintha újat kellene gyártani.
HVG
Világszerte óriási problémát jelent a műanyagszennyezés, és egyelőre nem látni, miként lehetne megoldást találni a problémára. Az újrahasznosítás jelenleg csak ideig-óráig jelent megoldást, ugyanakkor vannak már olyan kísérletek, amelyek a hatékony hulladékkezelés ígéretével kecsegtetnek. Ilyen például az is, amivel most az amerikai Nemzeti Megújuló Energia Laboratórium, a massachusettsi Lowell Egyetem, valamint az angliai Portsmouth Egyetem tudósai álltak elő.
A kutatók egy olyan újrahasznosítási folyamatot mutattak be, amely lebontja a PET-et, a világ leggyakrabban használt műanyagját.
A használt PET építőelemeire bontása most először nemcsak tisztább, mint az új műanyag olajból történő előállítása, hanem olcsóbb is, míg a karbonlábnyoma 99 százalékkal alacsonyabb a hagyományos eljárásokhoz képest.
A szakemberek egy apró változtatást tettek az újrahasznosítási folyamatban: a nátrium-hidroxidot ammónium-hidroxidra cserélték le. Ez a kémiai módosítás egy önfenntartó újrahasznosítási folyamatot hozott létre, amely 99 százalékkal csökkenti a vegyi anyagok felhasználását, 65 százalékkal mérsékli az energiafogyasztást, és közel háromnegyedével mérsékli a költségeket – írja az Insteresting Engineering.
A svéd kutatók 30 ezer olyan enzimet találtak a különböző élőlényekben, amelyek segítenek lebontani a műanyagokat.
Az új eljárás az enzimes újrahasznosítás régóta fennálló problémáját oldja meg. Bár a mechanikus újrahasznosítás energiahatékony, nem képes kezelni a PET-hulladékok nagy részét, például a színes műanyagokat vagy a textíliákat. Ezzel szemben az enzimes folyamat képes a PET-et lebontani alapvető kémiai összetevőire, de a folyamat rendkívül költséges, ami hátráltatja a széles körű alkalmazhatóságát.
A kifejlesztett eljárás 1,51 dollárból – kb. 511 forint – hoz létre egy kilogramm újrahasznosított műanyagot, miközben annak újbóli előállítása 1,87 dollár – kb. 632 forint – lenne.
Az ammónium-hidroxid nemcsak fenntartotta az optimális pH-értéket a PET enzimes lebontásához, de a folyamat során vissza is lehetett azt nyerni. Ennek köszönhetően nem volt szükség arra, hogy pótolják a kutatók az anyagveszteséget. Az ezzel kapcsolatos tanulmány a Nature Chemical Engineering című tudományos lapban jelent meg.
A követező lépés, hogy az eljárást ipari méretűre skálázzák. Ha ez sikerül, az jelentős előrelépés lehet a hulladék műanyagok hatékony kezelése felé.
Nem akkor fognak a városi fák hatékonyan hűteni hőhullámok idején, ha sok van belőlük, hanem ha a telepítésükkor olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a helyi klíma, az épített környezet vagy a már ott élő növények. Az elsivatagosodó Szegeden török és kazah fajokkal is kísérleteznek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.