szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ideihez hasonló évre számít Szócska Miklós az egészségügy 2012-es költségvetési számai alapján. Az egészségügyért felelős államtitkár a Portfolio.hu-nak adott interjújában úgy vélekedett, hogy a népegészségügyi termékadó egy kedvező folyamatot indított be az emberek körében, és ezzel Magyarország éllovassá vált az Európai Unióban.

Jövőre, a tavalyihoz képest a Széll Kálmán-tervben szereplő megtakarításokkal kevesebb, viszont a népegészségügyi termékadóból adódó bevételekkel több forrás jut az ágazatnak - mondta a Portfolio.hu-nak adott interjújában Szócska Miklós államtitkár. "Emellett megközelítőleg az ideihez hasonló a helyzet, azonban folyamatos tárgyalásban vagyunk az egészségügy költségvetési pozícióit illetően. A költségvetési pozíciók értékelésénél figyelembe kell venni az Új Széchenyi-terv uniós forrásait is, ebből a következő 12 hónapban mintegy 300 milliárd forint mozog majd az egészségügyben" - tette hozzá.

A chipsadóból idén 3 milliárdra számít a kormány, jövőre először 20 milliárdot vártak, de közben történt "egyfajta termékszerkezet-váltás, aminek nagyon örültünk" - mondta Szócska. "Azt tapasztaltuk, hogy a gyártók kezdik kivenni a sótartalmat, átminősítik a 70 százalékos sótartalmú levesport, fűszersóvá. Tehát beindult az a folyamat, amit vártunk ettől az adótól, és ezért jövőre a korábban tervezett 20 milliárdos előrejelzés 15 milliárdosra csökkent. Ha a gyártók esetleg káros irányba léptek, akkor megyünk utánuk. Ez a 15 milliárd az egészségügyre, a bérekre fordítható, nagyrészt a pótlékrendszeren keresztül. Alapellátásra, járóbeteg-ellátás ösztönzésére is kívánunk ebből fordítani" - mondta az államtitkár.

Szócska Miklós. Magasra hág
MTI / Beliczay László

A chipsadó értékelésével kapcsolatban Szócska azt mondta, mindenképpen pozitívumként értékelhető, hogy az emberek elkezdtek rajta gondolkodni. "Én már voltam úgy közértben vásárolni, hogy hallottam, amint a gyerek odaszólt az édesanyjának, hogy azt ne vedd, mert az termékadós. A legfontosabb, hogy a gyártók magatartását befolyásoljuk, üzenetet küldjünk, hogy melyek azok a termékek, amelyeknek a túlzott fogyasztása nem preferált. Az volt az egyik alapvető célunk, hogy társadalmi szinten csökkentsük a sóbevitelt. Azzal, hogy elkezdtünk ezzel foglalkozni, teret nyitottunk a fogyasztóvédők tevékenysége előtt is, most elkezdik összehasonlítani, hogy ugyanaz a termék Ausztriában meg itt mennyi cukrot, sót, gyümölcsöt stb. tartalmaz" - tette hozzá.

Az államtitkár szerint "valami beindult a társadalomban. Elindult egy egészségtudatosabb gondolkodás például afelé, hogy ezt a levesport a konyhakertemben termesztett zöldséggel ki tudom váltani". Szerinte éllovasnak számít Magyarország abban, hogy "ilyen generális módon közelítette meg ezt a dolgot, a világ most fog hozzánk felzárkózni. Az unió szintjén már arról beszélgetünk, hogy a területet érintő szabályozást hogyan lehetne népegészségügyi szempontból korszerűsíteni. Ilyen beszélgetés indult meg az unió egészségpolitikájának a szintjén" - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!