Gazdaságélénkítés szívműtéttel (x)
Még két év és 4 sávon robog a Károly körúti forgalom 6 helyett, cserje és fasor ad árnyat és rendezettséget a képnek, boulvardosan kiszélesített járdákkal, bicikliúttal. Kávézók teraszán morajló emberzaj tölti meg a szomszédos Petőfi Sándor utcát, a dunaparti korzón rámpák, átalakított és felujított villamosmegállók képe. A szívműtét jelentőségével és összetettségével bíró Budapest Szíve Program urbanizációs törekvései mögött a gazdaságélénkítés áll
100 éve látott utoljára a főváros olyan nagyvolumenű, átfogó revitalizációs kunsztot, amihez hasonlítható a jelenleg zajló Budapest Szíve program. Azzal a különbséggel, hogy akkor infrastruktúrális fejlesztést – mint az Andrássy út és a Nagykörút kialakítása, hidak építése –, valamint új, meghatáró középületek megvalósításását, mint az Operaház, vár rekonstrukció, Városliget és Margitsziget területrendezését koordinálta az akkor működő Fővárosi Közmunkák Tanácsa. Ma a felújítási és infrastrukturális fejlesztési cél mögött körvonalazott gazdaságélénkítési szándék, illetve a belvárosi lakosok életminőségének javítása, a lokálpatriótizmus élénkítése áll.
„Lépten-nyomon új zöld felületek születnek a belvárosban a Budapest Szíve Programnak köszönhetően. A Károly körúton három osztatú fa, bokor, cserje sor újítja meg a városképet, e mellett a korzó élmény is teljesebb lesz az új, szabályozottabb közterek, villamosmegállók által, melyeket rámpákkal látunk el. A Belváros Főutcája Budapest leghosszabb sétálóutcájaként, 2,7 km-en valósul meg 2011-re, korlátozott forgalmú, díszburkolattal ellátott gyalogos térségként, a Kálvin és a Szabadság tér között. Új arcot kap a Tourinform iroda is. Mindezek hangsúlyos célja a gazdaságélénkítés, hiszen a belvárosi kiskereskedelem fellendülését és a turizmus javát szolgálják. Exkluzivitást biztosítunk a kereskedők számára és olyan márkákat vonzunk, melyek még nincsenek jelen. A piaci szereplők összefogott közreműködése révén új szolgáltatás csomag alakul ki, amivel nő a város iránti érdeklődés. Járulékos haszon, hogy javulni fog a köztisztaság és a közbiztonság is.” – emelte ki a forgalomcsillapításra és rehabilitációra koncentráló program néhány lényeges pontját Ikvai-Szabó Imre, főpolgármester helyettes.
Köz- és magánpartnerek finanszírozásában valósul meg a Budapest Szíve: a Fővárosi és a Belváros-Lipótvárosi Önkormányzat együttműködése mellett konzorciális partnerként részt vesz a programban többek között a BTH Budapesti Turisztikai Szolgáltató Kft., és a piarista rend is. Példaértékűnek nevezte Ikvai a Kammermayer teret és a Fashion streetet, melyek további megerősődése várható a programtól, követendő mintaként pedig Berlint és Barcelonát említette. A civilek és lakossági fórumok bekapcsolódására apelláló beruházás a későbbiekben önszabályozó, önmenedzselő jelleggel tartja fenn magát.
„Pozitív bevándorlás indult meg az elmúlt években. Évi 5-6000 ember jön vissza a fővárosba, mert az életminőség egyre többet kínál. A mellett, hogy a ránk hagyott örökséget megőrizzük, fontos számunkra, hogy sok modern elemet tartalmazzon a Budapest Szíve Program, mint például interaktív homlokzatok kialakítása a Sütő utcában. Egy város alapvető értéke a lakosság. Rájuk és nekik kell építenünk a programot.” – zárta Ikvai.