szerző:
Haulitus Anikó
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem csoda, hogy a piskóta az egyik legkedveltebb sütemény, hiszen számtalan variációja van a napközis kockától a rafinált tekercsekig. Az alaptészta felhasználását, ízesítésének lehetőségeit csak a fantáziánk határolhatja. Feltéve, ha ismerünk pár egyszerű tippet, trükköt, fortélyt, hogy a piskótánk tökéletesen sikerüljön.

A piskóta nagyon könnyen elkészíthető, de kényes tésztafajta. Ha nem bánunk vele megfelelő odafigyeléssel, akkor bizony megbosszulja magát: összeesik, nem lesz könnyed, és ha tortának szánjuk, képes a középen csúfosan felpúposodni, amit aztán különböző fondorlatokkal lehet csak helyre hozni. Érdemes tehát figyelmezni pár tanácsra, hogy a piskótatésztánk szinte mindig tökéletesre sikeredjen. Ha pedig netán előfordulna, hogy mégsem,akkor  még mindig menthetjük,ami menthető. Ezért nem is érdemes előre felkonferálni a sok édesszájú családtagnak a készülő süti nevét, legyen az meglepetés…mert az elrontott piskótatésztából készülhet akár trüffel, de somlói galuska is. Ha így állunk neki, nem szegheti kedvünket semmi.

Tippek, fortélyok

Az igazán finom piskótatészta titka a habkönnyű állag. Ennek lényeges eleme, lazítóanyaga nem más, mint a tésztába kerülő levegő. Ez a tojássárgája keverésekor és a tojásfehérje kemény habbá verésekor kerül a tésztába, így ne sajnáljuk ennél a lépésnél az időt és energiát. Érdemes arra is ügyelni, hogy a tojás ne legyen teljesen hideg, a tészta készítése előtt fél-egy órával korábban vegyük ki a hűtőből.

Aréna 2000

A tojásfehérje habja akkor lesz igazán kemény, ha nem kerül bele egy cseppnyi sem a tojássárgájából. Ha elektromos mixerrel dolgozunk, akkor először alacsonyabb fordulatszámon kezdjük a habverést, és ha már fehéredni, habosodni kezd, akkor kapcsoljunk magasabb fordulatszámra. A tojásfehérje keményebb lesz, ha csipet sót, vagy egy csepp ecetet, esetleg citromlevet adunk hozzá.

A tojássárgáját mindig keverjük simára, és így forgassuk bele óvatosan a tojásfehérje habba (semmiképpen nem fordítva, mert úgy több levegő szökik el a habból). Ugyancsak a tészta könnyedségét fokozza, ha a szárazanyagot – lisztet, porcukrot, esetleg kakaót – átszitáljuk, és így kerül a tésztába. A tészta magasabb lesz, ha az egy evőkanál liszt helyett egy evőkanál étkezési keményítőt teszünk a tésztába. A piskóta nem a sütőportól lesz magas és könnyed, hanem, mint már említettük, a tésztában található levegőtől. Persze adhatunk hozzá egy csipet szódabikarbónát – ez hozzásegíthet ahhoz, hogy a tészta a sütőben ne essen később össze. A lisztet óvatosan forgassuk a tojásos keverékbe, hogy a levegő ne illanjon el a tésztából. Ezt egy fakanál segítségével tudjuk elérni (itt ne használjunk már elektromos mixert), és ne körkörösen, hanem folyamatosan az óramutató irányában haladva, félköríves mozdulatokkal keverjük át az egész tésztát.

Ha liszt mellett ízesítőként kakaópor is kerül a tésztába, és egy alap-piskótareceptet variálunk kedvünkre, akkor a kakaópor mennyiségével arányosan kevesebb liszttel dolgozzunk, különben a tészta túl tömör, fojtós lesz. Ízesíthetjük a tésztát különböző őrölt olajos magvakkal is, de mert a magvak tartalmaznak némi nedvességet, olajat, így ebben az esetben csak a felével csökkentsük a liszt mennyiségét, mint amennyi az őrölt olajos magból adagolt hozzávaló.

Ha elkészült a tészta, akkor ne hagyjuk állni, mert ilyenkor a levegő elillan belőle, és a tészta összeesik. Rögtön öntsük tepsibe, vagy tortaformába. Csak a forma alját kenjük ki zsiradékkal, az oldalát ne, különben a tészta nem lesz egyenletes, a közepe felpúposodik, és utána összeesik. Ha sütőpapírral béleljük ki a formát, akkor zsírozni sem kell, és simább, szebb színű tésztafelületet kapunk.

A formába öntött tésztát 180 fokra (légkeveréses sütőnél 150 C, gázsütőnél 2-3 fokozat) előmelegített sütőbe tesszük. A legjobb, ha a sütőt már akkor bekapcsoljuk, amikor elkezdjük a tésztát összeállítani. A sütési idő nagyjából 25-30 perc, így a sütési idő felénél kapcsoljuk 10-15 fokkal alacsonyabb  hőmérsékletre a sütőt. A sütő ajtaját ne nyitogassuk, mert a piskóta huzatot kap, „megfázik” és összeesik. Ha üvegajtós sütőnk van, egyszerűbb a dolgunk, mert könnyebb meglesni az emelkedő tésztát. Akkor jó, ha már elválik a tészta a tepsi vagy tortaforma oldalától, feljött és aranybarna a teteje.

Ha megsült a piskóta, akkor ne vegyük ki rögtön a sütőből, hanem félig nyitott sütőajtó mellett hagyjuk pihenni 15-20 percig. Csak ezután vegyük ki, és tegyük sütőrácsra vagy rostélyra, hogy a tésztát minden oldalról érje levegő, így nem válik nedvessé, ragacsossá egyik oldala sem. Ha tortalapot sütöttünk, és a teteje mégis felpúposodott, akkor fordítsuk meg a tortaformát, és így hűtsük ki a tésztát. Így a tészta alja – ami biztosan sima – került felülre.

Ha piskótatekercset készítünk, akkor vékonyabb tésztát süssünk, sütőlapra elosztva a masszát, és a kész tésztát helyezzük egy tiszta, nedves konyharuhára még melegen, óvatosan tekerjük fel sütőpapírral együtt. A sütőpapír magába szívja a hőtől keletkező nedvességet, így a tészta nem ázik el. A feltekerést ismételjük meg kétszer, háromszor, majd a tésztát összetekerve hagyjuk kihűlni. Így ha kihűlve megtöltjük, akkor sem fog eltörni. Csak teljesen kihűlt tésztát töltsünk meg krémmel, különben a krém megolvad.

A piskótatészta 3 alapvető hozzávalója a tojás, és a cukor és a liszt, ezek aránya 1:1:1, azaz 6 tojás, 6 evőkanál cukor, 6 evőkanál liszt. Ez az alap piskótatészta. Az alaptészta ismert variációja még a vajas piskóta és a vizes piskóta. A vajas piskóta úgy készül, hogy 6-6-6 arányú piskótatészta receptjéhez 10 deka vajat adunk, amit habosra keverünk a cukorral, majd hozzáadjuk a tojássárgáját és a keményre vert tojáshabot. Ettől a lépéstől már megegyezik az elkészítés az alaprecepttel.

A vizes piskóta a 6-6-6 arányú alapreceptet alapul véve úgy készül, hogy 6 tojáshoz 6 evőkanál cukrot és 6 evőkanál vizet adunk, és a lisztet emeljük 8 evőkanálra. A tojássárgájákat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk kanalanként a vizet meg 1 teáskanál szódabikarbónát, és legalább 10 percig keverjük. Innen megegyezik a többi lépés az alap piskótatészta receptjével.

Bármelyiket ízesíthetjük gyümölcsdarabokkal, csokoládés, vaníliás, túrós krémmel ízlésünknek megfelelően. Ha zamatosabb, lédúsabb gyümölcsöt teszünk a tésztába, akkor hempergessük meg zsemlemorzsában, így nem fog lesüllyedni a tészta aljára, és nem lesz vizes a gyümölcs körül a tészta. Egy remek tészta, több tucat nagyszerű sütiféle. Nem marad más, mint elkészíteni egy kiválasztott receptet és a végén bezsebelni az elismerést

Alap piskótatészta

Hozzávalók:

  • 6 tojás
  • 6 evőkanál cukor
  • 6 evőkanál finomliszt
  • Egy csipet só

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A tojások sárgáját és fehérjét különválasztjuk. A tojás sárgákat a cukorral elektromos mixerrel habosra keverjük. A tojásfehérjéhez hozzáadunk egy csipet sót, és kemény habbá verjük. A kemény tojásfehérje habot óvatosan keverjük hozzá kézi habverővel a cukros tojássárgájához. A tojásos keverékhez szitáljuk hozzá a lisztet, és óvatosan forgassuk bele egy fakanál segítségével. A tésztát öntsük sütőpapírral kibélelt tepsibe. Süssük kb. 25 percig. A sütő ajtaját nem szabad kinyitni, különben a tészta összeesik. Mielőtt kivesszük, érdemes tűpróbát végezni. A tésztához, ha már a tepsibe öntöttük, szétszórva dobhatunk gyümölcsöt, apróra vágott csokit. Készülhet az egyik fele kakaósan, és márványozhatjuk is a tésztát.

Túrókrémes piskótatekercs

Aréna 2000
  • 1 csomag vaníliás pudingpor
  • 3 dl tej
  • 50 dkg tehéntúró
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 3 dl tejszín
  • 20 dkg porcukor
  • 1 csomag habfixáló

Az  alaprecept szerint elkészítjük a tésztát, és egy sütőpapírral kibélelt sütőlapon szétterítjük. 180 fokra előmelegített sütőben csak 10-12 percig sütjük, mivel vékony a tészta. Ha megsült, még melegen egy nedves konyharuhára fektetjük, és feltekerjük. Hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, akkor széttekerjük, vékonyan megkenjük sárgabaracklekvárral, majd a túrókrémmel. Óvatosan feltekerjük és a tetejét meghintjük porcukorral.

Túrókrém:

A pudingport a tejjel sűrűre főzzük. Hozzáadjuk az áttört tehéntúróhoz, majd a porcukorral, a vaníliás cukorral, a citromhéjjal jól elkeverjük. A habfixálóval felvert tejszínhabot óvatosan beleforgatjuk.

Csokoládés piskótatorta ganache krémmel

Ganache-krém:

  • 5 dl tejszín
  • 40 dkg étcsokoládé
  • A torta tetejére:
  • 10 dkg durvára reszelt étcsokoládé

Készítsük el az alapreceptet annyi változtatással, hogy 2 evőkanál kakaót és 4 evőkanál lisztet adunk a tésztába. Öntsük egy sütőpapírral kibélelt kapcsos tortaformába és tegyük 30-35 percre 180 fokos előmelegített sütőbe. Ha meghűlt, hagyjuk kihűlni. Vágjuk ketté. Osszuk a ganache-krémet 3 részre. Az egyik adaggal töltsük meg az alap torta közepét, helyezzük rá a másik lapot. A második adag krémmel kenjük meg a torta tetejét, a harmadikkal pedig a torta oldalát. A torta tetejét és oldalát hintsük meg durvára reszelt csokoládéval vagy csokoládéforgáccsal.

Ganache-krém: a tejszínt melegítsük fel. Mielőtt felforr, vegyük le, és tegyük hozzá az apró darabokra tört étcsokoládét. Addig keverjük, amíg a csokoládé teljesen elolvad. Tegyük minimum 2 órára hűtőbe. Ezután vegyük ki, és elektromos habverővel verjük kemény habbá. Ez 10-15 percet is igénybe vehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Haulitus Anikó Élet+Stílus

A tökéletes narancslekvár – recept

Igenis szezonja van a befőzésnek. Téli napokon felér egy hangulatjavító fényterápiás tréninggel, ha narancslekvárt készítünk. Az angolok kedvenc lekvárja nemcsak a reggeli pirítóshoz, kalácshoz, de szárnyashúsokhoz is kiválóan passzol.

Haulitus Anikó Gasztro

A tökéletes császármorzsa – recept

Egyszerű és nagyszerű. Ezzel még maga Ferenc József is egyetértene – hiszen ő császári fenségének is a kedvence volt a császármorzsa.