szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hideg van, hamar sötét van, amúgy sincs időm - kifogások a javából, de ismerősek mindenkinek, akik ilyentájt nem bírják rávenni magukat a szabadban űzött sportokra. Így megtelnek a konditermek, csakhogy másokat meg az itteni zsúfoltság vagy a (beképzelt?) vizslató tekintetek zavarnak. Kinn vagy benn? És hogy lesz üzlet a harmadik variációból, ha nem veszünk, inkább bérlünk futópadot?

„Nálunk most van az igazi szezon, hiszen ilyenkor az emberek többsége a szabadtéri sportolást már nem vállalja be a hideg miatt. De egyébként is nehezebb ilyentájt mozogni, rövidebbek a napok, sötétben nehezebben mozdulunk ki, viszont ha el is jutunk konditerembe, azok pont ezért sokszor túlzsúfoltak” – mondta a fitneszgépek bérbeadásával foglalkozó Virtness Centrum ügyvezetője Tóth Zoltán.

Szerinte utóbbi az egyik érv, ami miatt sokan úgy döntenek, inkább beszereznek otthonra valamilyen komolyabb sporteszközt. „Rendszeresen halljuk, hogy arra panaszkodnak, a termekben várni kell a gépekre, míg másokat az tart vissza az ilyen helyektől, hogy szégyenlősek. Viszont nem biztos, hogy mindenki megengedhet magának egy többszázezres készüléket, vagy ha mégis, akkor először szeretné kipróbálni. Nagyon sokan először így tesztelik a gépet, és egyben magukat, és miután pár héten át megtapasztalják, milyen, amikor saját lakásukban rendelkezésre áll mondjuk egy futópad, akkor már el tudja dönteni, beruházzon-e rá” – magyarázta. Furcsának tűnhet, de olyan ügyfeleik is vannak, akik inkább éveken át folyamatosan bérlik a fitneszgépet. „Megszeretik, ezért ragaszkodnak hozzá, mégsem vesz sajátot, mert fontos számára az a biztonság, hogy ha bármi van a gépünkkel, akkor mi javítjuk, illetve kicseréljük” – mondta Tóth Zoltán.

AFP / DAP / Markus Scholtz

A sláger az ilyen szolgáltatásoknál a futópad, de kölcsönözhető még szobabicikli, lépcsőzőgép, evezőpad vagy akár ellipszistréner is. Általában 4-6 hetes szakaszokra lehet hazavinni – technikailag magával a céggel kiszállítatni – a kondigépet, hiszen a leggyakoribb konstrukció, hogy ekkora időtartam után már kezdvezményesebb áron fut a bérlet. A többség ezért hosszabbít, és végül több hónapig megtartja a gépet. A nappali magányában bátrabban belevágó teljesen kezdőtől kezdve a legkülönfélébb motivációval vágnak bele emberek, állítólag olyanok is akadnak, akik egy komoly maratoni felkészülésre veszik igénybe a mindig elérhető, saját futópadot.

Az egyik fő célcsoport természetesen a kismamák, illetve kisgyerekes anyukák köre, akik amúgy is nehezebben tudnak otthonról kimozdulni, másrészt szeretnék sporttal fogyni/újra formába lendülni. Nehezítő körülményként talán csak a szomszédkérdés vetődik fel, mert a nagyobb, komolyabb gépek egy vékony födémmel épült társasházban hangosak lehetnek, de rendszerint előre tisztázzák, hova/hányadik emeletre kerül a futópad.

A közeg is lehet motiváció

Az edzőtermi sportolásnak azonban másfajta előnyei vannak a bérléssel szemben Orisek István, az Oxygen Wellness Központok marketing vezetője szerint. „Nagyon sokan a társaság miatt járnak edzőterembe, ez így egy komplett kikapcsolódás, találkozni másokkal, beszélgetni, beülni utána egy szaunára is. Ezt bizonyítja, hogy sok olyan vendégünk van, akinek van otthon futópadja, mégis rendszeresen eljár hozzánk” – mondta, ahogy fogalmazott, „enni is lehet otthon, mégis jó elmenni, kimozdulni egy étterembe”.

A közeg ráadásul inspirál, az edzőteremben hasonszőrű emberek társaságában lehet sportolni. „Persze aki inkább befelé forduló típus, vagy nem szereti az edzőtermek világát, az választhatja ezt a másik megoldást” – tette hozzá.

AFP / Bernd Vogel

Másik előnyként a sportközpontok professzionális hátterét emelte ki, mint mondta, a gépparkokat náluk folyamatosan karbantartják, a használatukhoz pedig mindig kéznél van a képzett személyzet. „Lehet, hogy ott van a futópad, de valakinek kell a segítség, hogy mennyit, milyen fokozaton fusson, ha meghúzódott mit csináljon” – sorolta.

Elfogytak a bérelhető gépek

Az időjárást azonban pontosan ugyanúgy megérzik, mint a bérléssel foglalkozó cégek, ahogy 15 fok alá megy a kinti hőmérséklet, sokan váltanak az indoor sportra. „10 fok alatt pedig még sok fanatikus futó is átáll a futópadra, így nálunk március végéig ez az igazi szezon” – mondta.

Az Arnold Gold Sport is foglalkozott korábban futópadok, sífutó gépek, illetve edzőkerékpárok bérbeadásával, de ez a szolgáltatásuk jelenleg szünetel. Nem azért, mert ne lett volna rá igény, de elsősorban konditermi gépek gyártásával, forgalmazásával foglalkoznak, így nem ez a fő profiljuk – mondta a hvg.hu-nak Straub Tamás, a cég vezetője. A bemutató termekben lévő, illetve elfekvő gépeket adták ki korábban heti bérlésre 3-5000 forintos áron, hogy ne csak álljanak, ezek viszont idővel elfogytak. „Sok esetben maguk a bérlők vásárolták meg ezeket, hiszen így ki tudták próbálni, bevált, ezért megvásárolták” – tette hozzá.

Nem kell figyelni a göröngyökre, kutyákra, szatírokra?

A futópad kérdés fragmentálja a futni szeretők társadalmát – derült ki körkérdésünkből. A hvg.hu szerkesztőségén belüli, nem reprezentatív, de tanulságos minifelmérés alapján a következők szólnak egyik, illetve másik mellett:

  • Többségi vélemény, mint legfőbb ok: kinn ilyenkor túl hideg van, inkább futópad.
  • „Gépen annyit futok, amennyit épp birok, nem gáz hazajutni, mint a szigetkör felétől.”
  • „A futópad előnye, hogy beállítom a megfelelő programot, ami nem hagyja, hogy lassuljak. Jobban motivál az automatikussága miatt, és a legtöbb helyen lehet közben nézni a tévét, vagy zenét hallgatni”.
  • „A 3. emeleten lakom, a szomszédokat nem fárasztanám egy futógéppel”.
  • „Ha otthon van, akkor úgysem használja az ember”.
  • „Futógépen csak akkor, ha van hozzá jó konditerem - üvöltő technó mellett esélytelen a futás”.
  • „Egyszerű: azért nem futok az utcán, a szabadban, a természetben, a Margitszigeten, stb., mert félek. Sok a rémtörténet, nem csupán a sajtóból, hanem a baráti, ismerősi körből. mert mikor van ideje futni az embernek? Este leginkább, akkor meg sötét van. Az edzőterem viszont biztonságos, ha esetleg le is esnék róla, ott van egyből a személyzet, aki segít. Terepen zenét sem merek hallgatni futás közben”.
  • „Otthonra tuti nem kéne futópad, mert el sem férne”.
  • „A szabadtéri futással az a bajom, hogy este rosszul látok, illetve 10 fok alatt már nagyon nem mindegy, hogy dolgozik az izom, könnyű lesérülni, nőként meg nyilván jobban is kell vigyázni (lásd felfázás). Nyáron pedig a hőgutát is meglehet úszni a futópaddal”.
  • „Egy térdműtét után szoktam rá a gépre, amikor mozogni már lehetett, sőt kellett, de terepen futni még nem. Kisgyerekes ismerősöm azért szereti, mert nem kell megoldani a gyerekfelügyeletét, addig, míg ő edz”.
  • „Otthonra akkor vennék, ha nagyobb lenne a lakás”.
  • "Gépen látod, hol tartasz, a kiírt kalóriák pedig felérnek egy olimpiai éremmel - még akkor is, ha fogalmad sincs, hogy ez hány darab csokis fánk."
  • "A helyigény miatt nem nagyon tervezem a vásárlást, de nem zárkóznék el. Az ára valószínűleg elég magas, főleg ha onnan nézzük, hogy a rakpartra lemenni ingyér van. Időben mindenképp hasznos lenne, mert egy rendes futással azért elmegy egy óra, ami munkanapokon nem vállalható. Így meg ha be kell segíteni otthon, csak lepattannék a szalagról és mennék mosogatni".
  • „Jobban tudok iramot futni illetve nem kell figyelnem az útra (göröngyökre, szatírokra, kutyákra).”

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!