szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 82 éves Ken Loach egy a szélsőjobboldal megfékezésének témájában tartott londoni konferencián vett részt. Orbán Viktor menekültpolitikájáról a Mércének adott rövid interjújában beszélt.

A kétszeres Arany Pálma-díjas filmrendező, az Én, Daniel Blake, a Felakavar a szél és a Szesztolvajok alkotója közismert munkáspárti kötődéséről, szociális érzékenységű filmjeiről, neorealista munkái többségében a hatalommal harcoló munkásosztályba tartozó emberekről szólnak. Így annyira nem meglepő, hogy a magát szocialistaként definiáló Ken Loach mondta a nyitóbeszédet egy olyan konferencián Londonban, amelyet a szélsőjobboldal megfékezésének témájában tartottak.

A rendező a beszédben úgy fogalmazott, hogy „a média túl puhán kezeli a szélsőjobboldaliakat, így túl sok műsoridőt szán a kitalált karaktereikre”- idézi őt  a Mérce. Loach szerint a rasszizmus, a feketék, a muszlimok és a zsidók elleni gyűlöletkeltés valójában a nagyvállalatok érdeke, a nagy cégek osztják meg a társadalmat a rasszizmussal.

A fajgyűlölet - mint fogalmazott - undorító és viszolygunk tőle, de "mindezek mögött ott állnak a nagyvállalatok és az érdekük, hogy a termelést, az árak felbecsülését és az árucserét saját kezükben tartsák. Ők minden mögött az igazi ellenség.”

A Mérce megkérdezte a rendezőt, hogy mit gondol arról, hogy Orbán Viktor az antiszemitizmus vádját hozta fel az ellenzékkel, a „szélsőbaloldallal” szemben. Loach szerint az antiszemitizmus vádja nagyon mérgező, ha nem igaz. "És az ilyesmi Izrael érdekeit is szolgálja, amelyet ugyanolyan szélsőjobboldali – Benjamin Netanjahu – kormányoz, mint amilyen Trump Amerikában. Így tehát kettős funkciója van. Az antiszemitizmussal való alaptalan vádaskodás általában felülír minden kritikát Izrael ellen, és ennek természetesen nem szabadna megtörténnie."

Szerinte az Unió képtelen volt megvédeni a menekülteket. "Megengedték néhány kelet-európai államnak hogy valóban rasszista hozzáállással kezeljék a problémát" - mondta arra a kérdésre, hogy szerinte változtatott-e a 2015-ös menekültválság azon, hogy korábban Orbán Viktor marginális figuraként volt számon tartva az európai politikában.

Úgy gondolja, hogy nyilván segítenünk kell a szükséget szenvedőknek, de a végső válasznak a menekültek országainak az újraélesztése, újbóli felvirágoztatása kell, hogy legyen.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!