szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új epizóddal jelentkezik az UNICEF Magyarország podcast- és videósorozata, az Így lettem. Mészáros Antónia ezúttal Polgár Judit nemzetközi sakknagymesterrel beszélget szokványosnak egyáltalán nem mondható gyerekkoráról.

Polgár Judit a sakktörténet legjobb női sakkozója, ő volt az első nő, aki a legjobb 10 közé került az abszolút világranglistán, aki a férfiak között világbajnokságon vett részt, és aki Európa-bajnokságon abszolút kategóriában érmet szerzett. Harmadik lánygyermekként született abba az érdekes nevelési kísérletbe, amelybe pedagógus szülei vágtak.

A módszer alapja, hogy egyetlen speciális területre összpontosít kora gyermekkortól kezdve. Judit és nővérei esetében ez a terület a sakk volt. Arról, hogy milyen volt így felnőni, Mészáros Antóniának mesélt az UNICEF Magyarország Így lettem című podcast- és videósorozatában.

„Apu úgy gondolta, hogy ezzel a módszerrel tudja nekünk legjobban biztosítani, hogy sikeresek és boldogok legyünk és hogy kitörjünk abból az egyszerű életformából, amiben éltünk. Végül tényleg igaza lett, de ehhez nagyon nagy elszántságra volt szükség a részéről. Fanatikusan hitt abban, hogy csak ez az út létezik, és ez segített nekünk átvészelni a legnehezebb időszakokat is.”

A nehéz időszakokban nem csak Judit szüleinek kellett megküzdenie a kételkedőkkel, de neki és a nővéreinek is, mert rajtuk magukon is sokszor számonkérték a kívülállók, hogy „miért nincsen rendes gyerekkoruk”. Ezt akkor nagyon nehezen élték meg.

„12 és fél éves voltam az első olimpia után, és amikor hazatértünk az aranyérmemmel, csak záporoztak rám a cinikus, rosszindulatú kérdések. Mit válaszoltam volna? Mondtam volna, hogy nincs gyerekkorom, de most nyertem aranyérmet?”

Bár iskolába nem jártak, mégsem érezték magukat magányosnak. Egymás támaszai és szövetségesei voltak, nagyon szoros kapcsolat alakult ki a nővérek között. A nap minden percét együtt töltötték, napi 8–10 órát sakkoztak, miközben az asztal másik oldalán nagymesterek váltották egymást. A versenyek kapcsán idővel az egész világot bejárták és megtalálták azokat a közösségeket is, ahol igazán otthon érezhették magukat.

„A határon túli utazás, a repülés akkoriban kuriózumnak, sokak által irigyelt dolognak számított. Nekünk egyfelől természetes volt, ugyanakkor éreztük, hogy ez valami különleges.”

A gyerekkori élményein túl Judit arról is mesélt Mészáros Antóniának, hogy mikor érezte először azt, hogy levetkőzte magáról a csodagyerek szerepet, hogy milyen változást hoztak az életébe a gyerekei, és hogy végül miért nem választotta egyik Polgár lány sem azt az utat a saját gyermekei számára, ami őket világhírűvé tette.

Így lettem

Az Így lettem minden szerdán új epizóddal, egy újabb gyerekkor felidézésével jelentkezik a műsor oldalán, az UNICEF Magyarország YouTube-csatornáján és Spotify-on. Az első adás vendége Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus volt, a második Istenes Bence, a harmadikban Palya Bea mesélt emlékeiről. Később Halász Judit és Szlávik János voltak a vendégek, majd Zwack Sándor, Fördős Zé és Kovács András Péter mesélt gyerekkori élményeiről. A velük készült beszélgetések megtekinthetők és meghallgathatók az említett felületeken.

Eszébe jutottak a szülei, a testvérei, egy régi tanára, edzője, barátja, szomszédja, vagy más kedves ismerőse, aki sokat tett önért vagy fontos volt önnek gyerekkorában? Valaki, aki hatással volt az életére? Üzenje meg neki, hogy gondol rá – egy virtuális UNICEF képeslappal!

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!