szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Sokan megijedtek a nagy számban előforduló pókoktól a Heves megyei Tarnazsadányban. A polgármester a Facebook-on írt a riadalomról. A kérdéses fajtákról, a szongárai és a pokoli cselőpókról azonban kiderült, hogy bár megfogva őket haraphatnak, de veszélytelenek az emberre, ráadásul védettek is.

Tömegesen előforduló pókok miatti riadalomról írt még szerdán Facebook-oldalán a tarnazsadányi önkormányzat. Mint írták, a település közepén lévő az aszályban kiszáradt tó környékén “a pókok a lakóházak udvarán de még egyes lakóházakban is előfordultak”. Megjelenésük hátterében a szárazság és az aszály állhat.

Az ügyben megkeresték a helyi kormányhivatal természetvédelmi osztályát, ahonnan jelezték, hogy a kérdéses pókfélék – bár nevük vészjósló – nem jelentenek veszélyt az emberre, és a pusztításuk indokolatlan, sőt tilos is, hiszen védett állatok – írta pénteken a Heol.hu.

A kérdéses pókfajták – a szongáriai cselőpók és a pokoli cselőpók – a farkaspókfélék családjába tartoznak, és ebben az időszakban zajlik párzási időszakuk.

Arra figyelmeztetett a hivatal, hogy a lakásokba tévedt pókokat senki ne vegye kézbe, mert harapásuk fájdalmas lehet – leginkább a darázscsípéshez hasonlít. Azt javasolják, hogy borítsanak rá poharat és egy papírlapot csúsztassanak alá, majd úgy tessékeljék ki őket a kerbe vagy árokpartra.

A szongáriai cselőpók egyébként Magyarország legnagyobb pókfaja, a nőstények testnagysága akár a 4-4,5 centimétert, lábaik fesztávolsága pedig a 10 centimétert is elérheti - írta róluk tavaly a Kiskunsági Nemzeti Park honlapja.

Borítóképünk illusztráció, egy tavalyi felvétel egy szongáriai cselőpókról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!