szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Sőt ha biztosra menne, inkább ne is tűzijátékozzon, akkor az állatokat is megkíméli.

A szilveszter éjjeli tüzek megelőzhetők lennének, ha mindenki betartaná a pirotechnikai eszközök használati szabályait – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).

A katasztrófavédelem egyrészt arra emlékezteti az embereket, hogy a szilveszteri tűzijátékokat szabadtéren lehet felhasználni, saját kertből vagy közterületről indíthatók, de a társasház ablakából és erkélyéről nem. Másrészt felhívja a figyelmet arra is, hogy

senki ne vásároljon tűzijátékot aluljáróban, piacon vagy »csomagtartóból«, mert azok tűzvédelmi szempontból nem megfelelők.

A szilveszteri tűzijátékokat december 28. és 31. között lehet legálisan beszerezni, jellemzően plázák, nagyobb üzletek parkolóiban felállított konténerekben, amelyeket a katasztrófavédelem is ellenőriz. Mivel minden évben előfordul, hogy autóban felejtett és idő előtt elindult tűzijáték miatt ég ki egy jármű, az OKF azt tanácsolja, hogy a pirotechnikai eszközök ne maradjanak a kocsiban vásárlás után.

A tárolásukkal kapcsolatban ezekre érdemes odafigyelni:

  • tűzijátékot nem szabad a fűtés és a tűzhely közelébe tenni, mert a melegtől idő előtt működésbe léphet;
  • semmiképpen nem szabad benzinnel, gázolajjal, hígítóval és más éghető anyagokkal együtt tartani;
  • felhasználásig el kell zárni a legálisan vásárolt pirotechnikai eszközöket is, mégpedig napfény-, pára- és vízmentes helyre, ahol a gyerekek, háziállatok nem férhetnek hozzá.

Kevesebb helyen és sokkal drágábban lehet idén tűzijátékot kapni

Miután nemhogy fehér karácsonyunk nem volt, de inkább a melegrekordok megdőlése volt a kérdés, az év utolsó napja sem lesz egy cseppet sem télies, hiába érkezett most Magyarországra egy hidegfront.

A pirotechnikai termékek használati utasítása részletesen tartalmazza, hogy hol kell meggyújtani, milyen irányba fog működni és mekkora védőtávolságot kell tartani tőle. Ezt mindig be kell tartani – figyelmeztet a katasztrófavédelem, és hozzáteszi, hogy

  • soha ne irányítsuk emberre, állatra, növényre, járműre, vagy épületre;
  • erős szélben ne tűzijátékozzunk;
  • a rakétákat ne indítsuk fák, vezetékek alól vagy közvetlenül épületek mellől.

Arra is figyelmeztetnek, hogy az elhasznált tűzijátékok még forró maradványait nem szabad rögtön a kukába dobni, mert tüzet okozhatnak. Petárdázni, ahogy a korábbi években, idén is tilos, és a petárda birtoklása is tiltott.

A kutyatartóknak javasolják, hogy ne kössék meg az ebeket, inkább engedjék be őket a lakásba. Szilveszter éjszaka a robbanások zajától kétségbeesett kutyák sokasága elszökik, beszorul, beesik valahova. Gyakran a tűzoltóknak kell kiszabadítaniuk a bajba jutott állatokat.

Vannak, akik rettegnek az augusztus 20-i tűzijátéktól

Az ünnepi időszak evolúciós és neurobiológiai szempontból is jóval több, mint hogy egybegyűlünk, lakmározunk és új évet köszöntünk. Fizikai és lelki értelemben is egymásra hangolódunk a társainkkal, a csoportunkkal.

Szilveszter éjjel az év többi napjához hasonlóan 2000 tűzoltó lesz készenlétben 500 járművel. Ha tüzet, bajba jutott embert, állatot lát valaki, hívja a 112-es segélyhívó számot.

Az újévben is segít hazajuttatni az elszökött kutyákat a Mol

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!