szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 78 éves zenészt kiskorúak ellen elkövetett szexuális bűncselekmények miatt korábban16 évre ítélték.

Büntetése felének letöltése után, pénteken szabadlábra helyezték Gary Glittert, akit 2015-ben 16 év börtönre ítéltek gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények miatt.

A hetvenes évek glam rock korszakában még világsztárként ünnepelt 78 éves angol rockveterán - akinek eredeti neve Paul Gadd - a vád szerint három gyermekkorú leány sérelmére követte el a terhére rótt bűncselekményeket 1975 és 1980 között. Glitter ellen gyermekek elleni nemi erőszak többrendbeli kísérlete, illetve tényleges nemi erőszak címén emeltek vádat, és a londoni Southwark kerület koronabíróságának esküdtszéke nyolc éve bűnösnek mondta ki az egykori énekest. A bíróság ezután rótta ki rá a 16 év szabadságvesztést.

A vádpontok egyike szerint Glitter 1977-ben egy 12 éves lánnyal szexuális kapcsolatot létesített, miután pezsgővel leitatta. Egy másik áldozata nyolcéves volt, amikor 1975-ben megpróbálta megerőszakolni. Glitter a per során végig tagadta a bűncselekmények elkövetését, és azzal vádolta egykori áldozatait, hogy kitalálták a szexuális támadásokról szóló történeteket.

Gary Glitter azonban már korábban is többször összeütközésbe került a törvénnyel pedofil bűncselekmények miatt. Vietnamban 2006-ban három év börtönre ítélték azzal váddal, hogy ottani villájában, illetve egy szállodában két 11 éves kislánnyal hált. A volt rocksztárt előzőleg, 1998-ban, egy brit számítógép-áruházban is őrizetbe vették, miután javításra bevitte személyi számítógépét, és az áruház technikusai több ezer, gyermekekről készült pornográf fotót találtak a gépre tárolva. Glittert annak idején fél év börtönre ítélték, de ebből csak két hónapot ült le.

Gary Glittert 2012-ben vették ismét őrizetbe gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények gyanújával. Az ellene indított eljárás annak a kiterjedt nyomozásnak a része volt, amelyet a Scotland Yard a BBC brit közszolgálati médiatársaságnál akkoriban kirobbant súlyos pedofilbotrány ügyében kezdett.

A vizsgálat előzményeként kiderült, hogy a BBC valaha legnépszerűbb könnyűzenei műsorvezetője, a 2011 októberében 84 évesen elhunyt Sir Jimmy Savile - aki rendszeresen gyermekműsorokat is vezetett - évtizedeken keresztül súlyos szexuális bűncselekmények sorát követte el gyermekkorú lányok és fiúk sérelmére. A Savile-ügy vizsgálata során került a hatóságok látókörébe Gary Glitter is, miután egy tanú elmondta, hogy látta, amint Glitter egy iskoláskorú lánnyal létesít szexuális kapcsolatot Savile öltözőjében a BBC londoni székházában.

Pénteken bejelentett szabadlábra helyezése után a londoni igazságügyi minisztérium szóvivője közölte, hogy Gary Glitter ezután is szoros rendőri felügyelet alatt marad. A BBC úgy értesült, hogy a volt énekesnek folyamatosan elektronikus nyomkövetőt kell viselnie. A szexuális bűncselekményekért elítélteknek az angol-walesi törvények alapján hatósági engedélyt kell kérniük, ha külföldre akarnak utazni, nem találkozhatnak felügyelet nélkül gyermekekkel, és a rendőrség internethasználatukat is korlátozhatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Oláh Krisztina Élet+Stílus

Pedofíliáért elítélték, majd felmentették: a bíboros halálában is olyan megosztó, mint életében volt

Nem sok egyházi személyről lehet elmondani, hogy áhítatos megemlékezések helyett többen inkább pezsgőt bontanának a halála után. George Pellnek azonban a katolikus egyházban befutott, irigylésre méltó karrierje mellett a nevéhez szorosan kötődő pedofilbotrányok miatt ezt is sikerült elérnie. Az ausztrál bíboros halála újra felszínre hozhatja a papi gyerekmolesztálások áldozatainak traumáját, ugyanakkor hozzájárulhat ahhoz, hogy a katolikus egyház tovább haladjon a Ferenc pápa által megkezdett úton, és egy nyitottabb és befogadóbb intézménnyé váljon.