Gonda Gréta
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Majdnem megfagyott a Börzsönyben egy nő, aki városi cipőben és szövetnadrágban indult kirándulni téli, havas, vörös riasztásos szélviharral tarkított körülmények között. Az eset nem egyedi, a hegyimentők, a meteorológiai és katasztrófavédelmi szolgálatok rendszeresen tesznek közzé elriasztó esetekről szóló híreket azért, hogy felhívják a figyelmet, miként ne induljunk kirándulni télen. A hvg.hu a Magyar Természetjáró Szövetség szakmai csapatának segítségével összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a téli túrázásokhoz.

A téli túrázás alapvető kockázata, hogy mindenből a „legekkel” kell kalkulálnunk: most van a leghidegebb, legsötétebb, legszelesebb időszak, így komoly veszélyforrást jelentenek a kihűlés, a csúszóssá váló ösvények miatti sérülések, valamint a korai sötétedés is. A kockázatokat ellenben minimalizálhatjuk, ha jó előre felkészülünk. Az első és legfontosabb teendő a ruhaválasztás: semmiképpen ne essünk abba a hibába, amibe például az a nő esett, akiről a román hegyimentő szolgálat tett közzé egy fotót, amint éppen a Fogarasi-havasokban, a 2500 méter magas Buteanu-csúcs felé vezető ösvényen papucsban túrázott.

Téli túrázás: Akkor fogjuk komfortosan érezni magunkat, ha indulás előtt, álló helyzetben kissé fázunk

A téli túrázáshoz rétegesen öltözködjünk: alapszabály, hogy legalább egy réteggel többet vigyünk magunkkal, mint amennyit indokoltnak gondolunk, és mindig legyen nálunk külső, vízálló réteg, lehetőleg egy héjkabát. Alatta hőmérséklettől függően két-három réteget célszerű viselni:

  • egy meleg aláöltözetet,
  • különösen hideg időben még egy közbülső hőszigetelő réteget,
  • végül egy külső, szélálló réteget, ami lehet softshell pulóver, esetleg (mű)pehelykabát vagy -mellény.
AFP / Lilian Cazabet / Hans Lucas

Az anyagot tekintve az első két rétegnek egy könnyű pehelykabát-softshell, klasszikus polár-softshell, hibrid középréteg-softshell vagy a gyapjútartalmú polár-pehelykabát párosítás előnyösebb, mint az ezeket mind tartalmazó, vaskos darab pusztán önmagában. A harmadik, legfelső réteg pedig az időjárási viszontagságok ellen véd, mint az eső vagy a szél, ezért legfelülre válasszunk vízhatlan és szélálló kabátot.

A nadrágunk is legyen meleg és szélálló, mondjuk egy bolyhosított belsejű, softshell alapanyagú, amelyen az ülep, a térdek és a lábszárvégek belső felületei egyaránt erősítettek, viszont, amennyiben nincs kifejezetten téli túranadrágunk, ez alá is vegyünk aláöltözetet. Vigyünk sapkát, kesztyűt, esetleg sálat is. Az MTSz szakértői szerint fontos szempont, hogy olyan ruhadarabokat válasszunk, amelyekben könnyű mozogni, és „lélegző” anyagból készültek, tehát kifelé elvezetik a testünktől az izzadságot.

Készüljünk fel arra is, hogy a testünk mozgás közben rengeteg hőt termel, ezért akkor fogjuk komfortosan érezni magunkat, ha indulás előtt, álló helyzetben kissé fázunk.

Emellett, ha intenzívebb túrán veszünk részt, érdemes egy-egy száraz garnitúrát (aláöltözetet, pulóvert, zokit) is magunkkal vinni, ugyanis, ha megérkezünk valahová (pl. egy buszmegállóba), ahol még várni kell a hidegben, az átázott, izzadt ruhánkban, akkor könnyen kihűlhetünk.

Ami a lábbelit illeti, a hazai terepek többségére más évszakokban bőven elegendő a könnyű, jól tapadó terepfutó cipő is, télen azonban mindenképpen vízálló, lehetőleg bélelt, magasszárú bakancsban induljunk túrázni, amit előzőleg bejárattunk, különben a legrosszabbkor kezdheti el törni a lábunkat. Ajánlott a kamásli is, hogy a sár és a hólé ne juthasson be a cipőnkbe. Ami a zoknit illeti, mindenki másra esküszik, de a térdmagasságig érő, kifejezetten téli túrázásra készült, nem gyűrődő, vastagabb darabok a legpraktikusabbak, és mindig vigyünk magunkkal egyet tartalékba – ezt felvehetjük akkor, ha az első önmagában nem bizonyul elég melegnek, vagy menet közben átázik. Hideg körülmények között a gyapjúzokni a legjobb, de akár több zoknit is húzhatunk, ha befér a bakancsunkba. Ezt is célszerű indulás előtt, már otthon kipróbálni.

AFP / GUIZIOU FRANCK / HEMIS.FR

Téli túrázás során mindig a legrosszabbra készülni

Bár Magyarországon nincsenek magas hegyek, ahol a gyors időjárás-változás drámai következményekkel járna, nem árt az óvatosság és a természet erejének mindenkori tisztelete. Az MTSz szakértői szerint "alapvetően a természetet járva érdemes mindig a legrosszabbra készülni, miközben a legjobbat reméljük. Téli körülmények sokszorozzák a nehézségeket, így a hideg, az utak csúszóssága, a sötétség, rossz látási viszonyok, könnyen okozhatnak kellemetlen meglepetéseket.” Készüljünk erre bevethető tartalékokkal:

  • plusz réteg ruházattal (egy vastagabb, kisméretűvé összehajtható kapucnis kabát, szélnadrág, hővédő fólia),
  • energiadús élelemmel,
  • az eljegesedett ösvények miatt pedig célszerű bakancsra/túracipőre húzható csúszásgátlót is magunkkal vinni, vagy egy biztos támaszt adó túrabotot,
  • egy fejlámpát pótelemekkel,
  • illetve tartalék tápegységet (powerbank) a telefonunkhoz.

A tartalékzokni, illetve réteg mellett télen különösen jól jön a túrabot is, amelyen megtámaszkodhatunk a csúszós részeken, emellett meglepően hasznos kiegészítő a cipőre rögzíthető „hómacska”, amely fémkarmaival megtart minket a fagyott talajon. Jól jön a termoszban lévő forró tea, azonban a megfelelő mennyiségű folyadék nélkülözhetetlen, és

egy-egy energiaszelet, csokoládé, szőlőcukor is jól jöhet, minden olyasmi, amivel könnyen és gyorsan tudunk energiához jutni.

Fontos, hogy ne hagyjuk otthon a mobiltelefonunkat sem, amivel szükség esetén segítséget hívhatunk. Ha már nálunk a telefon, akkor jó, ha az nem merül le, így ki tudjuk használni a készülék adta helyzet-meghatározás lehetőségét. Célszerű egy papírtérképet is magunkkal vinni, valamint terepen is használható applikációkat, például az ingyenes Természetjáró alkalmazást letölteni, amely segítségével offline is használhatjuk az adott terület térképét, így térerő híján is tájékozódhatunk a segítségével. Érdemes a túra előtt elmenteni a helyi erdészet és mentőszolgálat telefonszámát. Azonban az is fontos, hogy lehetőleg télen ne egyedül induljunk útnak, de legalább

küldjük el előre az útvonalunkat valakinek, hogy ha esetleg bajba kerülünk, a mentők tudják, merre keressenek.

AFP / Lilian Cazabet / Hans Lucas

Nagy nehézségbe ütközve inkább forduljunk vissza

A Magyar Természetjáró Szövetség szakértői szerint a téli nehézségeket figyelembe véve mindig rövidebb távval kalkuláljunk. Mint mondják, „legyen egy B-verziója is a túrának, ami az adottságokhoz mérten biztonsági, vészkiút alternatívát adhat. Nagy nehézségbe ütközve inkább forduljunk vissza, a biztos már ismert út felé, lemondva az útvonal végigjárásának erőltetéséről.”

Azonban, mint mondják, semmiképpen ne vágjunk neki olyan nagy távnak, amit más évszakban még nem teljesítettünk, és vegyük figyelembe, hogy télen sokkal lassabban tudunk haladni, különösen hóban, sárban. "Mély hóban gyalogolni meglepően strapás, a fagyott talajon pedig könnyű megcsúszni, ráadásul hidegben a szervezetünk több kalóriát éget el, ezért hamarabb elfáradunk." Legyünk tekintettel a szintkülönbségre is, illetve arra, hogy a száraz időben gond nélkül leküzdhető meredekebb szakaszok ilyenkor lefelé és felfelé is komoly nehézséget okozhatnak. A legjobb, ha olyan túrát választunk, amit már ismerünk, és az is előny, ha útba esik egy turistaház vagy étterem, ahova beülhetünk megmelegedni és feltöltődni.

túra kiválasztásakor vegyük figyelembe azt, hogy mi a túra nehézsége, és a szintemelkedés, ehhez mérten válasszunk távot és helyet. Fontos tudni, hogy egy könnyűnek mondott túra is nehézzé tud válni, ha pl. egy megáradt patak van útközben, vagy vizes, jeges sziklákon kell átmászni, ezért a túra nehézségét, mindig az adott időjárási körülményekkel együtt nézzük, és így válasszunk ki a nekünk megfelelőt.

Ha baj történik a téli túrázás során, hívjuk minden ilyen esetben a központi 112-es segélyhívószámot

Érdemes még indulás előtt több időjárás-előrejelzést összevetni, vagy egy ilyen appot (AccuWeather, Időkép, Időjárás, OMSZ Meteora és Radar) telepíteni a telefonunkra és a jelzéseit figyelni. Az MTSz szatértői azt tanácsolják, "extrém hideg, hirtelen kiadós csapadék, és főleg viharos szél kockázata esetén inkább ne induljunk útnak, mert a kimosott utak, leszakadó ágak, kidőlő fák óriási kockázatot jelentenek. Ugyancsak veszélyes lehet a hóval, jéggel, zúzmarával terhelt erdő, különösen erős szél esetén, mert az extra súly miatt bárhol, bármi letörhet, kidőlhet."

Mint mondják, abban az esetben pedig, ha baj történik, hívjuk a központi 112-es segélyhívószámot. "Eltévedésnél esetleg egy-egy olyan általunk ismert embert is hívhatunk, aki nagyon ismeri a területet és akár segíthet tanáccsal vagy információval. Ugyanakkor ezzel a lehetőséggel csak akkor éljünk, ha van elég idő és energia egy ilyen egyszerűbb megoldást alkalmazni."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!