szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Balta Flóris azt szeretné kideríteni, hogy pontosan mit jelent az új, panaszbejelentésről szóló jogszabály.

Önmaga ellen tett bejelentést egy transznemű aktivista az alapvető jogok biztosánál – írja a Telex. A lap szerint Balta Flóris ezzel arra a törvénymódosításra reagátl, amelynek értelmében a jövőben bárki panaszt vagy közérdekű bejelentést tehet az alapvető értékek és jogok magasabb védelmének elérése érdekében és a magyar életmód megvédéséhez fűződő közérdekre tekintettel.

Nem fricskának szánta a panaszt, a véleménynyilvánítási szabadságát gyakorolta ezzel – nyilatkozta Balta Flóris. Szerinte a házasság nem csak férfi és nő kapcsolata lehet, illetve nem csak ezen és a vérségi leszármazáson alapuló kötelékben lévők alkothatnak családot. Úgy véli, hogy a „születési nemnek megfelelő önazonosság” fogalma abszurdum, csak önazonosság van. Ha kívülről írják elő, hogy minek kell megfelelni, akkor az nem önazonosság.

A bejelentéssel azt szeretné elérni, hogy kiderüljön, pontosan mit jelent a panaszbejelentésről szóló jogszabály, és az LMBTQ közösségnek is üzenne: „nem kell megijedni annyira az állami intézményektől, hanem bízni kell a saját értékítéletünkben és tudni kell ellenállni”.

A lap megkereste az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalát, hogy megtudja, mit gondolnak a bejelentésről. A szervezet azt válaszolta, hogy a biztos az elektronikus rendszerbe benyújtott közérdekű bejelentések esetén vizsgálatot nem folytat. A törvényt a Magyar Közlönyben még nem hirdették ki, és a törvényjavaslat rendelkezései a törvény kihirdetése utáni 60. napon lépnek hatályba, tehát ekkortól alkalmazandók.

Az új törvény, amelyet Varga Judit igazságügyi miniszter és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtott be, az uniós vállalásokra és jogharmonizációs kötelezettségekre hivatkozva változtat a közérdekű bejelentéseket érintő 2014-es szabályozáson. Ennek értelmében azok ellen is panaszt lehet majd tenni az állami és önkormányzati szerveknél, akik kétségbe vonják a házasság és család alkotmányjogilag elismert szerepét, vagy a gyermekek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelem és gondoskodás, valamint születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát.

Újabb fronton védheti a kormány a „magyar életmódot" a parlament friss döntésével

A „genderpropaganda" ellen és „a magyar életmód" védelmében léphet fel új eszközzel a kormány. A parlament által elfogadott törvényt az EU-ra hivatkozva nemcsak a korrupciógyanú anonim bejelentését könnyíti meg, hanem azoknak a bepanaszolását is, akik kétségbe vonják „a házasság és család alkotmányjogilag elismert szerepét". Igaz, ennek nincs sok értelme, mert ez - még - nem bűn.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!