szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A trauma nem betegség, ezért nem is lehet belőle kigyógyulni – mondja Feldmár Máténak arra a felvetésére, hogy a gyógyulás abból áll, hogy az ember megtalálja saját magát.

A traumán túl címmel tartott a minap kétestés előadást Budapesten Feldmár András. A sokat és sokféleképpen használt kifejezés kitárgyalása közben hozta szóba a hozzá hasonlóan szintén Kanadában élő magyar származású orvos, Máté Gábor egyik mondatát, és szállt rögtön vitába is vele.

Feldmár szerint amit általában traumának nevezünk – vagyis amikor valami rettenetes történik – az azt jelenti, hogy zavar keletkezik a minket szervező rendszerben és lelki közösségben. Ezért úgy véli, hogy amikor Máté Gábor azt mondja, „a gyógyulás abból áll, hogy az ember megtalálja saját magát”, akkor nincs igaza. Mint fogalmazott: „Gyógyulásról szó sincs, mert betegségről sincs szó.”

Máté Gábor
Túry Gergely

Feldmár szerint akit bántottak, az nem beteg, hanem áldozat, és bár jó lenne úgy embernek lenni a Földön, hogy ne kelljen attól félni, hogy bármelyik pillanatban áldozattá válhatunk, de az nem így van. „Ha egy ragadozó megtámad engem, akkor végem van, elveszítem a szabadságomat, és olyan élményekben veszek részt, amelyekben, ha szabad akaratom lenne, nem vennék részt” – mondta Feldmár, hangsúlyozva, hogy ez nem betegség.

Feldmár szerint arról sincs értelme beszélni, hogy megtaláljuk magunkat. „Úgy csinálunk, mintha ketten lennénk. De ki vagyok én, és ki a magam?” – vetette fel a pszichoterapeuta, aki szerint trauma esetén nem kigyógyulni kell belőle vagy saját magunkat megtalálni, hanem

meg kell találnom azokat a kapcsolatokat, amelyeket elvesztettem azért, mert engem bántottak, mert nem tudtam senkivel sem megbeszélni, senki nem vigasztalt meg, senki nem vette észre, és kiestem a emberiség szövetéből. Valahogy vissza kell találnom.

Amikor valaki bánt, akkor az egész társadalomnak meg kell mozdulnia, hogy bármilyen reményem legyen arra, hogy újra összeköttetésben legyek az emberiséggel.”

Feldmár szerint Máté Gábor mentsége, hogy ő orvos, és az orvosi egyetemeken azt tanítják, hogy csináljanak úgy, mintha mindent tudnának.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!