szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legsúlyosabban érintett területeknek egyelőre csak a helybeliek próbálják kimenteni a túlélőket.

Versenyt futnak az idővel a pénteki pusztító földrengés utáni mentésen dolgozók. A kormányzat legutóbbi közlése szerint 2122 ember biztosan meghalt a 6,8-as erősségű földmozgás nyomán, és közel 2500-an megsérültek, sokan súlyosan.

A sérültek és az áldozatok nagy része az ország Atlasz-hegyvidéki falvaiban él, Marrákestől délre. Sok helyre még mindig nem érkezett hivatalos mentőcsapat, a helyiek emberi erővel, puszta kézzel próbálják kimenteni a romok alatt rekedt túlélőket és a holttesteket.

MTI / AP / Moszaab es-Sami

VI. Mohammed marokkói király szombaton három napos gyászt hirdetett az országban, majd elrendelte a vérkészletek feltöltését – még a fociválogatott tagjai is elmentek vért adni a természeti csapás után. Élelmiszert, vizet, sátrakat és takarókat is igyekeztek beszerezni a polgári védelem egységei, de a legsúlyosabban érintett, legnehezebben megközelíthető területekre nem tudtak eljutni, a földrengés miatt lezúduló sziklák ugyanis eltorlaszoltak több, egyébként is gyengén karbantartott utat.

A Marrákestől csupán 55 kilométerre fekvő Amizmiz településen sok épület összeomlott, és a kórházé is annyira megsérült, hogy életveszélyesnek nyilvánították. A pácienseket ezért a közelben felállított sátrakban helyezték és látják el. Az intézmény egyik munkatársa azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy csak szombaton közel száz holttestet szállítottak be hozzájuk, köztük sok gyerekét.

Ronaldo megnyitotta marokkói szállodáját a földrengés áldozatai előtt

Egy kis ideig jószerivel bárki lakhat ingyen a négycsillagos Pestana CR7-ben.

Marrákesben is sok épület megrongálódott, az óvárosban is, amely az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. A város sok lakója emiatt nem mer visszamenni az otthonába, inkább az utcán alszanak.

Az ország belügyminisztere vasárnap jelezte, hogy elfogadja a nemzetközi segítséget az Egyesült Királyságtól és az Egyesült Arab Emírségektől, Spanyolországtól és Katartól pedig hivatalosan is kérte, hogy küldjön kutató-mentő csapatokat. Franciaország is jelezte, hogy készen áll segítséget nyújtani abban az esetben, ha Marokkó – amely 1956-ig részben francia gyarmat volt – jelzi, hogy igényli.

MTI / AP / Mark Carlson

Az országnak humanitárius segítséget nyújt a Magyar Református Szeretetszolgálat is, amelynek első küldöttsége vasárnap repült Marrákesbe, hogy tartós élelmiszerekkel és tisztálkodási szerekkel támogassa a családokat, valamint a helyi szükségleteket felmérve megtervezze a további segítségnyújtást.

(BBC, The Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!