szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A DK hivatalos kérdést nyújtott be a kulturális minisztériumnak arról, milyen szakmai oka van annak, hogy az NKA megszüntette a Szépírók Társaságának támogatását. A választól senki nem lesz sokkal okosabb.

Szinte szóról szóra ismételte meg a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára a Nemzeti Kulturális Alap szavakkal bűvészkedő érvelését arról, miért is nem kap egy fityinget sem az írószervezetek közül az a Szépírók Társasága, amelynek tagjai – ellentétben például az Írószövetséggel – nem tettek hűségesküt a kormány mellett.

Amint arról beszámoltunk, a négyszáz taggal rendelkező és évi száz programot megválósító Szépírók Társaságának fellebbezési lehetőség és indoklás nélkül nulla forintnyi támogatást ítélt meg a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 2024-re. Miután az írószervezet ezt nyilvánossá tette, az NKA kiadott egy olyan állásfoglalást, amellyel meg kívánták cáfolni a Szépírók Társasága szavait, de valójában semmi egyebet nem tettek, mint hogy belekötöttek a szervezet szóhasználatába. Közölték ugyanis, nem is lehetséges, hogy ők megszüntették volna a szervezet éves támogatását, hiszen az NKA-hoz projektalapon pályázhatott és pályázott korábban sikeresen a szervezet, nem pedig éves támogatásra. Emellett az NKA szerint rendkívül fontos részlet mellett azt ugyanakkor nem állították, hogy egyetlen forintot is kapna a szervezet jövőre.

Az ügyben a DK politikusa, Vadai Ágnes hivatalos kérdést intézett Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz a döntés szakmai okairól. Azonban mivel a kérdésben ő is úgy fogalmazott, hogy az NKA „megszünteti a Szépírók Társaságának támogatását”, a minisztérium államtitkára kapva kapott az alkalmon, és valódi válasz helyett épp ugyanazt a nyelvészeti kukacoskodást ismételte meg, amelyet az NKA is használt: „Tájékoztatom, hogy a Nemzeti Kulturális Alap nem szüntette meg a Szépírók Társaságának támogatását, mert ilyennel nem rendelkezett. A Nemzeti Kulturális Alap projektek (rész)támogatását végzi. Kifejezetten nem feladata, és nincs is rá jogszabályi lehetősége, hogy bármely kulturális szervezet működési költségeit finanszírozza a teljes támogatási igény biztosításával.”

Hozzáteszik:

A Szépírók Társasága – sajnos nem először – a Nemzeti Kulturális Alap Szépirodalom Kollégiuma által hozott szakmai támogatási döntést politikai döntésnek kívánja beállítani, melyet határozottan visszautasítunk!

Korábban lényegében ugyanerről a válaszról megkérdeztük a Szépírók Társaságát: „Mi állítottunk valamit, ők állítják annak az ellenkezőjét. Nyilván az, hogy a bizottsági ülésen mi hangzott el, sosem fog kiderülni. Részünkről a vita le van zárva” – fogalmazott Czinki Ferenc, a Szépírók Társaságának elnöke a hvg.hu-nak. Hozzátette: „Mi is tisztában vagyunk azzal, hogy az NKA nem működési támogatást ad, hanem programtámogatást. A működés szót azért használtuk, mert nagyon pici stábbal, nagyon pici működési költséggel dolgozunk, így a működésünk 90 százalékát valójában a programok adják ki. Azt pedig az olvasókra bízom, hogy ha egy szervezet, ami 1997 óta működik és azóta folyamatosan pályázik, különböző kormányzatok, NKA-vezetések, kuratórium-összetételek alatt mindig nyert, és most hirtelen nem nyer, döntsék el, hogy akkor ez most szakmai vagy politikai alapon történt.”

„Döntsék el, hogy szakmai vagy politikai alapon történt" - a Szépírók Társasága nem akar vitatkozni az NKA-val

A Nemzeti Kulturális Alap érvelése szerint ők nem szüntették meg a társaság támogatását, mert ilyennel nem is rendelkeztek. Az írószervezet elnöke úgy látja, jobb híján néhány szóba tudott belekötni az NKA, és már nem akarnak a kuratóriummal vitatkozni, mert szerintük ez méltatlan, és úgysem fog változni semmi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!