szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár súlyos sérüléseket szenvedett Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia, amikor lezuhantak a Nemzeti Színház díszletéről, még mindig nem lehet pontosan ismerni a baleset körülményeit, annak továbbra sincs felelőse. A színház belső vizsgálatot indított, de állítólag a társulatot nem tájékoztatták ennek részleteiről. A balesetkor a rendőrséget senki nem értesítette, az hivatalból kezdett nyomozni. Gyanúsított még nincs.

A Nemzeti Színházban november 10-én, előadás közben történt balesettel kapcsolatban a Partizán megkereste a Budapesti Rendőr-főkapitányságot, amely közölte, hogy az ügyben még nem hallgattak ki egyetlen gyanúsítottat sem.

„A baleset idején senki sem hívta a rendőrséget, ezért csak utólag, hivatalból kezdtek nyomozni" – teszi hozzá hírlevelében a Partizán, és emlékeztet arra is, hogy a baleset helyszínét, a vastraverzekkel felépített díszletet, ahonnan Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó súlyos sérüléseket szerezve lezuhantak, a nyomozók nem tudták az eredeti állapotában megvizsgálni, mert azt az előadás után elbontották. A nyomozás kedvéért utólag kellett mindent visszaépíteni. Azt nem tudni, hogy ki és miért döntött a bontásról.

A Nemzeti Színház is indított egy belső vizsgálatot, de nem nyilvános, hogy pontosan kik és milyen módon vizsgálódnak. A Partizán információi szerint a vizsgálat részleteiről magát a társulatot sem tájékoztatták.

A balesetben Horváth Lajos Ottónak a keze sérült meg, több órás műtéttel lehetett csak helyrehozni a sérüléseit. A színészek helyzetét ismerő forrásból a lap megtudta, hogy Szász Júliának három bordája és a lábszárcsontja tört, és bár először öt nap után kiengedték a kórházból, végül azért került vissza további két hétre, mert a bordatörés következtében egy potenciálisan életveszélyes állapot, légmell, vagyis pneumothorax alakult ki nála. Szászt ezen a héten hétfőn kiengedték a kórházból, a színész Instagramon posztolt néhány képet még a kórházban töltött időről. Azt írta, jobban van már, „lassan, de biztosan gyógyulgat".

A Partizán a színházi balesetekkel kapcsolatban (melyekről korábban mi is írtunk) közérdekű adatigénylést küldött 14 fővárosi és nyolc vidéki színháznak. Arra voltak kíváncsiak, hogy az intézmények kötöttek-e biztosítást a munkavállalóik számára; milyen belső szabályzatuk van a díszlettel kapcsolatban, és milyen munkahelyi balesetek történtek az utóbbi 10 évben.

Az intézmények fele adott érdemi választ, és a Nemzeti Színház nem tartozott közéjük. A Vidnyánszky Attila által vezetett intézmény részéről közölték, hogy a munkabaleseti jegyzőkönyv tartalma nem közérdekű adat. Arra a kérésre, hogy akkor az elmúlt egy évtizedben készült jegyzőkönyveknek legalább a számát adják meg, nem reagáltak. Arra a kérdésre sem válaszoltak, hogy a korábbi balesetek után hoztak-e bármilyen intézkedést a kockázatok csökkentése érdekében.

A lap több színháztól is megkapta a a díszletépítésre, munkabiztonságra vonatkozó szabályzatot, a Nemzeti e tekintetben is csak annyit közölt, hogy a díszletek tervezésére és építésére vonatkozóan a hatályos jogszabályi előírások szerint járnak el.

Mint megírtuk korábban, a baleset után az intézményvezető Vidnyánszky Attila felmondott, amit azonban Csák János innovációs és kulturális miniszter nem fogadott el. A rendőrségi vizsgálat lezárultáig biztosan marad a posztján Vidnyánszky.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!