szerző:
Balla István - Kozák Zsuzsanna - Vándor Éva
Tetszett a cikk?

Gyereknek könyvet ajándékozni mindig jó, de a karácsony különleges ürügyet is szolgáltat erre. Segítünk kiigazodni a kiadók kínálatában.

Varró Dánel: Túl a Maszat-hegyen 2.

A magyar irodalomtörténet legnagyobb (elsősorban) gyerekeknek szóló művei közé robbant be 20 évvel ezelőtt a Túl a Maszat-hegyen című verses meseregény. Azért írom, hogy elsősorban a gyerekeknek szól, mert nyilvánvaló, hogy a kötet a célcsoportját tekintve gyerekkönyv, de szerintem a felnőttek (legalábbis a gyereklelküket még valamelyest őrző felnőttek) épp úgy rajongtak Muhi Andris kalandjaiért, mint a kisebbek. Elsősorban egyébként, talán nem is a kalandokért, a sztoriért, hanem Varró Dániel elbűvölő, humoros, bájos verseléséért. Magam is felolvastam sok-sok éve a gyerekeimnek a kötetet, és nem tudom eldönteni, hogy ők vagy én élveztem-e jobban. Mindenesetre megnéztük a könyv alapán készült színdarabot és bábszínházi előadást, hallgattuk a Presser Gábor által megzenésített verseket, a gyerekek számos iskolai eseményen szavalták a Badar madárhatározót vagy a Szösz nénét, alaposan beépült a mi kis családi kulturális kánonunkba. Éppúgy, mint ahogy beépült az ország kulturális kánonjába. És most itt a folytatás!

El is mondja a költő, miért írta meg. Az előző történet végén az egyik szereplő, Emil bácsi Paca cár börtönébe került, és nem tudni, mi lett vele. „Könyvem ki volt már adva jócskán, / Mikor az egyik olvasócskám, / Egy sírós szemű kisleány / Megkérdezett az est során / Hogy ’Emil bácsival mi történt?’”. És ekkor rájött a költő, hogy ezt a szálat nem varrta el, de megígérte, egy folytatásban majd megteszi. Igaz, hogy 20 évet kellett várni rá, és azok a gyerekek, akiknek az első kötetet akkoriban olvasták, most már felnőttek, de így legalább most ők olvashatják a gyerekeiknek - az első részt nem ismerők számára is érthető, pont olyan bájos, okos, humoros - második részt. Visszatér egy sor régi szereplő és megjelenik egy sor új. Most is vannak betétversek beszúrva a történetbe - többek közt a villamoscsilingelésről, vagy a böngyöjbájkról (amiről …”nem tud a gugli, / wikipédia-oldal nincs róla, / hogy a böngyöjbák mégis mi a nudli, / nincs senkinek arról infója”) -, most nem Badar madárhatározó van, hanem Badar ábécé, és az utolsó fejezet ezúttal képregény formában készült el. Egyes társasjátékokon szerepel korhatár-ajánlásként a 0-99 év. Varró Dániel könyvére is rá lehetne ezt írni. Ja, és előrevetíti, hogy nincs vége a sztorinak: „De hogyha lett Maszat-hegy 2 / Akkor, na jó, hát – bánom is! - / Legyen Maszat hegy 3 is.”

Jelenkor Kiadó, 308 oldal, 4999 forint

Finy Petra: Almás pite

Mintha egy családi fotóalbumot lapozgatnánk és minden képnél eszünkbe jutna egy történet a múltból – ilyen hangulatot áraszt Finy Petra almás pite illatú könyve, amely tele van olyan emlékekkel, amelyekből mi magunk is összeállunk. Olyan emlékekkel, amelyek a legváratlanabb pillanatokban néha a felnőtt életünkben is betörnek az elménkbe és az érzéseinkbe. A könyvet persze gyerekeknek írta a szerző, őket pedig nagy valószínűséggel, mint egy meleg takaró, úgy fogják körbeölelni ezek a történetek, amelyek a kisebb-nagyobb családi eseményeket és ünnepeket – születésnapokat, esküvőket, névnapokat és karácsonyokat – töltik meg élettel.

Közben csodálatosan felsejlenek azok a sokszor bonyolult, mégis alapvetően a szeretetből táplálkozó kötelékek, amelyek az egyes családtagokat összekötik, és amelyek ezeket az emlékeket is kollektívvé teszik. Mert ahogy az egyik fejezetből kiderül: a címbeli almás pitébe mindenkinek a szeretete belesül. Egy biztonságos, rituálékkal, receptekkel, viccekkel és megbonthatatlan kötelékekkel megerősített közeg tárul fel előttünk, amelyben három generáció segíti egymást és táplálkozik egymásból. Minden gyerek ezt érdemelné.

Korosztály: 5+, 21. Század Kiadó, 86 oldal, 4890 forint

Víctor Escandall: Mini fejtörők

Ajándék és program egyben? A Mini fejtörők tényleg betölti mind a két funkciót, be lehet csomagolni, aztán kicsomagolva meg is van a gyerekprogram a fa alatt. A könyvben 20, rajzokkal megerősített találós kérdést kapunk, amelyek mind beindítják az asszociációs útvonalakat az agyban. A két éves kortól ajánlott könyv ráadásul a családi interakciókat is erősítheti. Olvashatja persze egyedül is a gyerek, és találgathatja a megoldásokat, de sokkal jobb szórakozás, hogy ha a család többi tagja is részt vesz a fejtörésben. A kérdések mind karácsonyi témákat és fogalmakat járnak körbe, így az aktualitás is adott, a fejtörőkhöz kínált mankók pedig segítenek a gyereknek eligazodni a világban, talán ezt lehet játszva tanulásnak nevezni. Minden egyes fejtörőhöz ott van a különleges nyomdai megoldással csatolt válasz is, így együtt lehet izgulni a megoldáson. A könyvet a spanyol Víctor Escandell illusztrálta, és minden egyes rajza jelzi, hogy nagyon érti a gyerekek nyelvét.



Korosztály: 2+, fordította: Pethő Dóra, HVG Könyvek, 16 oldal, 4500 forint

Dan Freedman: Aranygól - Jamie, a focicsoda

A Jamie, a focicsoda című, a tinik körében igen népszerű tévésorozat alapjául szolgáló Freedman-kötetekből ez a harmadik rész, amiben a főszereplőt már mindenki kiugróan tehetséges fiatal játékosnak tartja, akinek a pályafutása álomszerűen ível felfelé. Már a futballsztárság kapujában van, amikor egy sokkoló esemény akár derékba is törheti Jamie pályáját.

A kötetet 9 éven felülieknek ajánlják, de inkább 11-12 éves kortól találhat be, mert az – a foci mellett – tipikus kiskamasz problémákról szól. Például arról a helyzetről, amikor nem szívesen megy be a fiú a közös zuhanyzóba, mert a többi srác már kezd férfiasodni, ő viszont még mindig vézna kissrácnak látja magát, vagy – mondjuk úgy – amikor a lányokkal való barátkozás egyszer csak más szintre lép. A könyv nyelvezetére egyébként is jellemző a lazább, kiskamaszos szóhasználat (mit is kezdenének a kisebbek a nagypapa tanácsával, hogy „a fociban tökösnek kell lenni”), és egyébként is olvastatja magát. Van olyan varázsa a regénynek, hogy a leginkább focizni szerető gyerekekkel is megszerettetheti az olvasást. (Azt nem tudjuk, hogy az olvasni szerető gyerekekkel megszeretteti-e a focizást.)

Korosztály: 9+, Fordította: Cselleng Ádám, Móra Könyvkiadó, 192 oldal, 2499 forint

Ismerd fel a munkagépek hangjait!

Ez a könyv nagyon ismeri a célcsoportját, a kukásautó és a betonkeverő bűvöletében élő korosztálynak ez a kiadvány maga a nirvána, bár a szülők talán vitatkozni fognak ezzel, amikor ténylegesen meghallják a címben szereplő munkagépek hangjait. A kötet ugyanis erős audió felszereltséggel bír, a beépített kis hangszóróknak és az elemnek köszönhetően valóban meg lehet hallgatni, hogy hogy szól az úthenger, a dömper vagy a buldózer. Nem kertelünk: hangosak. Másrészt meg ez a lényegük. De nemcsak hangban, hanem egész részletes leírásban is közelebb hozza a könyv a kis olvasójához ezeket a gépeket. A szövegekből nemcsak azt tudhatja meg, hogy melyik rajzon mit lát, hanem azt is, hogy az adott gép mit hogyan csinál, és pontosan milyen munkáknál van a segítségünkre. Azt persze nem ígérhetjük, hogy a kötetet tanulmányozva a gyereknek ne lennének majd további kérdései a témában (mi az a forgózsámoly? mit jelent a tömörítés?, mire jó a tolólapát?), de hát ez már csak ilyen korszak egy család életében.



Korosztály: 3+, HVG Könyvek, 18 oldal, 5900 forint

Lucy Brownridge: A cicacsalád karácsonya (Manó Könyvek)

Már egyéves kortól jó szívvel ajánlott ez a kedves, rengeteg kinyitható ablakocskával rendelkező, békebeli időket idéző könyv, amely a karácsony előtti napokat számolja vissza. Minden oldalpár bepillantást enged egy-egy fontos eseménybe, ahogy a cicaszülők és négy kölykük izgatottan készülődik az ünnepekre. Végigkísérhetjük őket közös elfoglaltságaikon, amilyen a sütés-főzés, az otthondíszítés vagy az ajándékcsomagolás, de azt is megtudhatjuk, milyen téli teendők adódnak a ház körül és a veteményes kertben.

A vastag, kemény lapok és strapabíró papírfülek jól bírják a nyüstölést, az állatok vidám forgataga pedig rengeteg felfedezni valót rejt. Aki jól figyel, minden szobában rátalál az itt-ott megbúvó kisegerekre is, akik a kandallónál pillecukrot pirítanak, egy hógömb mögé rejtőzve figyelik a cicagyerekeket, ahogy a karácsonyfát díszítik, vagy egy ellopott szánkóval száguldoznak.

Korosztály: 1+, fordította: Csapody-Szabó Noel, Manó Könyvek, 24 oldal, 7490 forint

Katie Scott és Jenny Broom: Animalium

A legszebb könyvajándék versenyét nagy eséllyel megnyerné ez az impozáns kötet, amely két borító között működő múzeumként kínálja magát az élőlények és állatok iránt érdeklődő olvasóknak. „Csak az általunk ismert dolgokból kiindulva tudunk más dolgokat elképzelni, történeteket kitalálni. Valamennyi létező teremtmény egy-egy kiindulópont lehet ehhez” – írja a könyv előszavában a Londoni Természettudományi Múzeum szakértője. A könyvet a 8-12 éves korosztálynak ajánlják ugyan, de a csodálatos illusztrációk és a világos magyarázószövegek lényegében bármely korosztályt képesek lekötni, miközben átfogó áttekintést adnak az állatok rendszertanáról. A könyv komolyan veszi a múzeumi jellegét is, nem fejezeteket, hanem képtárakat találunk benne, tökéletes kapudrognak tűnik a természettudományi múzeumok visszatérő meglátogatásához. A tudományos leírások mellett a könyv arra is figyelmezteti az olvasóit, hogy mi, emberek is részei vagyunk a biodiverzitásnak, és az összes többi fajjal osztozunk a bolygónkon. Olyan üzenet ez, amelyet hajlamosak vagyunk elfelejteni.



Korosztály: 8+, HVG Könyvek, 92 oldal, 8900 forint

Aina Bestard: Hogyan alakult ki az élet a földön?

Felül kell bírálnunk a legszebb könyvajándék címét, az Aina Bestard illusztrációival készült időutazás ugyanis minden apró részletében lenyűgöző. Pedig a szinte elképzelhetetlenre vállalkozik: több milliárd évet utazik vissza a múltba, hogy megmutassa az élet kialakulását a Földön, mindezt olyan rajzokkal, amelyek egyszerre tűnnek realisztikusnak és a fantázia eredményének. Ez végül is érthető, rengeteg olyan élőlényt mutat meg, amelyeket ember soha nem látott, az illusztrációk erejét mutatja viszont, hogy a mai gyerekek nagyon sok dinoszauruszt név szerint felismernek például, noha évmilliók óta nem élnek már ezek az állatok. A könyv egyfajta tisztelgés a tudományos illusztrációk, különösen a 19. századi rézkarcok és litográfiák előtt. De nem csak a vizualitásával hódit, a lényegretörő leírásokba rengeteg információt beépítettek, így a kis természetbúvárok szívhatják magukba a tudást, és minden egyes fejezettel megtanulják összekötni a földtörténeti pontokat az evolúció fordulópontjaival és az élet körforgásával.



Korosztály: 8+, HVG Könyvek, 82 oldal, 7500 forint

Szabadfi Szabolcs, Trogmayer Éva: Labi és Áfonya kalandos utazása

A mesék, illusztrációk és receptek úgy fonódnak egymásba ebben a könyvben, mint egy rendes kalács fonatai, és így ráadásul mindenki megtalálja benne azt, ami igazán érdekli: Labi és Áfonya immár Európát is átszelő története, vagy a konkrét receptek, amelyekkel szintén be lehet járni a világot. Szabadfi Szabolcs magabiztos péktudása itt gyereknyelvre fordítva köszön vissza, és ezúttal olyan „furcsa nevű” péksütemények elkészítésében segít, mint a madeleine, a clafoutis, a kipferl vagy a maritozzi. Közben olyan örökérvényű tanácsokat is kapnak a gyerekek, mint hogy „ne egyetek többet, mint ami belétek fér”, amire a mindig éhes kisróka, Nudli a maga bölcsességével annyit mond: „De hát mindig csak annyit eszünk, amennyi belénk fér. Többet nem is lehetne.” Az európai kitekintés is nagyon jót tesz a könyvnek, hiszen a kultúrát ételeken keresztül is magunkévá tudjuk tenni. Ez a könyv nemcsak esti mese alapanyag, hanem szó szerint becsábítja az olvasót a konyhába, ahol aztán adott a családi program: indulhat a sütés.



Korosztály: 5+, HVG Könyvek, 144 oldal, 4990 forint

David Lindo: A madarak lenyűgöző sokszínűsége

A jeles brit madármegfigyelő, David Lindo arra vállalkozott, hogy ír egy érthető könyvet a madarakról, gyerekeknek. Ezt a célját jelentősen túlteljesítette, mert a végeredmény nem csak érthető, de több korosztály számára is élvezettel forgatható, látványos és tartalmas. A rengeteg szemkápráztató fotót rövid, lényegre törő szócikkek kísérik, amelyek nem fukarkodnak (kellően megmagyarázott) szakszavakban sem. Az olvasó, legyen akár felnőtt, rövidesen igazi ornitológusnak érezheti magát, és akár a természetet, akár a város utcáit járva, avatott szemmel fürkészheti az eget: tudni fogja, hol milyen madár fészkel, hogyan rejtőzködik, milyen hangot hallat, milyen messzi kontinensről érkezett éppen vagy milyen eleséggel szabad neki kedveskedni. Mivel a szerző ifjú korában maga is könyveket bújva ismerkedett a madárvilággal, így az ő nyomdokain haladva nyerhetünk bepillantást e titokzatos élőlények mindennapjaiba.

Korosztály: 6+, HVG Könyvek, 4200 forint

Szabó Borbála: Kalandok a Ló csoportban

A legjobb ajándék minden bizonnyal a nevetés. Ha egy jó nagy adaggal szeretnénk belőle ajándékozni óvodás korú gyermeknek vagy szüleinek, akkor tökéletes választás Szabó Borbála frissen megjelent könyve. A tipikus kisgyermek- és óvónéni-karakterek különféle kalamajkái, amelyek egytől egyik ismerősek a való életből (lásd: tetű az oviban, délutáni alvás vagy nem alvás, karácsonyi előadás bonyodalmai), olyan vidáman, mégis tényszerűen vannak bemutatva, hogy senkit sem hagynak hidegen. A könyv rajzait az a Baranyai (b) András készítette, aki a Csoda és Kósza-könyvek illusztrátoraként is ismert. Szellemes, gyakran karikaturisztikus rajzai a szöveggel egyenlő rangon képviselik azt abszurd jelleget, ami a gyerekek világában gyakran természetes. Vigyázat, a kötet nem jó esti mesének, mert az ember annyit kacag rajta, hogy a könnye is kicsordul, nem hogy a szobában bárki elaludna.

Pagony Kiadó, 59 oldal, 3990 forint

Emma Thompson: Jim káprázatos karácsonya

Az Oscar-díjas Emma Thompson nem csak a színészethez, de a meseíráshoz is nagyszerűen ért. A kiadói besorolás szerint a 3-6-éves korosztály számára íródott történet igazán szívet melengető, ízig-vérig karácsonyi mese a szeretetről, az egymással törődésről, a kitartásról, és más fontos erényekről. Karakterei röviden és pontosan körbehatároltak, így valóban könnyű tájékozódni az események szövedékében. A legnagyobb öröm, hogy a viszontagságos körülmények közt tengődő címszereplő, Jim, a korcs kutya sorsa már a könyv elején jóra fordul, így nem kell a pokol összes dickensi bugyrába követni hősünket, hogy végül megkönnyebbülten szemlélhessük őt a karácsonyfa alatt megpihenni. A Graffaló rajzolója, Axel Scheffler készítette mindehhez a tőle jól megszokott, kissé groteszk, de talán épp ezért aranyos illusztrációkat. Jim és gazdája, Sir Henry, egy jólelkű múzeumigazgató története garantáltan klasszikus lesz, és reméljük, van még Emma Thompson tollában néhány hasonló, zseniális történet.

 

Pagony Kiadó, 80 oldal, 3990 forint

Streets of Budapest – böngésző

A Lampion Könyvek szívügye Budapest történetének, kultúrájának, építészetének, hétköznapjainak megismertetése, gondoljunk csak Tittel Kinga nagy sikerű Mesélő Budapest című könyvére, amely szintén az ő gondozásukban jelent meg. Ezt a törekvést ötvözi a böngésző műfajával és az angolnyelv-tanulással ez a Budapest-könyv. A káprázatosan színes, madárperspektívából látott utcák millió vicces részlete teljesen beszippantja az olvasót, az oldalak alján két nyelven feltett kérdések, feladatok pedig egyenesen vadászatra hívnak. A háztetőn bandukoló macskacsalád, az ablakon át menekülő betörő, az elkóborolt zsiráf, a fa tetején tollasozó fiúk kiszúrása vidám családi szórakozást ígér, és közben még a nagyi is felszed pár hasznos angol kifejezést. A rajzok Vidák Zsolt munkáját dicsérik, akit korábban beválogattak a világ 200 legjobb illusztrátora közé.



Lampion Könyvek, 36 oldal, 3999 forint

Lynne Boddy: A gombák titokzatos birodalma

Ha van hasznos tudás, akkor a gombák területén szerzett jártasság biztosan az. Az erdőt járva a világ bármely táján gombákra akadhatunk, amelyek sokszor színpompásak, meghökkentő alakúak vagy fura a szaguk. De a bőrgomba vagy a kenyeret megkelesztő élesztő is e méltán titokzatosnak tartott élőlények közé tartozik. A HVG Kiadó hiánypótlónak nevezhető kiadványa mély betekintést enged a szerteágazó témába, számtalan rajzzal és fotóval, lényegre törően és olyan érdekesen, hogy a különböző korú testvérek mind megtalálják a számukra érhető és izgalmas információkat a boszorkánykörtől a zombi hangyákig, a gombarekordoktól a gombaháborúkig. Aki nem szeretné, hogy a gyereke a téli szünet végére kész tudós legyen, az ne adja a kezébe ezt a könyvet.



Korosztály: 6+, HVG Könyvek, 64 oldal, 4200 forint
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!