szerző:
Pálúr Krisztina
Tetszett a cikk?

Anna Szorokin, vagy ahogyan még ismerhetjük, Anna Delvey a modernkori szélhámosok egyik mintapéldája, és még a kitoloncolás fenyegető veszélye sem jelentett neki akadályt, most már tényleg igazi celebbé vált, akár tetszik, akár nem.

Míg a TV2 Dancing with the Stars című műsora körül az egyik legnagyobb hírverés volt, hogy állítólag Varga Judit volt igazságügyi minisztert is megkörnyékezték (de végül megköszönte azt, hogy gondoltak rá, és nemet mondott), addig az Egyesült Államokban az évek során celebbé vált, a nagy értékű lopás és csalás miatt börtönt is megjárt orosz álörökösnő Anna Szorokin lett a műsor egyik húzóneve. A táncos parádé legújabb évada már debütált is, és a valóságból igazi show-elem lett: Szorokinnak az elhúzódó kitoloncolási ügye miatt nyomkövetőt kellett viselnie a bokáján, amit a műsor készítőinek eszük ágában sem volt elrejteni. A promóciós fotókon ott feketéllik Anna Szorokin lábán, az első adásban pedig szépen kicicomázták, hogy passzoljon a versenyző ruhájához, a műsor jelmeztervezője, Daniela Gschwendtner nem ijedt meg a feladattól, nem fogta vissza magát.

Sajnos ez kevés volt ahhoz, hogy Szorokin kitűnjön a mezőnyből, már ami a táncot illeti, a teljesítménye ugyanis több beszámoló szerint is középszerű volt. Ezt egyébként maga is elismerte „Megkönnyebbültem, hogy vége van. Úgy érzem, hogy a táncom lehetett volna egy kicsit jobb is, de örülök, hogy színpadra állhattam és összességében nagyszerű élmény volt” – nyilatkozta az adás után. Szorokin remélte, hogy a nézők adnak neki egy esélyt arra, hogy megmutassa mire képes. Ahogy fogalmazott: „Letöltöttem a rám kiszabott büntetést, és kifizettem a kártérítést”.

Feltehetően sokan voltak, akik miatta is megnézték az új évad első adását, de a fogadtatás elég hűvösre sikeredett. Igaz, erre talán számítani is lehetett, Anna Szorokin indulása ugyanis finoman szólva is vitatott volt. A Whoopi Goldberg nevével fémjelzett The View című beszélgetős műsorban felvetődött, hogy nem helyes Szorokin részvétele a Dancing with the Starsban, például azért, mert nem kárpótolta minden áldozatát. Az álörökösnő ügyvédje erre rögtön szolgálatba helyezte magát, és igazolta, hogy az állításnak nincs valóságalapja, de nagy eséllyel még ez sem ingatta meg Whoopi Goldbergéket a véleményükben.

A New York Post egyenesen a popkultúra egyik mélypontjának nevezte, hogy Szorokin is szerepet kapott a műsorban, igaz, az újságcikk szerint végső soron egy ilyen műsor elég kézenfekvő folytatása volt a történetének, miközben az álörökösnő olyan régóta van már a köztudatban, hogy az emberek nem is emlékeznek arra pontosan, mit is követett el.

Arra a felvetésre pedig, hogy a legtöbb elítélt bűnözőnek vagy menedékjogot kérő bevándorlónak egyszerűen nem adatik meg olyan lehetőség, mint Anna Szorokinnak, a New York Times előállt egy listával azokról a Dancing with the Stars-szereplőkről, akik összeütközésbe kerültek a törvénnyel. Köztük van Tom DeLay, a Republikánus Párt egykori kongresszusi képviselője, aki kampányfinanszírozási visszaélések miatt került bíróság elé, vagy Floyd Mayweather Jr., akit többször is elítélték családon belüli erőszak és testi sértés miatt. És voltak olyan versenyzők is, akik ellen soha nem emeltek ugyan vádat, de a hírnevük eléggé kétes, például a Tigrisvilág című sorozatból ismert Carole Baskin, akiről olyan feltételezések jelentek meg, hogy köze lehet férje eltűnéséhez, vagy Sean Spicer, aki Donald Trump elnöksége alatt volt egy ideig a Fehér Ház szóvivője, és nem rettent vissza a hazugságoktól.

Ugyan Anna Szorokin a második adásban már ki is esett, a Dancing with the Stars valószínűleg így is lendített az ismertségén, pedig a társasági kapcsolatait már azelőtt is jól tudta kamatoztatni, hogy a Vanity Fair 2018-ban leleplező cikket írt az akkor Anna Delvey álnéven tevékenykedő nőről. Az életéről Netflix-sorozat készült, saját műsorban is gondolkozott, árulni kezdte alkotásait, és ahogy kiszabadult a börtönből, az volt az első dolga, hogy posztoljon az Instagramra. Társalapítója lett egy influenszer-ügynökségnek, lett podcastje is, feltűnt a Vogue magazinban, nemrég pedig a New York-i divathéten a Shao modelljeként vonulhatott végig a kifutón.

Szorokin azonban még nem dőlhet hátra. Bár sikerült kiegyenlítenie a házi őrizete alatt felhalmozott tartozását egykori főbérlője felé, de valahogyan rendeznie kell a tartózkodási engedélyét is. Másrészt ott van a per, amelyet egyik barátja, Rachel DeLoache Williams indított, mert úgy érezte, a Szorokinról szóló Netflix-sorozatban túlságosan negatív színben tüntették fel, és ennek a mindennapokban is érzi a hatását, többször is volt online bántalmazás áldozata. És persze kérdés is, most, hogy a Dancing with the Starsnak néhány kötelező PR-kör után végleg búcsút int, mi lesz majd a kitoloncolási ügyével. Szorokin végleg eltűnik majd vagy csak átalakul?

Amikor egyébként megkérdezték, hogy mit szól ahhoz, hogy neki kellett távoznia, mit visz magával a műsorból, egyszerűen csak annyit válaszolt, hogy semmit. Ami ismerve korábbi nyilatkozatait, nem annyira meglepő, ahogyan talán az sem, hogy People beszámolója szerint utána széles mosollyal az arcán járt-kelt a színfalak mögött. Zavarában tette volna? Vagy pontosan azt történt, ami számított, elérte a célját, a karaktere megtette a dolgát? Ami tény, hogy bejutása és kiesése komoly kommentáradattal járt, és ahogyan egy korábbi cikkünkben írtuk, nagyot mennek most az olyan tartalmak, amelyek lecsapják az embereknél a biztosítékot, az algoritmusok ugyanis szeretik, ha sok komment, ha sok reakció érkezik. Ha pedig szeret az algoritmus, az anyagilag is megéri, és ilyen szempontból több nyertese is lehet ennek a rövid kis kitérőnek Anna Szorokin életében.

Mit engedhet meg magának egy influenszer a fiatalok figyelmének elnyeréséért?

Az utcán békésen sétálgató embereknek ma már szinte folyamatosan figyelniük kell arra, nem közelít-e feléjük kamerával valaki, akit éppen ezrek követnek élőben. Meddig mehetnek el a szórakoztatásban és mi az, amit már a videómegosztó oldalak sem néznek el nekik?

A morális fenntartásinkat félretéve nehéz kétségbe vonni, hogy Anna Szorokin messzire jutott Moszkva egyik külvárosi munkásnegyedéből, Domogyedovóból, ahol egy kamionsofőr édesapa és háztartásbeli édesanya gyerekeként látta meg a napvilágot. Persze voltak köztes megállók, 16 éves volt, amikor családja Németországba költözött, érettségi után a londoni Central Saint Martins művészeti iskolában tanult volna tovább, de inkább visszaköltözött Németországba, majd Párizsban lett gyakornok a Purple divatlapnál. Itt vette fel az Anna Delvey nevet, és itt sikerült olyan barátokat szereznie, akik miatt 2013-ban New Yorkot választotta lakhelyéül.

Szorokin az új ismerőseinek már egy kölni családi vállalkozás örököseként mutatkozott be, aki a 25. születésnapjára 60 millió eurót örökölt az apjától. A férfi igazi reneszánsz ember lehetett, hiszen hol diplomataként, hol olajmágnásként, hol napelemekben utazó üzletemberként beszélt róla. Szép, kövér hazugság ez, de önmagában még nem ér börtönt, csakhogy Szorokin hamis csekkekkel és iratokkal csalt ki pénz bankokból, illetve rendszeresen kért kölcsön a barátaitól is. Végül 2019. május 9-én a bíróság 4-12 év börtönbüntetésre ítélte, emellett 24 ezer dollár pénzbírságot szabtak ki rá, és kötelezték, hogy fizessen vissza 199 ezer dollárt. Jó magaviselete miatt már 2021-ben szabadult, ám időközben lejárt a vízuma, de ennek ellenére sem távozott az Egyesült Államokból, és ez újabb bonyodalmakat okozott. Emiatt végül házi őrizetbe került, csak a műsor miatt kapott engedélyt arra, hogy elhagyhassa New Yorkot.

És hogy mit gondol arról, amit tett? Mikor mit. Egy 2020-as októberi meghallgatásán például a következőket: „Csak azt akarom mondani, hogy nagyon szégyellem magam, és nagyon sajnálom, amit tettem. Teljesen megértem, hogy rengeteg ember szenvedett emiatt, miközben azt hittem, nem tettem semmi rosszat.” De nyilatkozott olyat is, hogy bizonyos dolgokhoz való hozzáállását megbánta, de alapvetően nem sajnál semmit, és volt, hogy kikérte magának azt, amilyen képet az ügyészek festettek róla. „Egy mohó, pénzsóvár embernek állítottak be. Volt egy álmom, egy elképzelésem, de sajnos nem működött” – mondta.

A hamis német örökösnőt, Anna Szorokint elvezették, miután 2019. május 9-én elítélték a manhattani legfelsőbb bíróságon.
AFP/Thimoty A. Clary

Csalás és ámítás

Ahogyan Szorokin nyilatkozatai, úgy megítélése is vegyes, de az biztos, hogy a nyilvánosság vonzódik valamiért a nagy átverésekhez, és mostanában mintha igazi reneszánszukat élnék a szélhámosok: óriásit durrant a Fyre Fesztivál és szervezőjének, Billy McFarlandnek története, ahogyan a Theranos-alapító Elizabeth Holmesé is.

Szorokinhoz hasonlóan rájuk is börtönbüntetést szabtak ki. Hogy Holmesról hallunk-e majd a jövőben, az kérdés, McFarland viszont már árulja a jegyeket a következő bulira, igaz, az kevésbé valószínű, hogy valamelyik valóság-showban is találkozni fogunk vele. Ugyanakkor miközben van közös keresztmetszet a történeteikben, azok nem vágnak teljesen egybe. Szorokin esetében biztosan van, aki modern kori Robin Hoodként, népi hősként tekint rá, hiszen a gazdagoktól lopott, de Holmesnál nagyon rezeg a léc, az emberek egészségével játszani nagyon nem tisztességes dolog.

Szakértők és laikusok is próbálták már megfejteni azt, hogy miért dőlünk be a szélhámosoknak, miért nyűgöznek le minket, és hogy mennyire problematikus az, hogy ha piedesztálra nem is emeljük az olykor tényleg gátlástalan bűnözőket, de valamiféle hírességként kezeljük őket.

Az egyik lehetséges magyarázat, hogy ők elérték azt, amire mások csak vágynak, egészen szép vagyont ügyeskedtek maguknak össze, meg merték tenni azt, amire mások akár morális megfontolásból, akár más okból, képtelenek voltak és nem törődtek a következményekkel, és ezt sokan bámulatosnak találják. Ahogyan akad olyan is, aki szerint a szélhámosság nem is olyan nagy bűn, hiszen nem erőszakos cselekedetről van szó, és szeretünk kárörvendeni, hinni abban, hogy mi bezzeg nem vagyunk olyan hiszékenyek, mint mások, minket biztosan nem lehetne átverni.

Anna Szorokin New Yorkban 2022-ben.
AFP/Yuki Iwamura

Egy másik lehetséges magyarázat, hogy a kíváncsiság, amellyel egy bűvész trükkjét akarjuk megfejteni, igaz a szálhámosokra is, nem feltétlenül azért, mert tanulni akarunk tőlünk vagy meg akarjuk akadályozni, hogy egyszer mi is áldozattá váljunk, egyszerűen csak szeretjük tudni, hogyan működik a világ.

Lehet találkozni olyan érvekkel is, hogy a csalók között vannak szerethető karakterek, akikkel könnyen tudunk azonosulni, de legalábbis nagyon megnyerőek tudnak lenni, ami érthető is, hiszen ez „a munkaeszközük”: ha nem tudnak mások bizalmába férkőzni, az megnehezíti a dolgukat. Vannak, akik szerint arról van szó, hogy most, a post truth világában szeretjük, ha néha azért az igazság győzedelmeskedik, szeretjük látni, ha egy csaló le- és elbukik. Bár némileg ellentmondásban van ezzel, hogy sokszor pont az ő malmukra hajtjuk a vizet, ahogyan történik ez éppen Anna Szorokin esetében is.

Nyitóképünkön Anna Szorokin a ‘Dancing With the Stars’ műsorában. Fotó: Disney/Andrew Eccles

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!