szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azt eddig is tudni lehetett, hogy a megválasztott amerikai elnök nagy rajongója a brit királyi családnak, és ez komoly aduász lehet a brit diplomácia kezében. Vilmos herceget már be is vetették. 

Titkos diplomáciai fegyver lehet Vilmos herceg személye az amerikai-brit kapcsolatokban, ebbe az irányba mutat legalábbis az a találkozó, amelyet rövid határidővel, már-már spontánul hoztak össze a megválasztott amerikai elnök és a brit trónörökös között az után, hogy mindketten részt vettek a Notre-Dame újjászületése tiszteletére rendezett ünnepségen. 

Donald Trumpot a párizsi brit nagykövetségen fogadta Vilmos herceg, akiről nem győzte elmondani, hogy mennyire jóképű volt. „Vannak, akik jobban néznek ki élőben. Ő remekül nézett ki, tényleg nagyon jól, és ezt el is mondtam neki” – emelte ki az ezek szerint egyik legfontosabb elemet a beszélgetésükből. De ezt leszámítva is azzal jött el Trump a találkozóról, hogy remek beszélgetésük volt. Az összhang, vagy legalábbis a közvetlen, laza hangulat a róluk készül közös képekről is átjön: egyikük sem érezte feszélyezve magát a másik társaságában, és Trump még a megszokott macsó testbeszédéből is visszavett Vilmos társaságában. 

Trump kézfogásában tényleg van valami zavarba ejtő

Nemcsak a kollégái, hanem már pszichológusok is keresik a választ arra, hogy miért nem képes rendesen kezet rázni.

II. Erzsébet egy kivételével az uralkodása alatt megválasztott mindegyik amerikai elnökkel találkozott Harry Trumantól kezdve Joe Bidenig. És a legtöbb amerikai elnököt lenyűgözte a személye. 

Donald Trump nagy rajongója a brit királyi családnak, és nagy tisztelője volt mindenekelőtt II. Erzsébet királynőnek, akiből a találkozásuk során sikertelenül próbálta meg kiszedni, hogy ki a kedvenc amerikai elnöke. A néhai uralkodó ragaszkodott hozzá, hogy mindegyik elnököt kedvelte, Trumpnak viszont meggyőződése, hogy ő volt a kedvence.

Erzsébet királynő és Donald Trump
AFP / Matt Dunham

Ez a tisztelet pedig tovább száll a királyi család többi tagjára is, és úgy tűnik, Vilmos herceg képes lehet diplomatikusan élni is ezzel a lehetőséggel. 

A brit érdekek titkos fegyvereként emlegeti Vilmos herceget Daniel Hannan, a Szabadkereskedelmi Intézet (Institute for Free Trade) elnöke is a Daily Mailben megjelent írásában. Hannan emlékeztet arra, hogy sok külföldi politikus kifejezetten irtózik attól, hogy közös fotózáson vegyen részt Trumppal, aki szereti leuralni a partnereit. Ezért is tűnt fel, hogy mennyire békésebb, oldottabb volt a testbeszéde a hétvégén Vilmos herceggel. „Igen, úgy tűnik, hogy még Donald is – legalábbis a saját mércéjéhez képest – kissé visszafogott a királyi család tagjainak jelenlétében” – mutatott rá a feltűnő jelenségre.

Aaron Chown / POOL / AFP

Hannan szerint a Kensington-palota soha nem ismerné el vagy utalna ugyan rá, de úgy tűnik, mintha a trónörökös jobban kijönne Nagy-Britannia legerősebb szövetségesének a vezetőjével, mint a Labour miniszterei. És bár a trónörökös nem avatkozhat be politikai kérdésekbe, a kettejük találkozójának még jelentősége lehet a Nagy-Britanniának fontos világpolitikai és kereskedelmi kérdésekben. 

Hannan szerint az, hogy milyen személye kapcsolat van a két ország vezetői között most fontosabb, mint talán az 1956-os szuezi válság óta bármikor, komoly politikai ellentéteket kell ugyanis áthidalniuk különösen védelmi és kereskedelmi kérdésekben, és, mint fogalmaz, Trump és a brit politikai vezetők között nem igazán működik a kémia. 

Donald Trump előszeretettel beszél a skót származású édesanyja monarchiapártaságáról, és úgy mutogatja a királyi család tagjaival közös fotóit, hogy az már-már alázatot sejtet – írja Hannan, aki szerint ha Trumpnak nincs is jó véleménye a brit munkáspárti miniszterelnökről, magát az országot a királyi család miatt pozitív fényben látja. „És Nagy-Britannia egészét a királyi család képviseli, nem pedig a szavazatok alig egyharmadával megválasztott miniszterelnök” – mutat rá a fontos különbségre. 

A Trumppal suttogó: Orbán külpolitikai mozgástere megnőtt, a belpolitikai tanulság mégis aggaszthatja

Az első rajthelyről indulhat Orbán Viktor, amikor Donald Trump visszatérő elnöknél kell majd kilincselni. Az ideológiai barátság azonban nem elég, lesznek a rajtnál nála erősebb versenyzők is. És míg a nemzetközi porondon Orbán élvezheti a Fidesz és a republikánusok szövetségének előnyeit, a 2026-os feladatában ez sok segítséget nem jelent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!